North East Youth League Round 7

Closed Circuit , Middlesbrough – Wednesday, 29 May 2013

Event Summary

Event Overview

Racing for all youth categories as part of the North East Youth League. BC points will be awarded to the first three boys and girls in each age group for both time trial and scratch race. Points will also be awarded for the overall North East Youth League.

Event Details

Event URN:

252361

Start Date:

Wed, 29th May 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Cycle Circuit, Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls 1km Time Trial - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  James Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls 1km Time Trial - Results
1.  Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Baines Stockton Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 1km Time Trial - Results
1.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Ralf Hodgson Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Greg Taylor Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Evans Speedflex Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 1km Time Trial - Results
1.  Esther Farnell Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Sam Officer Stockton Wheelers CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Scratch Race - Results
1.  Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Scratch Race - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Scratch Race - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Scratch Race - Results
1.  Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Baines Stockton Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Scratch Race - Results
1.  Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Sam Officer Stockton Wheelers CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U14 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch Race - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Scratch Race - Results
1.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Ralf Hodgson Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Evans Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Greg Taylor Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch Race - Results
1.  Esther Farnell Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Racing for all youth categories as part of the North East Youth League. BC points will be awarded to the first three boys and girls in each age group for both time trial and scratch race. Points will also be awarded for the overall North East Youth League. Sign-on opens at 6.30pm. Riders please sign on and report to gear check station before warming up on the circuit.

The Races

U10 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U10 Girls 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U12 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U12 Girls 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U14 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U14 Girls 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U16 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth --- 1km / 1 mile
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
Youth Only, Youth
1km / 1 mile
U16 Girls 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U8 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U10 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
U10 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
U12 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth --- 8 laps / 8km / 5 miles
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
Youth Only, Youth
8 laps / 8km / 5 miles
U12 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
U8 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
U14 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:50
U14 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:50
U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:50 Youth Only Youth --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:50
Youth Only, Youth
20 laps / 20km / 12 miles
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:50

Event Summary

Event Overview

Racing for all youth categories as part of the North East Youth League. BC points will be awarded to the first three boys and girls in each age group for both time trial and scratch race. Points will also be awarded for the overall North East Youth League.

Event Details

Event URN:

252361

Start Date:

Wed, 29th May 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Cycle Circuit, Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls 1km Time Trial - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  James Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls 1km Time Trial - Results
1.  Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Baines Stockton Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 1km Time Trial - Results
1.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Ralf Hodgson Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Greg Taylor Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Evans Speedflex Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 1km Time Trial - Results
1.  Esther Farnell Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys 1km Time Trial - Results
1.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Sam Officer Stockton Wheelers CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Scratch Race - Results
1.  Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Scratch Race - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Scratch Race - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Scratch Race - Results
1.  Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Baines Stockton Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Scratch Race - Results
1.  Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Sam Officer Stockton Wheelers CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U14 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch Race - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Scratch Race - Results
1.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Ralf Hodgson Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Evans Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Greg Taylor Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch Race - Results
1.  Esther Farnell Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Racing for all youth categories as part of the North East Youth League. BC points will be awarded to the first three boys and girls in each age group for both time trial and scratch race. Points will also be awarded for the overall North East Youth League. Sign-on opens at 6.30pm. Riders please sign on and report to gear check station before warming up on the circuit.

The Races

U10 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U10 Girls 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U12 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U12 Girls 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U14 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U14 Girls 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U16 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth --- 1km / 1 mile
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
Youth Only, Youth
1km / 1 mile
U16 Girls 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U8 Boys 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 29/05/13 – 19:00
U10 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
U10 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
U12 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth --- 8 laps / 8km / 5 miles
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
Youth Only, Youth
8 laps / 8km / 5 miles
U12 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
U8 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:30
U14 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:50
U14 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:50
U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:50 Youth Only Youth --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:50
Youth Only, Youth
20 laps / 20km / 12 miles
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/13 19:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 29/05/13 – 19:50

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk