Event URN:
252356
Start date:
Sun, 21st Apr 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Middlesbrough Cycle Circuit
Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Stockton Wheelers CC ( website )
Event organiser:
Mrs Michelle Kilcullen
43 Bramble Road
Stockton-On-Tees
Cleveland
TS19 0NH
membership@stocktonwheelers.org.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Sign-on opens at 10am. Riders please sign on, then report to gear check station before going onto the circuit to warm up.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 10:30 Go-Ride Racing Go-Ride Racing None A, B, C, D, E 5km / 3m
21 Apr 13 11:30 U16 Boys 40km Scratch Youth Only Youth A
21 Apr 13 11:31 U14 Boys 40km Scratch Youth Only Youth B
21 Apr 13 11:32 U12 Boys 25km Scratch Youth Only Youth C

View All

The event starts with Go-Ride races for novice riders (those with little or no racing experience) No license is required and this is a great way to get a taste of racing against other riders of a similar age and ability. Each rider will participate in a time trial and a scratch (bunch) race.

 

This is followed by the first round of the North East Youth League. Points will be awarded to the first three boys and girls in both the time trial and scratch race, as well as points being awarded towards the overall League.

Event Location:

Marton Road,
Middlesbrough,
TS7 8AR

Race: Go-Ride Racing

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 4 days 13 hours 25 minutes 43 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 10:30 Go-Ride Racing None A, B, C, D, E 5km / 3m

Race: U16 Boys 40km Scratch

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 4 days 13 hours 25 minutes 43 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:30 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys 40km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:31 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys 25km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:32 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys 12km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:33 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys 12km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:34 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Girls 40km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:35 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls 40km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:36 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls 25km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:37 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls 12km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:38 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls 12km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 11:39 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Boys 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:01 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:02 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:03 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:04 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Girls 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:05 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:06 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:07 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:08 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls 1km TT

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 13 14:09 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: U16 Boys 40km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Worton Blackhawk Bikes Finished A 3
2 Harry Craig Motivo.cc Finished A 2
3 Alex Evans Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys 40km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 2
3 Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys 25km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Eyeington Finished C 3
2 Oscar Onley Kelso Wheelers Finished C 2
3 Hugo Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys 12km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 3
2 Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
3 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys 12km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Saba Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 3
2 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U16 Girls 40km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A 3
2 Esther Farnell clifton Finished A 2
3 Alexandra Woodcock Stockton Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls 40km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophie Enever Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
2 Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished B 2
3 Rachel James Stockton Wheelers CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls 25km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eve Baines Finished C 3
2 Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls 12km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
2 Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 2
3 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Worton Blackhawk Bikes Finished A 3
2 Harry Craig Motivo.cc Finished A 2
3 Ralf Hodgson Speedflex Race Team Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 2
3 Benjamin Moody Achieve Northside Skinnergate Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Eyeington Finished C 3
2 Oscar Onley Kelso Wheelers Finished C 2
3 James Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
2 Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
3 Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3
2 Daniel Saba Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U16 Girls 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A 3
2 Esther Farnell Finished A 2
3 Alexandra Woodcock Stockton Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophie Enever Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
2 Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished B 2
3 Rachel James Stockton Wheelers CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Eve Baines Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
2 Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 2
3 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished E 3
2 Kacey Eyeington Finished E 2