Event URN:
252559
Start date:
Sat, 17th Aug 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Girvan Academy
62 The Avenue, Girvan, Ayrshire, KA26 9DW
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 4th Aug 2013
Event website:
http://www.southcarrickdaviebell.org
Event organiser:
Mr Christopher Johnson
25 Fullarton Road
Prestwick
Ayrshire
KA9 2BU
07754 503509
cdjohnson01@gmail.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 13 15:00 Youth C Boys Youth Only Youth C 16km / 10m
17 Aug 13 15:00 Youth C Girls Youth Only Youth C
17 Aug 13 15:00 Youth D Boys Youth Only Youth D
17 Aug 13 15:00 Youth D Girls Youth Only Youth D

View All

For 2013 we are delighted to announce the inaugural South Carrick Community Leisure Youth Criterium around the famous Victory Park circuit.

Famed for the entertaining first night racing of the Girvan Easter Stage Race, famous professionals including Mark Cavendish and Chris Boardman tested their mettle here.  Now the cream of Scotland’s youth talent have the opportunity to race the same roads with events for Youth A (U16), Youth B (U14) and Youth C (U12).

 

The event will be run on closed roads – the organisers are working with South Ayrshire Council and local police to ensure this.  The proposed schedule of events will be:

Practice: 1430-1500
Youth C: 1500-1530
Youth B: 1540-1620
Youth A: 1630-1715

The SCCL Youth Criterium is expected to feature as part of the ScottishPower National Youth Racing Series

Adults travelling down for the event will have the opportunity to participate in the 100km Highwayman Challenge Audax during the morning before their children race.

Event Location:

62 The Avenue,
Girvan,
Ayrshire,
KA26 9DW

Race: Youth C Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 14 days 10 hours 38 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 13 15:00 Youth Only Youth C 16km / 10m

Race: Youth C Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 13 15:00 Youth Only Youth C ---

Race: Youth D Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 13 15:00 Youth Only Youth D ---

Race: Youth D Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 13 15:00 Youth Only Youth D ---

Race: Youth B Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 14 days 10 hours 38 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 13 15:40 Youth Only Youth B 20km / 12m

Race: Youth B Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 13 15:40 Youth Only Youth B ---

Race: Youth A Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 14 days 10 hours 38 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 13 16:30 Youth Only Youth A 24km / 15m

Race: Youth A Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 13 16:30 Youth Only Youth A ---

Confirmed Results

Race name: Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Cruden Glasgow Riderz Finished C 3
2 Hamish MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 2
3 Hamish Armitt Glasgow Riderz Finished C 1
4 Owen Morris Annan Youth Cycling Club Finished C 0
5 Chris Blockley Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eva Barnet Edinburgh RC Finished C 3
2 Anna Shackley Glasgow Riderz Finished C 2
3 Polly Henderson Stewartry Wheelers Finished C 1
4 Abby Stewart Glasgow Riderz Finished C 0
5 Emma Forsyth Edinburgh RC Finished C 0
Anna Flynn Edinburgh RC Did not start C 0

Confirmed Results

Race name: Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Reid Stirling Bike Club Finished D 3
2 Murray Lawson Edinburgh RC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished D 3
2 Katherine Macleod Edinburgh RC Finished D 2
3 Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished D 1

Confirmed Results

Race name: Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fiona Thomson Stewartry Wheelers Finished B 3
2 Laurie Adamson Stewartry Wheelers Finished B 2

Confirmed Results

Race name: Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Bradford Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 3
2 Rachel Torrance Edinburgh RC Finished A 2
3 Eilidh Thomson Stewartry Wheelers Finished A 1

Provisional Results

Race name: Youth C Boysasdf

Youth C Male
 
1
Jack
Crudden
2
Hamish
MacLaren
3
Hamish
Armitt
4
Owen
Morris
5
Chris
Blockley
     
Youth C Female
 
1
Eva
Barnet
2
Anna
Shackley
3
Polly
Henderson
4
Abby
Stewart
5
Emma
Forsyth
Youth D Male
 
1
Callum
Reid
2
Murray
Lawson
     
Youth D Female
 
1
Imani
Pereira-James
2
Katherine
Macleod
3
Skye
Donnelly

Provisional Results

Race name: Youth B Boysasdf

Youth B Male  
1 Joseph Nally
2 Sean Flynn
3 Maximillian Bloor
4 Matthew Running
5 Jonathon Hilbourne
6 Cameron Black
7 Robbie McLaren
8 Callum Stienlet
9 Fraser Macdougall
10 Cameron Oliver
11 Adam Hazle
12 Kyle Anderson
13 Douglas Glendinning
14 Jack Cassidy
     
Youth B Female  
1 Fiona Thomson
2 Laurie Adamson

Provisional Results

Race name: Youth A Boysasdf

Youth A Male  
1 Ben Forsyth
2 Rian Hill
3 Rhys Donnelly
4 Andrew Brown
5 Robert Tree
6 Sam MacNeil
7 Fraser Middleton
8 Calum Mitchell
9 John MacLeod
10 Danny Hedley
11 Greg Henderson
12 Ruairidh Brown
13 Ewan Mathieson
14 Ryan Glasgow
15 Grant Martin
     
Youth A Female  
1 Sarah Bradford
2 Rachel Torrance
3 Eilidh Thomson