Event URN:
253074
Start date:
Fri, 2nd Aug 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Halesowen A & CC
Manor Way, Halesowen, West Midlands, B62 8RW
Track is hired to various clubs for training/comp ( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Halesowen A & CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.halesowencycling.net
Event organiser:
Ms Sara Crumpton
01527543911
Cheques payable to:
Halesowen A & CC
Info for Riders:
Sign from 6.15 Racing starts at 7.15 pm.

You will need to register with the league and then pay each time you race. Registration forms can be found on our website, you can downlaod and send back to the address on the website to pre register.Payment will be taken at the first race that you ride.

Please note if you have never ridden our track league before then you will be required to attend an accreditation session. If you pocess accreditation for any other track league or ride another track league regulary then you will not need to attend. This applies to freewheelers too.
check our website for details of sessions.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:15 Race 1 Youth Devil Youth Only None A, B, C
2 Aug 13 19:16 Race 2 Category A Devil Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
2 Aug 13 19:17 Race 3 Category B Devil Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...
2 Aug 13 19:19 Race 4 Freewheelers 1 lap Handicap Youth Only None D, E

View All

Event Location:

Manor Way,
Halesowen,
West Midlands,
B62 8RW

Race: Race 1 Youth Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:15 Youth Only None A, B, C ---

Race: Race 2 Category A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:16 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Race 3 Category B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:17 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Race 4 Freewheelers 1 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:19 Youth Only None D, E ---

Race: Race 5 Youth 6 lap Hare & Hounds

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:20 Youth Only None A, B, C ---

Race: Race 6 Vets Win & Out

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:21 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Race 7 Category A Win & Out

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:22 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Race 8 Category B 3 lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:23 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A ---

Race: Race 9 Freewheelers Win & Out

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:24 Youth Only None D, E ---

Race: Race 10 Youth 400m Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:25 Youth Only None A, B, C ---

Race: Race 11 Heat 1 Category A 400m Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:26 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Race 11 Heat 2 Category A 400m Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:27 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Race 12 Heat 1 - Category B 400m Handica...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:28 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A ---

Race: Race 12 Heat 2 - Category B 400m Handica...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:28 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Race 13 Freewheelers 3 lap Hare & Ho...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:29 Youth Only None D, E ---

Race: Race 14 Category B 25 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:30 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A ---

Race: Race 15 Category A 25 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 13 19:31 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, Elite ---

Confirmed Results

Race name: Race 1 Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gareth Richardson Redditch Road & Path CC Finished B 0
2 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
3 Massimo Di-Vito Halesowen A & CC Finished B 0
4 Lorna Sharples Finished C 0
5 Cameron Macleod Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Race 2 Category A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Gregory Halesowen A & CC Finished N/A 0
2 Charles Walker Halesowen A & CC Finished A 0
3 Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
4 James Varnish Team V-Sprint Racing Finished N/A 0
5 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Race 3 Category B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Fotheringham Finished 3rd 0
2 Bradley Simkin Halesowen A & CC Finished A 0
3 Luke Hardman Halesowen A & CC Finished A 0
4 Terry Richardson Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
5 Phil Cramp Redditch Road & Path CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Race 4 Freewheelers 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Milly Baggott Halesowen A & CC Finished D 0
2 Grace Styler Halesowen A & CC Finished E 0
3 Will Lewis Halesowen A & CC Finished E 0
4 Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
5 Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Race 5 Youth 6 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
2 Gareth Richardson Redditch Road & Path CC Finished B 0
3 Lorna Sharples Finished C 0
4 Massimo Di-Vito Halesowen A & CC Finished B 0
5 Cameron Macleod Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Race 6 Vets Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
2 William Fotheringham Finished 3rd 0
3 James Varnish Team V-Sprint Racing Finished N/A 0
4 Phil Cramp Redditch Road & Path CC Finished 4th 0
5 Andrew Burns Halesowen A & CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Race 7 Category A Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Gregory Halesowen A & CC Finished N/A 0
2 Matthew Harris Halesowen A & CC Finished 4th 0
3 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
4 Charles Walker Halesowen A & CC Finished A 0
5 Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Race 8 Category B 3 lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bradley Simkin Halesowen A & CC Finished A 0
2 Martyn Bruton Redditch Road & Path CC Finished 4th 0
3 Luke Hardman Halesowen A & CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Race 9 Freewheelers Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
2 Nathan Burns Halesowen A & CC Finished D 0
3 Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
4 Alex Barker Halesowen A & CC Finished D 0
5 Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Race 10 Youth 400m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Allen Halesowen A & CC Finished C 0
2 Cameron Macleod Finished C 0
3 Lorna Sharples Finished C 0
4 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
5 Massimo Di-Vito Halesowen A & CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Race 11 Heat 1 Category A 400m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Gregory Halesowen A & CC Finished N/A 0
2 James Varnish Team V-Sprint Racing Finished N/A 0
3 Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
4 Matthew Harris Halesowen A & CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Race 11 Heat 2 Category A 400m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charles Walker Halesowen A & CC Finished A 0
2 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
3 Timothy Allen Halesowen A & CC Finished 3rd 0
4 Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Race 12 Heat 1 - Category B 400m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bradley Simkin Halesowen A & CC Finished A 0
2 Phil Cramp Redditch Road & Path CC Finished 4th 0
3 Martyn Bruton Redditch Road & Path CC Finished 4th 0
4 Andrew Burns Halesowen A & CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Race 12 Heat 2 - Category B 400m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Fotheringham Finished 3rd 0
2 Luke Hardman Halesowen A & CC Finished A 0
3 Terry Richardson Redditch Road & Path CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Race 13 Freewheelers 3 lap Hare & Hound

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matteo Di Vito Halesowen A & CC Finished E 0
2 Holly Styler Halesowen A & CC Finished D 0
3 Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
4 Will Lewis Halesowen A & CC Finished E 0
5 Grace Styler Halesowen A & CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Race 14 Category B 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bradley Simkin Halesowen A & CC Finished A 0
2 William Fotheringham Finished 3rd 0
3 Phil Cramp Redditch Road & Path CC Finished 4th 0
4 Luke Hardman Halesowen A & CC Finished A 0
5 Andrew Burns Halesowen A & CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Race 15 Category A 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Gregory Halesowen A & CC Finished N/A 0
2 Charles Walker Halesowen A & CC Finished A 0
3 Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished A 0
4 James Varnish Team V-Sprint Racing Finished N/A 0
5 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0