Event URN:
252741
Start date:
Tue, 18th Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
National Sports Centre
Groves Road, Douglas, Isle Of Man, IM2 1RB
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team RL360 Isle Of Man ( website )
Event website:
http://www.juniorcyclingiom.co.im
Event organiser:
Mrs Dorothy Tilbury MBE
1 Ballaquinnea Cottages
Braaid Road
Glen Vine
Isle of Man
Isle of Man
IM4 2AS
01624 698435
dottilbury@manx.net
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
League is open to Team Royal London 360 Isle of Man members ONLY
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Novices Non-Ranking None A, B, C, D, E
18 Jun 13 18:30 Born 2008 & Later Non-Ranking None E
18 Jun 13 18:30 Born 2007 Non-Ranking None E
18 Jun 13 18:30 Born 2006 Non-Ranking None E

View All

Race: Novices

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None A, B, C, D, E ---

Race: Born 2008 & Later

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2007

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2006

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2005

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2004

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2003

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2002 & Earlier

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None A, B, C ---

Race: Under 10 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:45 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Race: Under 12 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None C, D, E ---

Race: Under 16 Racing bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jun 13 18:30 Non-Ranking None A, B ---

Confirmed Results

Race name: Novices

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlyn Hampson Finished 0
2 Tiana Kelly Finished 0
3 Ryan Batty Finished N/A 0
4 Leon Murphy Finished 0
5 Chloe Hampson Finished 0
6 Hugo Howland-smith Finished 0
7 Caleb Quayle Finished 0
8 Harrison Skillan Finished 0
9 Robbie Valerga Finished 0
10 Matthew Higgins Finished 0
11 Lula Kinnish Finished 0
12 Mian Watterson Finished 0
13 Daniel Matthews Finished 0
14 Joseph Barker Finished 0
15 Lewis Cannon Finished 0
16 Archie Mullholland Finished 0
17 Graihagh Morgan Finished 0
18 William Lomas Finished 0
19 Lily-ann Scott Finished 0
20 Conor Madsen-mygdall Finished 0
21 Taylor Moore Finished 0
22 Robert Harvey Finished 0
23 Max Messenger Finished 0
24 Alannah Farrell Finished 0
25 Thomas Hutchinson Finished 0
26 Kylan Murphy Finished 0
27 Zac Lund Finished 0
28 Jacob Kennedy Finished 0
29 Cormac Doherty Finished 0
30 Niamh Smith Finished 0
31 Ealee Cubbon Finished 0
32 Herbie Hampton Finished 0
33 Lucy O'connor Finished 0
34 Amelia Geldart Finished 0
35 Frazer Brownless Finished 0
36 Jemima Mylchreest Finished 0
37 Charlie Valerga Finished 0
38 Macauley Teare Finished 0
39 Lucy Cartwright Finished 0
40 Billy Mccullough Finished 0
41 Deena Barker Finished 0
42 Jasper Skillicorn Finished 0
43 Josie Quirk Finished 0
44 Isabella Clarke Finished 0
45 Astrid Duncan Finished 0
46 Sorcha O'brien Finished 0
47 Bobby Kewley Finished 0
48 Jack Monaghan Finished 0
49 Andrew Tomlinson Finished 0
50 Crot Mckay Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2008 & Later

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tj Teare Finished 0
2 Myles Geyt Finished 0
3 Fearne Bregazzi Finished 0
4 Lennon Moore Finished 0
5 Ollie Eyres Finished 0
6 Alec Sorby Finished 0
7 Colby Newbold Finished 0
8 Nicole Delooze Finished 0
9 Summer Peters Finished 0
10 George Kinnish Finished 0
11 Joel Long Finished 0
12 Edward Field Finished 0
13 Jack Cain Finished 0
14 Ethan Skillicorn Finished 0
15 Freddie Griffin Finished 0
16 Charlotte Gledhart Finished 0
17 Cameron Hounsell Finished 0
18 Eddy Dillon Finished 0
19 Samuel Corkill Finished 0
20 jack warren Finished 0
21 Jarno Davidson Finished 0
22 Alexandra Bell Finished 0
23 Lewis Quirk Finished 0
24 Oliver Cooper Finished 0
25 Fiinneley Richards Finished 0
26 Holly Mcevoy Finished 0
27 Thomas Kerruish Finished 0
28 Max Robbins Finished 0
29 Stanley Kinnish Finished 0
30 Keelan Redfearn Finished 0
31 Louis Piggin Finished 0
32 Ethan Watt Finished 0
33 Harrison Lockwood Finished 0
34 Callie Cubbon Finished 0
35 Callum Christian Finished 0
36 Robert Tomlinson Finished 4th 0
37 Ella Darnill Finished 0
38 Stanley Cubbon Finished 0
39 Lewis Caine Finished 0
40 Florrie Thomas Finished 0
41 Poppy Bregazzi Finished 0
42 Faye Wilson Finished 0
43 Leah Prentice Finished 0
44 Liam Barker Finished 0
45 Kelly Domingo Finished 0
46 Ava Duncan Finished 0
47 Jasmine Dillon Finished 0
48 Fynlo Backer Finished 0
49 Ben Coole Finished 0
50 Conor Tosh Finished 0
51 Harry Hethrington Finished 0
52 Anna Boardman Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2007

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cian Howard Finished 0
2 Orry Lund Finished 0
3 Dexter Russell Finished 0
4 Jemma Quayle Finished 0
5 George Kearns Finished 0
6 Archie Dunn Finished 0
7 Florence Griffin Finished 0
8 Zack Bellhouse Finished 0
9 Sophie Hindson Finished 0
10 Charlie Scarffe Finished 0
11 Charlie Morris Finished 0
12 Ben Davies Finished 0
13 Rio Kelly Finished 0
14 Greg Kelly Finished 0
15 Ed Coole Finished 0
16 Alex Harris-burland Finished 0
17 Izzy Craig Finished 0
18 Joseph Devereau Finished 0
19 Callum Tosh Finished 0
20 Sydney Waterhouse Finished 0
21 Ellana Skillan Finished 0
22 Owen Pilley Finished 0
23 Thomas Monaghan Finished 0
24 Jack Smith Finished 0
25 Lewin Scarffe Finished 0
26 Liam Bedford Finished 0
27 Jessica Rich Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
28 Samuel Barker Finished 0
29 Ryan Sheridan Finished 0
30 Matty Valerga Finished 0
31 Jessica Falconer Finished 0
32 Amy Cross Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2006

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cian Jackson Finished 0
2 Ivan Sorby Manx Mountain Bike Club Finished E 0
3 Drystan Sewell Finished 0
4 Owen Collins Finished 0
5 Harry Corkish Finished 0
6 Corey Peters Finished 0
7 Jenson Artus Finished 0
8 Logan GloverĀ  Finished 0
9 Rebecca Cooil Finished E 0
10 Sophie Smith Finished A 0
11 Dominik Stawny Finished 0
12 Nicola Quaye Finished 0
13 Samuel Devereau Finished 0
14 Annabel Messenger Finished 0
15 Orry Purcell Finished 0
16 Charlie Convery Finished 0
17 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
18 Jack Robbins Finished 0
19 Lucy Field Finished 0
20 Callum Larkin Finished 0
21 Thomas Reed Finished 0
22 Tom Darnill Finished 0
23 Grace Gawne Finished 0
24 Joseph Corlett Finished 0
25 Ethan Bratty Finished 0
26 Kate Lace Finished 0
27 Hayden Richards Finished 0
28 Ruby Mccubbin Finished 0
29 Natalie Howland Finished 0
30 Oscar Norman Finished 0
31 Imogen Cooper Finished 0
32 Callum Clague Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
33 Aaron Rielly Finished 0
34 Morgan Russell-dunn Finished 0
35 Lula Thomas Finished 0
36 Molly Larkin Finished 0
37 Lily-rose Gawne Finished 0
38 Gabriella Corkish Finished 0
39 Lucas Gelling Finished 0
40 James Harvey Finished 0
41 Jake Rout-moore Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2005

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Teddy Dunn Finished 0
3 Harry Kneen Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
4 Oliver Corkish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
5 Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
6 Oliver Sykes Finished 0
7 Tyler Annis Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
8 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished E 0
9 Oscar Lace Finished 0
10 Harry Boyle Mid Lancs BMX Finished E 0
11 Ella Griffin Finished 0
12 James Scott Finished 0
13 George Killip Finished 0
14 Callum Salisbury Finished 0
15 Peter Lloyd Finished 0
16 Tommy Ralston Finished 0
17 Matthew Young Finished 0
18 Harley Howland Finished 0
19 Luca Moretta Finished 0
20 Harvey Coole Finished 0
21 Louis Creer Finished 0
22 Joey Magee Finished 0
23 Ben Shimmin Finished 0
24 Claire Mason Finished 0
25 Callum Freestone Finished 0
26 Juan Domingo Finished 0
27 Albert Kessler Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
28 Grace Gelling Finished 0
29 William Teare Finished 4th 0
30 Jacob Brookes Finished 0
31 Rachel Kneale Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2004

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zac Walker Finished 0
2 Ralf Holden Isle Of Man Cycling Associatio... Finished D 0
3 Ben Boyle Finished 0
4 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Kiera Prentice Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
6 Megan Boardman Finished 0
7 Nathan Slack Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
8 James Devereau Finished 0
9 Nathan O'connor Finished 0
10 Annabel Corkill Finished 0
11 Nancy Wheeler Finished 0
12 Amy Quayle Finished 0
13 Aimee Christian Finished 0
14 Joseph Teare Finished 0
15 Bailey Fox Finished 0
16 Morgan Faragher Finished 0
17 Caitlin Matthews Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2003

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Joshua Glover Finished 0
3 Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Tyler Hannay BMX Isle of Man Finished D 0
6 Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
7 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
8 Jamie Gelling Finished 0
9 Thomas Skillicorn Finished 0
10 Freddie Ralston Finished 0
11 Darcy Cain Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
12 Stephen Arnold Finished 0
13 Emily Kinley Finished 0
14 Ryan Quirk Finished 0
15 Kai Jones Finished 0
16 Scott Mason Finished 0
17 Seth Coole Finished 0
18 Sam Cunningham Finished 0
19 Reece Freestone Finished 0
20 Lucy Gaylor Finished 0
21 Charlie Bell Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2002 & Earlier

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
2 Kaitlin Slack Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
3 Emma Draper Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
4 Joseph Corkish Finished 0
5 Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
6 Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
7 Callum Bratty Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
8 Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
9 Louis Dean Finished 0
10 Fin Samson Finished 0
11 Libbie Christian Finished 0
12 Liam Crellin Finished 0
13 Thomas Kermode Finished C 0
14 Kyle Batty Finished 0
15 Jodie Fox Sutton Cycling Club Finished D 0
16 Carrick Thompson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10 Racing Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Zac Walker Finished 0
3 Jake Wilson Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
6 Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
7 Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
8 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
9 Darcy Cain Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
10 Alex Lace Finished 0
11 Ralf Holden Isle Of Man Cycling Associatio... Finished D 0
12 Nathan Slack Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
13 Tyler Hannay BMX Isle of Man Finished D 0
14 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
15 Harry Kneen Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
16 Kiera Prentice Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
17 Oliver Corkish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
18 Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
19 Teddy Dunn Finished 0
20 Thomas Skillicorn Finished 0
21 Jack Sowerby Finished D 0
22 Ryan Quirk Finished 0
23 Chloe Comaish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
24 Seth Coole Finished 0
25 Mckenzie Callister Finished 0
26 Mia Warren Finished 0
27 Harvey Coole Finished 0