Event URN:
252733
Start date:
Tue, 9th Apr 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
National Sports Centre
Groves Road, Douglas, Isle Of Man, IM2 1RB
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team RL360 Isle Of Man ( website )
Event website:
http://www.juniorcyclingiom.co.im
Event organiser:
Mrs Dorothy Tilbury MBE
01624 698435
dottilbury@manx.net
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
League is open to Team Royal London 360 Isle of Man members ONLY
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:45 Novices Non-Ranking None N/A
9 Apr 13 18:46 Born 2008 & Later Non-Ranking None E, N/A
9 Apr 13 18:47 Born 2007 Non-Ranking None E, N/A
9 Apr 13 18:48 Born 2006 Non-Ranking None E, N/A

View All

Race: Novices

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:45 Non-Ranking None N/A ---

Race: Born 2008 & Later

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:46 Non-Ranking None E, N/A ---

Race: Born 2007

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:47 Non-Ranking None E, N/A ---

Race: Born 2006

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:48 Non-Ranking None E, N/A ---

Race: Born 2005

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:49 Non-Ranking None E, N/A ---

Race: Born 2004

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:50 Non-Ranking None D, N/A ---

Race: Born 2003

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:51 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2002 & Earlier

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:52 Non-Ranking None A, B, C, N/A ---

Race: Under 10 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:53 Non-Ranking None D, E, N/A ---

Race: Under 12 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:54 Non-Ranking None C, N/A ---

Race: Under 16 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 18:55 Non-Ranking None A, B, N/A ---

Confirmed Results

Race name: Novices

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlyn Hampson Finished 0
2 Chloe Hampson Finished 0
3 Tiana Kelly Finished 0
4 Zoe Bridson Finished 0
5 Leon Murphy Finished 0
6 Molly Hinds Finished 0
7 Ryan Batty Finished 0
8 William Lomas Finished 0
9 Robbie Valerga Finished 0
10 Lexi Faragher Finished 0
11 Lily-Ann Scott Finished 0
12 Kelly Domingo Finished 0
13 Joseph Barker Finished 0
14 Aaron Kinvig Finished 0
15 Faye Wilson Finished 0
16 Finn McKeirnan Finished 0
17 Casey McDonald Finished 0
18 Florrie Thomas Finished 0
19 Brad Le Geyt Finished 0
20 Ben Coole Finished 0
21 Hugo Howland Finished 0
22 Niall Howland Finished 0
23 Reuben Russell-Dunn Finished 0
24 Oliver Townell Finished 0
25 William Shimmin Finished 0
26 Caleb Quayle Finished 0
27 Anna Boardman Finished 0
28 Niamh Smith Finished 0
29 Kyle Furlong Finished 0
30 Jacob Kennedy Finished 0
31 Lewis Cannon Finished 0
32 Oscar Christian Finished 0
33 Ryan Flynn Finished 0
34 Cormac Doherty Finished 0
35 Taylor Moore Finished 0
36 Alannah Farrell Finished 0
37 Deena Barker Finished 0
38 Charlie Valerga Finished 0
39 Jasper Skillicorn Finished 0
40 Kylan Murphy Finished 0
41 Mian Watterson Finished 0
42 Rubi Skillen Finished 0
43 Lacey Skillen Finished 0
44 Joshua Cross Finished 0
45 Harry Wilson Finished 0
46 Emily Cowell Finished 0
47 Josie Quirk Finished 0
48 Holly Cowell Finished 0
49 Herbie Hampton Finished 0
50 Gabriel Corran Finished 0
51 Harrison Lockwood Finished 0
52 Alfie Tummon Finished 0
53 Daniel Matthews Finished 0
54 Caoimbe Hall Finished 0
55 Isabella Clarke Finished 0
56 Oliver Christian Finished 0
57 Astrid Duncan Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2008 & Later

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Myles Le Geyt Finished 0
2 Lennon Moore Finished 0
3 T.J. Teare Finished 0
4 Fearne Bregazzi Finished 0
5 Alec Sorby Finished 0
6 Eddy Dillon Finished 0
7 Summer Peters Finished 0
8 Edward Field Finished 0
9 Ollie Eyres Finished 0
10 Ethan Skillicorn Finished 0
11 Max Convery Finished 0
12 Pearce Carey Finished 0
13 Samuel Corkill Finished 0
14 Jack Cain Finished 0
15 Ryan Nelson Finished 0
16 Jacob Stephenson Finished 0
17 Jake Jones Finished 0
18 Nicole Delooze Finished 0
19 Lewis Quirk Finished 0
20 Jarno Davidson Finished 0
21 Ella Darnill Finished 0
22 Callum Christian Finished 0
23 Eleanor Cowin Finished 0
24 Camilia Perrie Finished 0
25 Erin Bell Finished 0
26 Dylan Larrosa Finished 0
27 Lewis Caine Finished 0
28 Holly McEvoy Finished 0
29 Cameron Hounsell Finished 0
30 Leah Prentice Finished 0
31 Charlotte Geldart Finished 0
32 Robert Tomlinson Finished 0
33 Unidentified Rider Finished 0
34 Errol Syme Finished 0
35 Ava Duncan Finished 0
36 Finneley Richards Finished 0
37 Hugo Perrie Finished 0
38 Ella Hurt Finished 0
39 Keelan Redfearn Finished 0
40 Poppy Bregazzi Finished 0
41 Riley Leather Finished 0
42 Jasmine Dillon Finished 0
43 Unidentified Rider Finished 0
44 Thomas Price Finished 0
45 Alexander Harns-Barland Finished 0
46 Joshua Tyrer Finished 0
47 Harley Pressley Finished 0
48 Freddie Griffin Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2007

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Orry Lund Finished 0
2 Archibald Dunn Finished 0
3 Jemma Quayle Finished 0
4 Daniel Sutherland Finished 0
5 Charlie Scarffe Finished 0
6 Ben Davies Finished 0
7 Jordan Carter Finished 0
8 Dexter Russell Finished 0
9 James Kelly Finished 0
10 Jack Smith Finished 0
11 Cian Howard Finished 0
12 Zack Bellhouse Finished 0
13 Ellana Skillan Finished 0
14 Florence Griffin Finished 0
15 Rio Kelly Finished 0
16 Summer Curphey Finished 0
17 Sophie Hindson Finished 0
18 Liam Bedford Finished 0
19 Oliver Guest Finished 0
20 Tadgh Hall Finished 0
21 Lily Price Finished 0
22 Owen Pilley Finished 0
23 Samuel Barker Finished 0
24 Joseph Devereau Finished 0
25 Olivia Quayle Finished 0
26 Lewin Scarffe Finished 0
27 Ed Coole Finished 0
28 Harry Deering Finished 0
29 Sophie Keen Finished 0
30 Jessica Rich Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
31 Matty Valerga Finished 0
32 Izzy Craig Finished 0
33 Ryan Sheridan Finished 0
34 Eve Carey Finished 0
35 Amy Cross Finished 0
36 Hayden Oates Finished 0
37 Amy Corran Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2006

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cian Jackson Finished 0
2 Ivan Sorby Manx Mountain Bike Club Finished E 0
3 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
4 Harry Corkish Finished 0
5 Corey Peters Finished 0
6 Owen Collins Finished 0
7 Logan Glover Finished 0
8 Tomas Flowers Finished 0
9 Jenson Artus Finished 0
10 Harry Price Finished 0
11 Sophie Smith Finished 0
12 Rebecca Cooil Finished E 0
13 Tom Darnill Finished 0
14 Caleb Peace Finished 0
15 Samuel Devereau Finished 0
16 Charlie Convery Finished 0
17 Joseph Corlett Finished 0
18 Harry Eyres Finished 0
19 Aaron Rielly Finished 0
20 Jack Robbins Finished 0
21 Lucy Field Finished 0
22 Hayden Freestone Finished 0
23 Callum Larkin Finished 0
24 Jack Christian Finished 0
25 Grace Gawne Finished 0
26 Orry Purcell Finished 0
27 Callum Clague Finished 0
28 Hayden Richards Finished 0
29 Harry Harding Finished 0
30 Spencer Baker Finished 0
31 Lucy Barnett Finished 0
32 Lula Thomas Finished 0
33 Sidney Cowin Finished 0
34 Ruby McCubbin Finished 0
35 Ethan Bratty Finished 0
36 Jack Mylchreest Finished 0
37 Sarah Bridson Finished 0
38 Oscar Norman Finished 0
39 Morgan Russell-Dunn Finished 0
40 Natalie Howland Finished 0
41 Molly Larkin Finished 0
42 Joseph Clarke Finished 0
43 Kate Lace Finished 0
44 Orry Wilson Finished 0
45 Jacob Holohan Finished 0
46 Amellia Flynn Finished 0
47 Christen Corran Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2005

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Oliver Sykes Finished 0
3 Tyler Annis Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
4 Oliver Corkish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
5 Ella Griffin Finished 0
6 Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
7 Monty Russell Finished 0
8 Bradley Calvert Finished 0
9 James Scott Finished 0
10 Oscar Lace Finished 0
11 Josh Holden Finished 0
12 Luca Moretta Finished 0
13 Callum Salisbury Finished 0
14 Thomas Sutherland Finished 0
15 Harvey Coole Finished 0
16 Alexander Deering Finished 0
17 Tommy Ralston Finished 0
18 Ben Clarke Finished 0
19 Chloe Comaish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
20 Daniel Martin Finished 0
21 George Killip Finished 0
22 Joey Magee Finished 0
23 Jack Corran Finished 0
24 Juan Domingo Finished 0
25 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished E 0
26 Callum Freestone Finished 0
27 Claire Mason Finished 0
28 Ben Shimmin Finished 0
29 Rachel Kneale Finished 0
30 Tegan Bell Finished 0
31 Josef Bell Finished 0
32 Ethan Daugherty Finished 0
33 Peter Lloyd Finished 0
34 Harley Howland Finished 0
35 Jacob Brooks Finished 0
36 Abby Vance Finished 0
37 Connie Venables Finished 0
38 Alisha Faragher Finished 0
39 Shanise Wawman Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2004

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished D 0
3 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Oliver Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Joshua Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
6 Kiera Prentice Finished 0
7 Nancy Wheeler Finished 0
8 Toby Craig Finished 0
9 Ben Boyle Finished 0
10 Jack Sowerby Finished 0
11 Annabel Corkill Finished 0
12 James Devereau Finished 0
13 Benajmin Woodall Finished 0
14 Aimee Christian Finished 0
15 Megan Boardman Finished 0
16 Tahlia Nicholl-Clarke Finished 0
17 Philip Bridson Finished 0
18 Amy Quayle Finished 0
19 Mia Worthington Finished 0
20 Olivia Nicholl-Clarke Finished 0
21 Nathan O'Connor Finished 0
22 Bailey Fox Finished 0
23 Rhys Norman Finished 0
24 Emma Cunningham Finished 0
25 Charley Knight Finished 0
26 Lucy Callow Finished 0
27 Edward Teare Finished 0
28 Anna Price Finished 0
29 Caitlin Matthews Finished 0
30 Morgan Faragher Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2003

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Thomas Skillicorn Finished 0
3 Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Joshua Glover Finished 0
6 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
7 Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
8 Tyler Hannay BMX Isle of Man Finished D 0
9 Jamie Gelling Finished 0
10 Thomas Young Finished 0
11 Freddie Ralston Finished 0
12 Darcy Cain Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
13 Emily Kinley Finished 0
14 Stephen Arnold Finished 0
15 Sam Cunningham Finished 0
16 Seth Coole Finished 0
17 Kai Jones Finished 0
18 George Venables Finished 0
19 Reece Freestone Finished 0
20 Lucy Gaylor Finished 0
21 Kieran Bratty Finished 0
22 Cate Atkinson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2002 & Earlier

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
2 Lucas Mudie Finished B 0
3 James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
4 Joseph Corkish Finished 0
5 Kaitlin Slack Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
6 Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
7 Emma Draper Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
8 Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
9 Callum Bratty Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
10 Louis Dean Finished 0
11 Nicholas Kissack Finished 0
12 Daniel Sowerby Finished C 0
13 Ben Wosser Finished 0
14 Thomas Kermode Finished C 0
15 Kyle Batty Finished 0
16 Owen Hurt Finished 0
17 Jodie Fox Finished 0
18 Anna Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
19 Oliver Venables Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10 Racing Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
3 Jake Wilson Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
6 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished D 0
7 Nathan Slack Finished 0
8 Oliver Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
9 Darcy Cain Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
10 Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
11 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
12 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
13 Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
14 Alex Lace Finished 0
15 Thomas Skillicorn Finished 0
16 Jack Sowerby Finished 0
17 Joshua Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
18 Callum Crellin Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
19 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
20 Seth Coole Finished 0
21 Chloe Comaish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
22 Oliver Corkish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
23 Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
24 Jake Black Finished 0
25 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished E 0
26 Harvey Coole Finished 0
27 McKenzie Callister Finished 0
28 Sam Mitchell Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 16 Racing Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
2 Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
3 Owen Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
4 Joseph Haddock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
5 Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
6 Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
7 Joe Harris Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
8 Nathan Hinks Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
9 Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
10 William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
11 Daniel Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
12 William Quirk Finished 0
13 Lucas Mudie Finished B 0
14 Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
15 Kaitlin Slack Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
16 Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
17 Joseph Corkish Finished 0
18 Ben Cunningham Finished 0
19 Ciara Sowerby Finished B 0
20 Megan Comaish Finished 0
21 Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
22 Jamie Comaish Finished 0