BC National Masters Track Championships 2013

Track , Newport – Friday, 28 Jun 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

253100

Start Date:

Fri, 28th Jun 2013

Finish date:

Sun, 30th Jun 2013

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Female A 30-34 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female A 30-34 - 2km Pursuit - Results
1.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished 2nd 00:02:38:496 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:38:496
2.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:02:41:162 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:41:162
3.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 3rd 00:02:44:121 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:44:121
4.  Nicola Meadows VC St Raphael Finished 3rd 00:02:46:978 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:46:978
5.  Donna Williams Team Terminator Finished 3rd 00:02:49:239 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:49:239

Female A 30-34 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female A 30-34 - 500m Time Trial - Results
1.  Jennifer Davis City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:37:106 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:106
2.  Ishbel Taromsari Pedal Power RT Finished 2nd 00:00:37:655 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:37:655
3.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 3rd 00:00:38:513 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:38:513
4.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:00:38:821 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:821
5.  Donna Williams Team Terminator Finished 3rd 00:00:39:702 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:702
6.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished 2nd 00:00:39:830 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:830
7.  Nicola Meadows VC St Raphael Finished 3rd 00:00:41:128 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:128
8.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 00:00:43:536 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:536

Female A 30-34 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Points Race - Results
1.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Donna Williams Team Terminator Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nicola Meadows VC St Raphael Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female A 30-34 - Scratch Race - Results
1.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished 2nd 00:14:04:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:04:000
2.  Jennifer Davis City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Donna Williams Team Terminator Finished 3rd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 3rd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Sprint - Results
1.  Ishbel Taromsari Pedal Power RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B 35-39 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female B 35-39 - 2km Pursuit - Results
1.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 00:02:42:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:02:42:070
2.  Marianne Britten VC St Raphael Finished 1st 00:02:43:388 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:02:43:388
3.  Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 00:02:47:313 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:47:313
4.  Sarah Tombs Performance Cycles Finished 3rd 00:02:53:954 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:53:954
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:03:00:990 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:00:990

Female B 35-39 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female B 35-39 - 500m Time Trial - Results
1.  Siobhan Mullan Bush Healthcare CRT Finished 2nd 00:00:39:683 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:683
2.  Marianne Britten VC St Raphael Finished 1st 00:00:40:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:40:600
3.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:00:41:148 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:148
4.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 00:00:41:225 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:41:225
5.  Sarah Tombs Performance Cycles Finished 3rd 00:00:45:135 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:135
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:47:496 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:47:496

Female B 35-39 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Points Race - Results
1.  Siobhan Mullan Bush Healthcare CRT Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Marianne Britten VC St Raphael Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B 35-39 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Scratch Race - Results
1.  Marianne Britten VC St Raphael Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B-C Sprint 35-44

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B-C Sprint 35-44 - Results
1.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female C 40-44 - 2km Pursuit - Results
1.  Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 3rd 00:02:40:688 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:40:688

Female C 40-44 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female C 40-44 - 500m Time Trial - Results
1.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:37:931 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:931
2.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd 00:00:42:099 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:42:099

Female C 40-44 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Points Race - Results
1.  Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 4th 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd

Female C-D-E 40+ - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female C-D-E 40+ - Scratch Race - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:50:40:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:40:000
2.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Vikki Filsell Les Filles Racing Team Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Female D 45-49 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female D 45-49 - 2km Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:02:37:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:37:860
2.  Vikki Filsell Les Filles Racing Team Finished 2nd 00:02:56:762 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:56:762
3.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:02:57:140 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:57:140

Female D 45-49 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female D 45-49 - 500m Time Trial - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:00:37:664 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:37:664
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:39:118 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:118
3.  Jeanette Baxter Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:00:41:334 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:334

Female D 45-49 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-49 - Points Race - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Vikki Filsell Les Filles Racing Team Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Female D-E 45+ - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D-E 45+ - Sprint - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeanette Baxter Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Glynis Francis Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female E 50+ - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female E 50+ - 2km Pursuit - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:02:45:497 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:45:497
2.  Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 00:02:49:075 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:49:075
3.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:03:01:238 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:01:238
4.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:03:07:099 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:07:099
5.  Isobel Fletcher Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:03:08:072 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:08:072

Female E 50+ - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female E 50+ - 500m Time Trial - Results
1.  Glynis Francis Finished 3rd 00:00:42:192 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:42:192
2.  Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 00:00:43:493 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:43:493
3.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:00:45:620 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:620
4.  Isobel Fletcher Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:00:45:798 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:798
5.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:46:357 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:46:357
6.  Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:46:646 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:46:646

Female E 50+ - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50+ - Points Race - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A

Male A 30-34 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male A 30-34 - 1km Time Trial - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 00:01:07:498 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:07:498
2.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 00:01:08:041 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:08:041
3.  Simon Williams Dursley RC Finished N/A 00:01:09:481 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:09:481
4.  Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 00:01:10:277 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:10:277
5.  Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:01:10:409 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:409
6.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 00:01:12:729 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:12:729
7.  Ian Henderson PMR@Toachim House Finished 4th 00:01:12:846 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:12:846
8.  Paul Morton PMR@Toachim House Finished 4th 00:01:16:851 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:16:851

Male A 30-34 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male A 30-34 - 3km Pursuit - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 00:03:30:534 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:30:534
2.  Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 00:03:34:683 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:34:683
3.  Michael Westwell Mapperley CC Finished 3rd 00:03:42:370 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:42:370
4.  Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:03:43:632 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:43:632

Male A 30-34 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male A 30-34 - Points Race - Results
1.  Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 00:38:55:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:38:55:000
2.  James Holland-Leader Giro Prestige Finished 1st --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Westwell Mapperley CC Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Male A 30-34 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male A 30-34 - Scratch - Results
1.  Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 00:19:41:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:19:41:000
2.  Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Holland-Leader Giro Prestige Finished 1st --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Michael Westwell Mapperley CC Finished 3rd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male A 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - Sprint - Results
1.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Williams Dursley RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ian Henderson PMR@Toachim House Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Morton PMR@Toachim House Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male B 35-39 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male B 35-39 - 1km Time Trial - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:01:03:212 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:03:212
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 00:01:07:508 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:07:508
3.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:01:10:558 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:10:558
4.  Martin Osman MJS Racing Finished N/A 00:01:10:579 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:10:579
5.  Mark Robinson Royal Air Force CA Finished 3rd 00:01:11:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:11:330
6.  Nick Baxter PMR@Toachim House Finished 4th 00:01:12:041 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:12:041
7.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 00:01:12:475 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:12:475
8.  Robert Stephen ViCiOUS VELO Finished N/A 00:01:13:791 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:13:791
9.  Alan Holmes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 00:01:14:945 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:14:945
10.  Jason Veall Procycling Magazine RT Finished 4th 00:01:15:644 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:15:644

Male B 35-39 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male B 35-39 - 3km Pursuit - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 00:03:35:501 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:35:501
2.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 00:03:35:831 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:35:831
3.  Alan Holmes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 00:03:47:201 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:47:201
4.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 00:03:49:554 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:49:554
5.  Robert Stephen ViCiOUS VELO Finished N/A 00:03:53:827 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:53:827
6.  Neil Campbell Team Terminator Finished 3rd 00:03:55:860 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:55:860
7.  Jason Veall Procycling Magazine RT Finished 4th 00:04:01:576 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:01:576

Male B 35-39 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Points Race - Results
1.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Notley Carnac-Planet X Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Johnson Team Wheelguru Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Neil Campbell Team Terminator Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alan Holmes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  John Hollier Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nick Baxter PMR@Toachim House Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Male B 35-39 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male B 35-39 - Scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:19:45:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:19:45:000
2.  James Taylor MJS Racing Finished 3rd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Johnson Team Wheelguru Finished 3rd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Notley Carnac-Planet X Finished 1st --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nick Baxter PMR@Toachim House Finished 4th --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Robert Stephen ViCiOUS VELO Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Neil Campbell Team Terminator Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Toby Blackman Finished 3rd --- 0

11. Toby Blackman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Martin Osman MJS Racing Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  John Hollier Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male B 35-39 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Sprint - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mark Robinson Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Baxter PMR@Toachim House Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Holmes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Toby Blackman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male C 40-44 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male C 40-44 - 3km Pursuit - Results
1.  Elliot Davis Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 1st 00:03:30:466 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:30:466
2.  Matt Postle Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:03:39:543 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:39:543
3.  John Russell Strada Cycles Finished 2nd 00:03:40:883 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:40:883
4.  Gerry McGarrity Inverclyde Velo Finished 4th 00:03:44:897 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:44:897
5.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:03:45:172 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:45:172
6.  Graeme Lackford Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd 00:03:45:347 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:45:347
7.  Darren Kenny OBE Para-T Finished 2nd 00:03:49:660 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:49:660
8.  Adam D'arcy-Wykes Poole Wheelers CC Finished N/A 00:03:51:295 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:51:295
9.  James Amy Caesarean CC Jersey Finished 3rd 00:03:53:496 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:53:496
10.  Callum Finlayson Forres CC Finished 3rd 00:03:53:878 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:53:878
11.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 00:04:07:920 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:07:920

Male C 40-44 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male C 40-44 - 750m Time Trial - Results
1.  Neil Potter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:49:671 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:49:671
2.  John Bagnall Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:51:816 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:51:816
3.  John Russell Strada Cycles Finished 2nd 00:00:54:018 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:018
4.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 00:00:54:455 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:455
5.  Gerry McGarrity Inverclyde Velo Finished 4th 00:00:55:125 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:55:125
6.  Darren Kenny OBE Para-T Finished 2nd 00:00:55:398 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:55:398
7.  Paul Gittins Performance Cycle Coaching Finished 3rd 00:00:55:418 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:55:418
8.  Simon Davis VC Bristol Webbs of Warmley Finished 3rd 00:00:55:610 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:55:610
9.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:56:086 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:56:086
10.  Simon Parkin Belper BC Finished 4th 00:00:56:673 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:56:673
11.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 00:01:01:418 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:01:418
12.  James Amy Caesarean CC Jersey Finished 3rd 00:01:01:811 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:01:811
13.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 00:01:05:181 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:05:181

Male C 40-44 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male C 40-44 - Points Race - Results
1.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite 00:26:04:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:26:04:000
2.  Gerry Bowditch NFTO Race Club Finished 2nd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jason White Finished 1st --- 21

3. Jason White -

Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matt Postle Bush Healthcare CRT Finished 3rd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graeme Lackford Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Elliot Davis Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 1st --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male C 40-44 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male C 40-44 - Scratch - Results
1.  Jason White Finished 1st 00:19:39:000 30

1. Jason White -

Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:19:39:000
2.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Gerry Bowditch NFTO Race Club Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Russell Strada Cycles Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Elliot Davis Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 1st --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Gerry McGarrity Inverclyde Velo Finished 3rd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Graeme Lackford Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male D 45-49 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male D 45-49 - 3km Pursuit - Results
1.  Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:03:39:095 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:39:095
2.  Timothy Lawson Wheelbase Altura MGD Finished 2nd 00:03:40:160 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:40:160
3.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:03:46:772 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:46:772
4.  Gawain Bailey Performance Cycles Finished 3rd 00:03:50:731 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:50:731
5.  Mark Ewing West Lothian Clarion CC Finished N/A 00:03:50:854 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:50:854
6.  Luke Smith Newport Olympic Cycling Club Finished 4th 00:03:55:978 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:55:978
7.  Neil Dawson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:03:56:690 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:56:690
8.  Simon Best North Road CC Finished 4th 00:03:57:373 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:57:373
9.  Allan Maclean Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:04:02:760 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:02:760
10.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 00:02:06:999 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:06:999

Male D 45-49 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male D 45-49 - 750m Time Trial - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:50:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:50:700
2.  John Saysell North Road CC Finished 3rd 00:00:53:134 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:53:134
3.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:53:669 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:53:669
4.  Timothy Lawson Wheelbase Altura MGD Finished 2nd 00:00:54:494 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:494
5.  Gawain Bailey Performance Cycles Finished 2nd 00:00:55:753 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:55:753
6.  Mark Ewing West Lothian Clarion CC Finished N/A 00:00:58:844 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:58:844
7.  Paul Hudson Cheltenham & County CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 00:01:01:058 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:01:058

Male D 45-49 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male D 45-49 - Points Race - Results
1.  Nick Abraham Finished N/A 00:26:28:000 30

1. Nick Abraham -

Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:28:000
2.  Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Wain Moda RT Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Timothy Lawson Wheelbase Altura MGD Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew James Bush Healthcare CRT Finished 3rd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Smith Newport Olympic Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Timothy Read Stevenage CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Christopher Cole VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  William Fotheringham Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Jack Finished N/A --- 0

13. David Jack -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male D 45-49 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male D 45-49 - Scratch - Results
1.  Nick Abraham Finished N/A 00:19:54:000 30

1. Nick Abraham -

Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:54:000
2.  Gawain Bailey Performance Cycles Finished 3rd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Wain Moda RT Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Adrian Adgar Moda RT Finished 3rd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Timothy Lawson Wheelbase Altura MGD Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Cole VC Londres Finished 3rd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Luke Smith Newport Olympic Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Timothy Read Stevenage CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mark Ewing West Lothian Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Andrew James Bush Healthcare CRT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Simon Best North Road CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  David Jack Finished N/A --- 0

15. David Jack -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  William Fotheringham Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Will Robbins Cardiff JIF Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male D 45-49 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - Sprint - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  John Saysell North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ben Friend Clarence Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andy Aldridge Team V-Sprint Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Paul Askey Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jasbir Malhi Finished 4th 0

7. Jasbir Malhi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male E 50-54 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male E 50-54 - 2km Pursuit - Results
1.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:02:24:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:24:400
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:02:25:990 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:25:990
3.  Stephen Clayton Lichfield City CC Finished 2nd 00:02:27:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:27:240
4.  Stephen McCaw Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:02:27:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:27:810
5.  Ralph Carter London Dynamo Finished 1st 00:02:28:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:02:28:050
6.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished 2nd 00:02:28:990 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:28:990
7.  Jerry Cross Manchester Wheelers Club Finished 3rd 00:02:29:130 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:29:130
8.  Simon Baynes Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:02:32:230 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:32:230
9.  Ken Roesner Wisbech Whls CC Finished 3rd 00:02:32:280 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:32:280
10.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 00:02:36:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:36:260
11.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 00:02:38:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:38:010
12.  Anthony Orrell Finished 3rd 00:03:02:880 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:02:880

Male E 50-54 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male E 50-54 - 500m Time Trial - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 00:00:34:783 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:34:783
2.  Martin Stephens Finished 3rd 00:00:35:878 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:35:878
3.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:36:186 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:36:186
4.  Mark Zambarda Finished 4th 00:00:36:329 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:36:329
5.  Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 00:00:36:705 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:36:705
6.  Brad Thurrell Team Terminator Finished 4th 00:00:36:825 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:36:825
7.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:36:898 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:36:898
8.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 00:00:37:098 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:098
9.  Stephen Clayton Lichfield City CC Finished 2nd 00:00:37:187 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:37:187
10.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 00:00:37:533 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:533
11.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 00:00:38:502 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:502
12.  Ken Roesner Wisbech Whls CC Finished 3rd 00:00:39:054 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:054
13.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 00:00:40:649 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:40:649
14.  John Horton Team V-Sprint Racing Finished 4th 00:00:41:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:41:530
15.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:43:096 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:43:096
16.  Anthony Orrell Finished 3rd 00:00:43:417 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:417

Male E 50-54 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male E 50-54 - Points Race - Results
1.  Stephen McCaw Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:19:35:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:19:35:000
2.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished 2nd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jerry Cross Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Stephen Clayton Lichfield City CC Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Philip Watkins 34 Nomads CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ralph Carter London Dynamo Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ken Roesner Wisbech Whls CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male E 50-54 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male E 50-54 - Scratch - Results
1.  Stephen Clayton Lichfield City CC Finished 2nd 00:13:13:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:13:000
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ken Roesner Wisbech Whls CC Finished 3rd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Hammersley Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Simon Baynes Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ralph Carter London Dynamo Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Philip Watkins 34 Nomads CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jerry Cross Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Stephen McCaw Sandy Wallace Cycles Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male E 50-54 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - Sprint - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ralph Carter London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Martin Stephens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Anthony Orrell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brad Thurrell Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Zambarda Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male F 55-59 - 2km Pursuit - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:02:27:003 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:27:003
2.  Ian Humphreys Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:02:28:235 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:28:235
3.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:02:30:645 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:30:645
4.  Tom Morton PMR@Toachim House Finished 3rd 00:02:41:990 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:41:990
5.  Don O'Connor Brereton Wheelers Finished 4th 00:02:42:370 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:42:370
6.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:02:47:567 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:47:567

Male F 55-59 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male F 55-59 - 500m Time Trial - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:36:266 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:36:266
2.  David Smith Stafford Road Club Finished 3rd 00:00:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:000
3.  Ian Humphreys Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:38:296 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:38:296
4.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:00:38:318 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:318
5.  Gary Hartles Finished 4th 00:00:39:095 0

5. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:095
6.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 00:00:39:569 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:569
7.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:41:988 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:41:988
8.  Tom Morton PMR@Toachim House Finished 3rd 00:00:42:245 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:42:245
9.  Derek Cooper Finished 4th 00:00:42:658 0

9. Derek Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:658

Male F 55-59 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - Points Race - Results
1.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Rutherford Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Trevor Bradbury AW Cycles Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Keith Moore City Cycle Centre.com Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

Male F 55-59 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male F 55-59 - Scratch Race - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:13:33:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:33:000
2.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Trevor Bradbury AW Cycles Finished 3rd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Rutherford Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Smith Stafford Road Club Finished 3rd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Don O'Connor Brereton Wheelers Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Derek Cooper Finished 4th --- 0

9. Derek Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Latham Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male F 55-59 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male F 55-59 - Sprint - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:12:568 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:12:568
2.  David Smith Stafford Road Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 00:00:13:446 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:13:446
4.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

4. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Tom Morton PMR@Toachim House Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Derek Cooper Finished 4th --- 0

7. Derek Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male G 60-64 - 2km Pursuit - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:02:33:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:33:240
2.  Robert Wilson Glasgow Couriers Finished 3rd 00:02:42:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:42:150
3.  Malcolm Freeman High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 00:02:43:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:43:400
4.  Edward Malarczyk Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 00:02:43:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:43:450
5.  James Robertson Finished 3rd 00:03:15:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:15:800

Male G 60-64 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male G 60-64 - 500m Time Trial - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:00:39:052 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:052
2.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Finished 3rd 00:00:40:117 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:117
3.  Edward Malarczyk Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 00:00:41:336 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:41:336
4.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 2nd 00:00:41:443 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:41:443
5.  Ian Lewis Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:41:593 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:593
6.  Malcolm Freeman High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 00:00:42:375 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:42:375
7.  Paul Davies Cardiff 100 Miles Cycling Club Finished 4th 00:00:43:083 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:43:083
8.  Robert Wilson Glasgow Couriers Finished 3rd 00:00:43:602 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:602
9.  James Robertson Finished 3rd 00:00:48:294 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:48:294

Male G 60-64 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 - Sprint - Results
1.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Edward Malarczyk Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Malcolm Freeman High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male G 60-64 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Points Race - Results
1.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Finished 4th 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Malcolm Freeman High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Lewis Bush Healthcare CRT Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male G 60-64 Scratch Race - Results
1.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Finished 3rd 00:14:03:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:14:03:000
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Malcolm Freeman High Wycombe Cycling Club Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Lewis Bush Healthcare CRT Finished 3rd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd

Male H 65-69 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male H 65-69 - 2km Pursuit - Results
1.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 2nd 00:02:37:030 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:37:030
2.  Michael Allen Belper BC Finished 3rd 00:02:38:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:38:100
3.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:02:41:180 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:41:180
4.  Robert Giles PMR@Toachim House Finished 4th 00:02:59:140 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:59:140
5.  George Grant Forres CC Finished 4th 00:02:59:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:59:730
6.  Kevin McGovern Finished 3rd 00:03:00:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:00:730
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:03:29:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:29:290

Male H 65-69 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male H 65-69 - 500m Time Trial - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:37:734 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:734
2.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 00:00:39:667 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:667
3.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 2nd 00:00:40:184 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:40:184
4.  David Rowe 34 Nomads CC Finished 4th 00:00:40:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:40:240
5.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:41:973 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:973
6.  Kevin McGovern Finished 3rd 00:00:43:384 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:384
7.  George Grant Forres CC Finished 4th 00:00:46:716 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:46:716
8.  Robert Giles PMR@Toachim House Finished 4th 00:00:47:110 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:47:110
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:49:705 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:49:705

Male H 65-69 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - Scratch Race - Results
1.  Michael Allen Belper BC Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kevin McGovern Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th

Male H 65-69 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Rowe 34 Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kevin McGovern Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male H 65-69 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 Points Race - Results
1.  Michael Allen Belper BC Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kevin McGovern Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  George Grant Forres CC Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th

Male I 70-74 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male I 70-74 - 2km Pursuit - Results
1.  Peter Robertson Forres CC Finished 4th 00:02:48:114 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:48:114
2.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:02:56:895 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:56:895
3.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:02:59:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:59:050
4.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 00:03:00:040 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:00:040
5.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:03:08:945 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:08:945

Male I 70-74 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male I 70-74 - 500m Time Trial - Results
1.  Peter Robertson Forres CC Finished 4th 00:00:42:936 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:936
2.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 00:00:43:090 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:43:090
3.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:00:43:181 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:43:181
4.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 00:00:43:208 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:208
5.  John Wynne Finished 4th 00:00:44:759 0

5. John Wynne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:44:759
6.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:46:031 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:46:031
7.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Finished 4th 00:00:46:123 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:46:123
--- Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Male I 70-74 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 - Points Race - Results
1.  Clive Walmsley Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Robertson Forres CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Wynne Finished 4th 0

6. John Wynne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male I-J 70+ - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male I-J 70+ - Scratch Race - Results
1.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:15:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:15:30:000
2.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Clive Walmsley Birkenhead North End CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Wynne Finished 4th --- 0

5. John Wynne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Brian Dacey De Laune CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male I-J 70+ - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I-J 70+ - Sprint - Results
1.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Brian Dacey De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male J 75+ 2000m Pursuit - Results
1.  Gordon Johnston Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:02:59:840 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:59:840
2.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 00:03:06:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:06:550
3.  Brian Dacey De Laune CC Finished 3rd 00:03:14:180 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:14:180

Male J 75+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male J 75+ 500m Time Trial - Results
1.  Derek Thurrell London Dynamo Finished N/A 00:00:44:211 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:44:211
2.  Brian Dacey London Dynamo Finished 3rd 00:00:45:814 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:814
3.  Gordon Johnston Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:00:46:310 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:46:310
4.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 00:00:47:407 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:47:407
5.  Neil Orrell Zodiac CRC Finished 3rd 00:00:48:283 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:48:283
6.  John King Janus RC Finished 4th 00:00:50:302 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:50:302

Male J 75+ Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ Points Race - Results
1.  Brian Dacey De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries can be made via the Championship Website or by post. See Website for Entry Form and other info

The Races

Female A 30-34 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ None --- 2km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, None
2km / 1 mile
Female A 30-34 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female A 30-34 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Female A 30-34 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Female A 30-34 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Female B 35-39 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Female B 35-39 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female B 35-39 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Female B 35-39 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Female B-C Sprint 35-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Female C 40-44 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Female C 40-44 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female C 40-44 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Female C-D-E 40+ - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Female D 45-49 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Female D 45-49 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female D 45-49 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Female D 45-49 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Female D-E 45+ - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Female E 50+ - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Female E 50+ - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female E 50+ - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Female E 50+ - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Male A 30-34 - 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 1 mile
Male A 30-34 - 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male A 30-34 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 30km / 19 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
30km / 19 miles
Male A 30-34 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male A 30-34 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male B 35-39 - 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 1 mile
Male B 35-39 - 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male B 35-39 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 30km / 19 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
30km / 19 miles
Male B 35-39 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male B 35-39 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male C 40-44 - 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male C 40-44 - 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male C 40-44 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 20km / 12 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
20km / 12 miles
Male C 40-44 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male C 40-44 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male D 45-49 - 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male D 45-49 - 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male D 45-49 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 20km / 12 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
20km / 12 miles
Male D 45-49 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male D 45-49 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male E 50-54 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male E 50-54 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male E 50-54 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male E 50-54 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Male E 50-54 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male F 55-59 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male F 55-59 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male F 55-59 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male F 55-59 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male F 55-59 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male G 60-64 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male G 60-64 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male G 60-64 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male G 60-64 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male G 60-64 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male H 65-69 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male H 65-69 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male H 65-69 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, None
Male H 65-69 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male H 65-69 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male I 70-74 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male I 70-74 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Male I 70-74 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, None
Male I-J 70+ - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, None
Male I-J 70+ - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male J 75+ 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male J 75+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C, None
Male J 75+ Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/06/13 00:00 Regional C+ None ---
Fri 28/06/13 – 00:00
Regional C+, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

253100

Start Date:

Fri, 28th Jun 2013

Finish date:

Sun, 30th Jun 2013

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Female A 30-34 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female A 30-34 - 2km Pursuit - Results
1.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished 2nd 00:02:38:496 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:38:496
2.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:02:41:162 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:41:162
3.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 3rd 00:02:44:121 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:44:121
4.  Nicola Meadows VC St Raphael Finished 3rd 00:02:46:978 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:46:978
5.  Donna Williams Team Terminator Finished 3rd 00:02:49:239 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:49:239

Female A 30-34 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female A 30-34 - 500m Time Trial - Results
1.  Jennifer Davis City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:37:106 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:106
2.  Ishbel Taromsari Pedal Power RT Finished 2nd 00:00:37:655 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:37:655
3.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 3rd 00:00:38:513 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:38:513
4.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:00:38:821 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:821
5.  Donna Williams Team Terminator Finished 3rd 00:00:39:702 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:702
6.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished 2nd 00:00:39:830 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:830
7.  Nicola Meadows VC St Raphael Finished 3rd 00:00:41:128 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:128
8.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 00:00:43:536 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:536

Female A 30-34 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Points Race - Results
1.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Donna Williams Team Terminator Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nicola Meadows VC St Raphael Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female A 30-34 - Scratch Race - Results
1.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished 2nd 00:14:04:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:04:000
2.  Jennifer Davis City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Donna Williams Team Terminator Finished 3rd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 3rd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Sprint - Results
1.  Ishbel Taromsari Pedal Power RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B 35-39 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female B 35-39 - 2km Pursuit - Results
1.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 00:02:42:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:02:42:070
2.  Marianne Britten VC St Raphael Finished 1st 00:02:43:388 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:02:43:388
3.  Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 00:02:47:313 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:47:313
4.  Sarah Tombs Performance Cycles Finished 3rd 00:02:53:954 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:53:954
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:03:00:990 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:00:990

Female B 35-39 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female B 35-39 - 500m Time Trial - Results
1.  Siobhan Mullan Bush Healthcare CRT Finished 2nd 00:00:39:683 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:683
2.  Marianne Britten VC St Raphael Finished 1st 00:00:40:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:40:600
3.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:00:41:148 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:148
4.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 00:00:41:225 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:41:225
5.  Sarah Tombs Performance Cycles Finished 3rd 00:00:45:135 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:135
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:47:496 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:47:496

Female B 35-39 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Points Race - Results
1.  Siobhan Mullan Bush Healthcare CRT Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Marianne Britten VC St Raphael Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B 35-39 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Scratch Race - Results
1.  Marianne Britten VC St Raphael Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B-C Sprint 35-44

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B-C Sprint 35-44 - Results
1.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female C 40-44 - 2km Pursuit - Results
1.  Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 3rd 00:02:40:688 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:40:688

Female C 40-44 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female C 40-44 - 500m Time Trial - Results
1.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:37:931 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:931
2.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd 00:00:42:099 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:42:099

Female C 40-44 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Points Race - Results
1.  Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 4th 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd

Female C-D-E 40+ - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female C-D-E 40+ - Scratch Race - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:50:40:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:40:000
2.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Vikki Filsell Les Filles Racing Team Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Female D 45-49 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female D 45-49 - 2km Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:02:37:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:37:860
2.  Vikki Filsell Les Filles Racing Team Finished 2nd 00:02:56:762 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:56:762
3.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:02:57:140 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:57:140

Female D 45-49 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female D 45-49 - 500m Time Trial - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:00:37:664 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:37:664
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:39:118 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:118
3.  Jeanette Baxter Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:00:41:334 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:334

Female D 45-49 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-49 - Points Race - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Vikki Filsell Les Filles Racing Team Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Female D-E 45+ - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D-E 45+ - Sprint - Results
1.  Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeanette Baxter Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Glynis Francis Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female E 50+ - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female E 50+ - 2km Pursuit - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:02:45:497 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:45:497
2.  Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 00:02:49:075 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:49:075
3.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:03:01:238 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:01:238
4.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:03:07:099 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:07:099
5.  Isobel Fletcher Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:03:08:072 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:08:072

Female E 50+ - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female E 50+ - 500m Time Trial - Results
1.  Glynis Francis Finished 3rd 00:00:42:192 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:42:192
2.  Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 00:00:43:493 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:43:493
3.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:00:45:620 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:620
4.  Isobel Fletcher Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:00:45:798 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:798
5.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:46:357 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:46:357
6.  Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:46:646 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:46:646

Female E 50+ - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50+ - Points Race - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A

Male A 30-34 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male A 30-34 - 1km Time Trial - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 00:01:07:498 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:07:498
2.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 00:01:08:041 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:08:041
3.  Simon Williams Dursley RC Finished N/A 00:01:09:481 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:09:481
4.  Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 00:01:10:277 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:10:277
5.  Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:01:10:409 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:409
6.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 00:01:12:729 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:12:729
7.  Ian Henderson PMR@Toachim House Finished 4th 00:01:12:846 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:12:846
8.  Paul Morton PMR@Toachim House Finished 4th 00:01:16:851 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:16:851

Male A 30-34 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male A 30-34 - 3km Pursuit - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 00:03:30:534 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:30:534
2.  Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 00:03:34:683 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:34:683
3.  Michael Westwell Mapperley CC Finished 3rd 00:03:42:370 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:42:370
4.  Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:03:43:632 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:43:632

Male A 30-34 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male A 30-34 - Points Race - Results
1.  Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 00:38:55:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:38:55:000
2.  James Holland-Leader Giro Prestige Finished 1st --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Westwell Mapperley CC Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Male A 30-34 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male A 30-34 - Scratch - Results
1.  Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 00:19:41:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:19:41:000
2.  Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Holland-Leader Giro Prestige Finished 1st --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Michael Westwell Mapperley CC Finished 3rd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male A 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - Sprint - Results
1.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Williams Dursley RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ian Henderson PMR@Toachim House Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Morton PMR@Toachim House Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male B 35-39 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male B 35-39 - 1km Time Trial - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:01:03:212 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:03:212
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 00:01:07:508 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:07:508
3.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:01:10:558 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:10:558
4.  Martin Osman MJS Racing Finished N/A 00:01:10:579 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:10:579
5.  Mark Robinson Royal Air Force CA Finished 3rd 00:01:11:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:11:330
6.  Nick Baxter PMR@Toachim House Finished 4th 00:01:12:041 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:12:041
7.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 00:01:12:475 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:12:475
8.  Robert Stephen ViCiOUS VELO Finished N/A 00:01:13:791 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:13:791
9.  Alan Holmes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 00:01:14:945 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:14:945
10.  Jason Veall Procycling Magazine RT Finished 4th 00:01:15:644 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:15:644

Male B 35-39 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male B 35-39 - 3km Pursuit - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 00:03:35:501 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:35:501
2.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 00:03:35:831 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:35:831
3.  Alan Holmes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 00:03:47:201 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:47:201
4.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 00:03:49:554 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:49:554
5.  Robert Stephen ViCiOUS VELO Finished N/A 00:03:53:827 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:53:827
6.  Neil Campbell Team Terminator Finished 3rd 00:03:55:860 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:55:860
7.  Jason Veall Procycling Magazine RT Finished 4th 00:04:01:576 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:01:576

Male B 35-39 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Points Race - Results
1.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Notley Carnac-Planet X Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Johnson Team Wheelguru Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Neil Campbell Team Terminator Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alan Holmes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  John Hollier Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nick Baxter PMR@Toachim House Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Male B 35-39 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male B 35-39 - Scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:19:45:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:19:45:000
2.  James Taylor MJS Racing Finished 3rd --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Johnson Team Wheelguru Finished 3rd --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Notley Carnac-Planet X Finished 1st --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nick Baxter PMR@Toachim House Finished 4th --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Robert Stephen ViCiOUS VELO Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Neil Campbell Team Terminator Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Toby Blackman Finished 3rd --- 0

11. Toby Blackman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Martin Osman MJS Racing Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  John Hollier Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male B 35-39 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Sprint - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mark Robinson Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Baxter PMR@Toachim House Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Holmes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Toby Blackman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male C 40-44 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male C 40-44 - 3km Pursuit - Results
1.  Elliot Davis Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 1st 00:03:30:466 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:30:466
2.  Matt Postle Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:03:39:543 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:39:543
3.  John Russell Strada Cycles Finished 2nd 00:03:40:883 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:40:883
4.  Gerry McGarrity Inverclyde Velo Finished 4th 00:03:44:897 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:44:897
5.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:03:45:172 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:45:172
6.  Graeme Lackford Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd 00:03:45:347 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:45:347
7.  Darren Kenny OBE