Event URN:
252442
Start date:
Sat, 20th Apr 2013
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Bedgebury Forest
Bedgebury National Pinetum And Forest, Park Lane, Goudhurst, Kent, TN17 2SL
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bedgebury Forest CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.boarsonbikes.co.uk
Event organiser:
Mr Geoffrey Hodgson
41 Smithers Lane
East Peckham
Tonbridge
Kent
TN12 5HS
07852696964
radrenner_2000@yahoo.com
Cheques payable to:
Bedgebury Forest CC
Info for Riders:
Free entry for Under 12s
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 Apr 13 10:40 Under 10 Go-MTB None N/A 1 laps
20 Apr 13 10:40 Under 8 Go-MTB None N/A
20 Apr 13 11:20 Women Non-Ranking None N/A
20 Apr 13 10:55 Under 12 Go-MTB None N/A 2 laps

View All

Event Location:

Bedgebury National Pinetum And Forest,
Park Lane,
Goudhurst,
Kent,
TN17 2SL

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Apr 13 10:40 Go-MTB None N/A 1 laps

Race: Under 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Apr 13 10:40 Go-MTB None N/A ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Apr 13 11:20 Non-Ranking None N/A ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Apr 13 10:55 Go-MTB None N/A 2 laps

Race: Juvenile

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Apr 13 11:50 Non-Ranking None Juvenile 3 laps

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Apr 13 11:40 Non-Ranking None Youth 4 laps

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Apr 13 11:20 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... 7 laps

Race: Veterans

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Apr 13 11:22 Non-Ranking None Veteran ---

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Patrick Lear Finished 0
2 Alex Harvey VC Jubilee Finished N/A 0
3 Harry Pertwee Finished 0
4 Cameron Flowers Finished 0
5 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished N/A 0
6 Emily Lines Team Darenth Finished N/A 0
7 Joseph Straker Team Darenth Finished N/A 0
8 Ella Baker Team Darenth Finished N/A 0
9 Libby Pallas Finished 0
10 Mason Johnson-Stenning Team Darenth Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shrish Bakrania Team Darenth Finished N/A 0
2 George Harvey VC Jubilee Finished N/A 0
3 Aimee Lines Team Darenth Finished N/A 0
4 Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 0
5 Kerys Baker Team Darenth Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alice Jarvis Bedgebury Forest CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Toby Pallas Finished 0
2 Oscar Brewster Bedgebury Forest CC Finished N/A 0
3 Aston Bennett Finished 0
4 Jamal Zahiri VC Jubilee Finished N/A 0
5 McKinley Loxton-Read Finished 0
6 Cameron Wardrop Finished 0
7 Felicity Pallas Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robin Jarvis Bedgebury Forest CC Finished N/A 0
2 Megan MacMahon Team Darenth Finished N/A 0
3 Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Mitchie Team Darenth Finished Juvenile 0
2 Oliver Priddle Eastbourne Rovers CC Finished Youth 0
3 Jonathan Buck Woolwich CC Finished Youth 0
4 Jack Glendinning Finished 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keith Brewster Crystal Palace Triathletes Finished N/A 0
2 James Flury Team Darenth Finished Junior 0
3 Joseph Sutton Team Darenth Finished Youth 0
4 Steve Codman Finished 0
5 Samuel Ward Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Simmonds Finished N/A 0
2 Roger Flury Team Darenth Finished Veteran 0
3 Boris Auger Finished 0
4 Ketan Bakrania Team Darenth Finished N/A 0
5 Ray Wood Bedgebury Forest CC Finished N/A 0