Event URN:
252914
Start date:
Mon, 8th Jul 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Bethlem Royal Hospital
Monks Orchard Road, Beckenham, Kent, BR3 3BX
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
VC Londres ( website )
Event website:
http://www.summerseries.co.uk
Event organiser:
Mr Shaun Bayliss
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 18:00 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
8 Jul 13 18:20 Youth Go-Cross None Youth 30 mins
8 Jul 13 19:15 Juniors Go-Cross None Junior 01 hr
8 Jul 13 19:15 Seniors Go-Cross None Senior

View All

The London Cyclo-Cross Summer Series is back in 2013! More races, more sponsors and hopefully, more venues. 

All races will be in the South/East London area and this year, on Monday evenings. We will be returning to Herne Hill Velodrome and Bethlam Royal Hospital and are close to securing new venues too.  

As the races are slightly earlier in the year we will be able to start races slightly later in the evening without running out of light. U12 races are set to start at 6pm, Youth races at 6.20pm and Seniors at 7.15pm.

Event Location:

Monks Orchard Road,
Beckenham,
Kent,
BR3 3BX

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 18:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 18:20 Go-Cross None Youth 30 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 19:15 Go-Cross None Junior 01 hr

Race: Seniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 19:15 Go-Cross None Senior ---

Race: Veterans

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 19:15 Go-Cross None Vet 40-49, Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 19:15 Go-Cross None Junior, Senior, Vete... ---

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished Under 12 0
2 Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
3 Dru Dennis Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Mitchie Team Darenth Finished Youth 0
2 George Finch PMR@Toachim House Finished Youth 0
3 Noah Charlton VC Deal Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Sutton Team Darenth Finished Youth 01:06:48:000 0
2 Stanley Nutter Herne Hill Youth CC Finished Youth 01:11:59:000 0
3 Oliver Priddle Eastbourne Rovers CC Finished Youth 01:14:12:000 0

Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Webber Hackney GT Finished Senior 01:00:58:000 0
2 Jules Birks VC Londres Finished Senior 01:03:34:000 0
3 Jack Finch PMR@Toachim House Finished Senior 01:03:41:000 0
4 Philip Glowinski VC Londres Finished Senior 01:04:57:000 0
5 Dan Braid La Fuga.CC Finished Senior 01:04:58:000 0
6 Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior 01:06:22:000 0
7 Krisztian Borbely Finished Senior 01:06:46:000 0
8 Michael Miach Pretorius Bikes Finished Senior 01:07:15:000 0
9 Philip Hersey Eagle RC Finished Senior 01:07:19:000 0
10 Ben Whitehead Hackney GT Finished Senior 01:08:05:000 0
11 Edwin Burden London Phoenix CC Finished Senior 01:08:21:000 0
12 Jason Cattermole VC Londres Finished N/A 01:08:34:000 0
13 Aaron Beard Finished Senior 01:03:00:000 0
14 Howard Stredwick Finished N/A 01:04:14:000 0
15 Benson Styles Greenwich Tritons Finished Senior 01:05:00:000 0
16 Adam Traeger Dulwich Paragon CC Finished N/A 01:06:01:000 0
17 Deke Strentz Finished N/A 01:06:31:000 0
18 Benjamin Arroyo Guerrero Dulwich Paragon CC Finished N/A 01:06:38:000 0
19 Neil Hammet Brixton Cycles Finished Senior 01:08:32:000 0
20 James Nellist Finished 01:08:49:000 0
21 Richard Man Finished 01:08:58:000 0
22 Greg Anderson Dulwich Paragon CC Finished Senior 01:08:59:000 0
23 Anthony Marsh Finished 01:09:36:000 0
24 Jeremy Stain Finished 01:01:02:000 0
25 Number 128 Finished 01:02:31:000 0
26 Jorge Manso Finished 01:03:21:000 0
Rob Allen Did not finish 0
Uldis KArklins Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Rice Beacon Roads CC Finished Vet 50+ 01:05:47:000 0
2 Douglas Fox Crawley Wheelers Finished Vet 50+ 01:06:30:000 0
3 Russell Jones Hackney GT Finished Vet 40-49 01:06:50:000 0
4 Philip Jones Dulwich Paragon CC Finished Vet 40-49 01:09:42:000 0
5 Stuart McGhee Evans Cycles Race Team Finished Vet 40-49 01:10:13:000 0
6 Richard Lewey Crystal Palace Triathletes Finished Vet 40-49 01:10:21:000 0
7 Simon Stockley Addiscombe CC Finished Vet 40-49 01:10:34:000 0
8 Adam Platts Dulwich Paragon CC Finished Vet 40-49 01:11:35:000 0
9 Matthew Levett Brixton Cycles Finished Vet 40-49 01:11:46:000 0
10 Roger Flury Team Darenth Finished Vet 40-49 01:11:55:000 0
11 Rob Lodger Finished 01:13:27:000 0
12 Simon Clarke GS Avanti Finished N/A 01:13:33:000 0
13 Rod Fountain Finished Senior 01:06:32:000 0
14 Dave Spragg Kingston Whls CC Finished Vet 40-49 01:07:02:000 0
15 Stephen Blackmore Finished 01:07:36:000 0
16 Anthony Bartlett Team Corridori Finished Vet 50+ 01:09:26:000 0
17 Peter Buckney Dulwich Paragon CC Finished Vet 40-49 01:11:13:000 0
18 Stephen Shipley Finished N/A 01:11:48:000 0
19 Mark Leedham Addiscombe CC Finished N/A 01:07:27:000 0
20 Stuart Davies Finished 01:11:33:000 0
21 Dave Nickolson Finished 01:17:55:000 0
Tony Miller Did not finish 0
Kendall Monahan Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Grace Williams Finished 01:07:10:000 0
2 Julia Brown Beacon Roads CC Finished Veteran 01:12:28:000 0
Julie Ducelale Did not finish 0