Event URN:
252819
Start date:
Sat, 15th Jun 2013
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Rogart Village Hall
A839, Rogart, Highland, IV28 3XB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 8th Jun 2013
Event promoted by:
East Sutherland Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.eastsutherlandwheelers.org.uk
Event organiser:
Mr Darren Robbins
15 Carrieblair Crescent
Edderton
Tain
IV19 1JZ
Cheques payable to:
East Sutherland Wheelers
Download Entry Form
Info for Riders:
Entry fees: £12 Senior, £6 Junior, £2 U16 & U14
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 13 14:00 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m

View All

Event Location:

A839,
Rogart,
Highland,
IV28 3XB

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 13 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kyle Gordon Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:22:12:000 0
2 Michael Henderson Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 00:23:13:000 0
3 David Harter Forres CC Finished N/A 00:23:24:000 0
4 Allan Sutherland Caithness CC Finished N/A 00:23:38:000 0
5 Wim Chalmet East Sutherland Wheelers Finished 3rd 00:23:43:000 0
5 Tom Evans Ben Wyvis Cycle Club Finished 3rd 00:23:43:000 0
5 Ian Sargent East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:23:43:000 0
8 Callum Finlayson Forres CC Finished 3rd 00:23:46:000 0
9 Steven Liddle Ben Wyvis Cycle Club Finished 4th 00:23:55:000 0
10 Brian Duncan Granite City RT Finished 3rd 00:24:00:000 0
10 Gregor Grant Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:24:00:000 0
12 Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 00:24:08:000 0
13 Garry Russell Royal Air Force CC Finished 4th 00:24:54:000 0
14 David Stuart Cromarty Firth CC Finished N/A 00:25:06:000 0
15 Michael Gordon Cromarty Firth CC Finished 4th 00:25:08:000 0
16 Michael Reaper Forres CC Finished N/A 00:25:18:000 0
17 Thomas Deas Moray Firth Cycling Club Finished A 00:25:33:000 0
18 Eric Davidson Finished 4th 00:25:38:000 0
19 Mark Munro Cairngorm CC Finished N/A 00:25:42:000 0
20 Peter Robertson Forres CC Finished 4th 00:26:02:000 0
21 Anne Murray Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 00:26:10:000 0
22 Angus Claxton City of Inverness Cycling Club Finished A 00:26:14:000 0
23 Ross Bannerman Cromarty Firth CC Finished N/A 00:26:21:000 0
24 Innes Mitchell Finished 00:26:28:000 0
25 Edward Fletcher Cairngorm CC Finished A 00:26:44:000 0
26 Alek Rozin Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:26:45:000 0
27 David Fyfe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:26:50:000 0
28 Neil Fleming East Sutherland Wheelers Finished A 00:27:07:000 0
29 Neil Sharpe Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:27:09:000 0
30 Keith Stewart East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:12:000 0
31 Andrew Melton Team Bicycles Finished 4th 00:27:37:000 0
32 Lewis MacFarlane East Sutherland Wheelers Finished B 00:27:38:000 0
33 Laura Nicolson Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:27:39:000 0
34 George Grant Forres CC Finished 4th 00:27:44:000 0
35 Alasdair Washington Caithness CC Finished N/A 00:28:01:000 0
36 Keith MacRae East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:28:16:000 0
37 Frank Roach East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:28:21:000 0
38 Alan Cook Cromarty Firth CC Finished N/A 00:28:32:000 0
39 Stuart Campbell East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:29:03:000 0
40 Elena Melton Team Bicycles Finished A 00:29:05:000 0
40 Susan Priddy East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:29:05:000 0
42 Derek Gunn East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:29:08:000 0
43 Alexander Crawford Caithness CC Finished N/A 00:29:09:000 0
44 Thomas Luxton East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:29:41:000 0
45 John Lyon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:29:57:000 0
46 Fiona Paton Ben Wyvis Cycle Club Finished 4th 00:30:15:000 0
47 Steven Reeves East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:30:28:000 0
48 Alana Ross Finished 4th 00:30:35:000 0
49 Amanda Wagstaffe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:30:37:000 0
50 Alasdair MacDonald East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:31:30:000 0
51 Julia Kenneth Sandy Wallace Cycles Finished A 00:32:11:000 0
52 Megan Riach Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:32:17:000 0
53 Les Christie Finished 00:32:32:000 0
54 Hazel Lyon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:34:32:000 0
55 Michael Greaves Ross-Shire RCC Finished 4th 00:34:38:000 0
Henry Blake Ross-Shire RCC Did not start 4th 0
Neil Carpenter Forres CC Did not start 4th 0
John Grant Moray Firth Cycling Club Did not start 4th 0
Iain MacFarlane East Sutherland Wheelers Did not start N/A 0
Ronnie Macrae East Sutherland Wheelers Did not start N/A 0
Philip Richmond Moray Firth Cycling Club Did not start N/A 0
Kieran Robbins East Sutherland Wheelers Did not start A 0
John Ross East Sutherland Wheelers Did not start N/A 0
Roger Sewell Ross-Shire RCC Did not start N/A 0