Event URN:
252600
Start date:
Sun, 19th May 2013
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Alford Dry Ski Centre
Alford, AB33 8TY
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 5th May 2013
Event promoted by:
Granite City RT ( website )
Event organiser:
Mr Phil Allan
264 Queens Road
Aberdeen
Aberdeenshire
AB15 8DR
07713642911
pallan3668@aol.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 May 13 11:00 Women Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 100km / 63m
19 May 13 11:30 E/1/2/3 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 136km / 85m

View All

Men's and Women's national championship to be held at Alford in Aberdeenshire.

 

http://connect.garmin.com/course/3375516

Event Location:

Alford,
AB33 8TY

Race: Women

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 May 13 11:00 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 100km / 63m

Race: E/1/2/3

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 May 13 11:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 136km / 85m

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jennifer Taylor Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 3rd 02:43:32:000 30
2 Julie Erskine Granite City RT Finished 2nd 25
3 Eileen Roe Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 1st 00:00:16:000 21
4 Mona Petrie Deeside Thistle CC Finished 4th 17
5 Anda-Jay Burgess Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 14
6 Fiona Duncan Ythan CC Finished 3rd 12
7 Louise Borthwick Edinburgh RC Finished 2nd 10
8 Kayleigh Brogan Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 2nd 8
9 Jane Barr Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 3rd 7
10 Laura Murray Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 2nd 6
11 Gabriella Nordin Pedal Power RT Finished 2nd 00:01:41:000 5
12 Toni McIntosh Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 4
13 Penelope Phillips Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:02:08:000 3
14 Evgenia Ilyinskaya Edinburgh RC Finished 3rd 00:02:09:000 2
15 Polly Tandy Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:02:38:000 1
16 Sarah Stephen Stirling Bike Club Finished 3rd 00:02:40:000 0
17 Flora Gillies Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 00:03:01:000 0
18 Jenny Stanning Velocity 44 Stirling Finished 3rd 0
19 Jacqueline Laing Deeside Thistle CC Finished 4th 00:03:03:000 0
20 Lynne Wardrop Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:03:38:000 0
21 Ashley Pearson Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:06:34:000 0
22 Alexa Mair Edinburgh RC Finished 2nd 00:07:47:000 0
23 Peggy Series Edinburgh RC Finished 3rd 00:10:39:000 0
24 Laura Sarkis Deeside Thistle CC Finished 4th 00:11:35:000 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gary Hand Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 03:26:55:000 60
2 David Lines MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 52
3 James McCallum Rapha Condor JLT Finished Elite 00:00:02:000 45
4 Peter Murdoch Paisley Velo Race Team Finished 1st 00:01:13:000 40
5 Callum Wilkinson Bicycles works Finished 2nd 35
6 Andrew Whitehall Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 1st 31
7 David Anderson Granite City RT Finished 2nd 27
8 Ewan Minty Berwick Wheelers CC Finished N/A 23
9 Edward Addis Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 20
10 Lewis Oliphant Velo Club Edinburgh Finished 3rd 17
11 Euan Pope Glasgow Road Club Finished 3rd 15
12 Richard McDonald Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 13
13 Craig Dale TheBicycleWorks Finished 3rd 11
14 Veli-Matti Raikkonen Granite City RT Finished 2nd 9
15 Steven Lawley TheBicycleWorks Finished 3rd 00:01:16:000 7
16 Jack Barrett Velocity 44 Stirling Finished 2nd 00:01:49:000 6
17 Craig Adams GJS Cruise Racing Finished 1st 5
18 Graham McGarrity www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:01:53:000 3
19 William Crawford Granite City RT Finished 3rd 2
20 Barry Crumlish Glasgow Road Club Finished 3rd 00:01:56:000 1
21 Robin Wilkins Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished N/A 0
22 Andrew Cox TheBicycleWorks Finished 2nd 0
23 Scott McCrossan Rock to Roll Cycles Ltd Finished Elite 00:01:58:000 0
24 Tommy Murray www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 3rd 00:02:29:000 0
25 Stuart McCluskey BESTE ALDE/S.C.DURANGUESA Finished 2nd 0
26 Duncan Ewing TheBicycleWorks Finished 3rd 0
27 Barry Cranstoun Icarus Racing Finished 3rd 00:02:31:000 0
28 Tim Blathwayt Velo Club Edinburgh Finished 2nd 00:02:48:000 0
29 Gordon Murdoch Icarus Racing Finished 2nd 00:02:55:000 0
30 Lee Whitelaw Edinburgh RC Finished 3rd 00:02:57:000 0
31 David Reed Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
32 Keith Robertson Granite City RT Finished 2nd 00:03:02:000 0
33 Alister Watt Granite City RT Finished 2nd 00:03:06:000 0
34 Craig Wallace ASFRA Racing Team Finished 1st 0
35 Michael Henderson Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 00:03:08:000 0
36 Greig Brown www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:03:25:000 0
37 James McPake GJS Cruise Racing Finished 2nd 00:03:37:000 0
38 Ayrton Pellet Edinburgh RC Finished 2nd 00:04:39:000 0
39 Bradley Stokes Pedal Power RT Finished 2nd 00:04:48:000 0
40 Tom Fernie Velo Ecosse Finished 3rd 00:05:08:000 0
41 Kevin Barclay TheBicycleWorks Finished 2nd 00:05:46:000 0
42 Cristian Tudorache Granite City RT Finished 3rd 0
43 Ryan Fenwick Gala Cycling Club Finished 2nd 0
44 David Griffiths Glasgow Whls Finished 2nd 00:09:25:000 0
45 Finlay Young Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 0
46 Jamie Kennedy Paisley Velo Race Team Finished 1st 00:09:27:000 0