Knowsley Track League

Track League , Liverpool – Friday, 26 Jul 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

252350

Start Date:

Fri, 26th Jul 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth 8 lap Scratch - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 00:05:09:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:09:250
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Leanne Hall Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Charlotte Smith Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 10 lap Scratch - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 00:06:14:410 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:14:410
2.  Martin Usher Time RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Nowell Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Cockram Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 3 - Youth U14 Boys Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth U14 Boys Devil - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth U14 Girls Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth U14 Girls Devil - Results
1.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth U16 Boys Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth U16 Boys Devil - Results
1.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:07:58:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:58:970
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - Youth U16 Girls Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth U16 Girls Devil - Results
1.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Devil - Results
1.  Matthew Nowell Finished 4th 00:05:11:890 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:11:890
2.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Cockram Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Ladies Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Ladies Devil - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Italian Pursuit - Results
1.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 00:03:39:470 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:39:470
1.  Leanne Hall Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 00:03:58:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:58:970
2.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte Smith Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Italian Pursuit - Results
1.  David Cockram Finished 3rd 00:01:28:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:28:940
1.  Matthew Nowell Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Martin Usher Time RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 00:01:29:620 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:29:620
2.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth U14 Boys 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U14 Boys 1km Scratch - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth U14 Girls 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U14 Girls 1km Scratch - Results
1.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Charlotte Smith Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth U16 Boys 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Youth U16 Boys 1km Scratch - Results
1.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:01:26:990 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:26:990
2.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Youth U16 Girls 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U16 Girls 1km Scratch - Results
1.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 1km Scratch - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 00:01:41:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:41:910
2.  Matthew Nowell Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Usher Time RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Cockram Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth U14 Boys 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth U14 Boys 8 lap Scratch - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth U14 Girls 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth U14 Girls 8 lap Scratch - Results
1.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte Smith Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth U16 Boys 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth U16 Boys 8 lap Scratch - Results
1.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 00:05:43:740 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:43:740
1.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - Youth U16 Girls 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth U16 Girls 8 lap Scratch - Results
1.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - 10 lap Scratch - Results
1.  Matthew Nowell Finished 4th 00:06:37:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:06:37:270
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Usher Time RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Cockram Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only

The Races

Event 1 - Youth 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 26/07/13 – 19:00
Event 2 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:01 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 26/07/13 – 19:01
Regional C, None
Event 3 - Youth U14 Boys Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:02
Event 3 - Youth U14 Girls Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:02
Event 3 - Youth U16 Boys Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:02
Event 3 - Youth U16 Girls Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:02
Event 4 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:03
Regional C, None
Event 4 - Ladies Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:03 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 26/07/13 – 19:03
Regional C, None
Event 5 - Youth Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:04 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:04
Event 6 - Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:05
Regional C, None
Event 7 - Youth U14 Boys 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:06
Event 7 - Youth U14 Girls 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:06 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 26/07/13 – 19:06
Event 7 - Youth U16 Boys 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:06
Event 7 - Youth U16 Girls 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:06
Event 8 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:07 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:07
Regional C, None
Event 9 - Youth U14 Boys 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:08
Event 9 - Youth U14 Girls 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:08
Event 9 - Youth U16 Boys 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:08
Event 9 - Youth U16 Girls 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:08
Event 10 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:09 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:09
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

252350

Start Date:

Fri, 26th Jul 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth 8 lap Scratch - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 00:05:09:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:09:250
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Leanne Hall Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Charlotte Smith Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 10 lap Scratch - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 00:06:14:410 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:14:410
2.  Martin Usher Time RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Nowell Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Cockram Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 3 - Youth U14 Boys Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth U14 Boys Devil - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth U14 Girls Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth U14 Girls Devil - Results
1.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth U16 Boys Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth U16 Boys Devil - Results
1.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:07:58:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:58:970
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - Youth U16 Girls Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth U16 Girls Devil - Results
1.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Devil - Results
1.  Matthew Nowell Finished 4th 00:05:11:890 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:11:890
2.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Cockram Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Ladies Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Ladies Devil - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Italian Pursuit - Results
1.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 00:03:39:470 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:39:470
1.  Leanne Hall Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 00:03:58:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:58:970
2.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte Smith Birkenhead North End CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Italian Pursuit - Results
1.  David Cockram Finished 3rd 00:01:28:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:28:940
1.  Matthew Nowell Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Martin Usher Time RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 00:01:29:620 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:29:620
2.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth U14 Boys 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U14 Boys 1km Scratch - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth U14 Girls 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U14 Girls 1km Scratch - Results
1.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Charlotte Smith Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth U16 Boys 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Youth U16 Boys 1km Scratch - Results
1.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:01:26:990 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:26:990
2.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Youth U16 Girls 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U16 Girls 1km Scratch - Results
1.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 1km Scratch - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 00:01:41:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:41:910
2.  Matthew Nowell Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Usher Time RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Cockram Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth U14 Boys 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth U14 Boys 8 lap Scratch - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth U14 Girls 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth U14 Girls 8 lap Scratch - Results
1.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte Smith Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth U16 Boys 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth U16 Boys 8 lap Scratch - Results
1.  Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 00:05:43:740 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:43:740
1.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - Youth U16 Girls 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth U16 Girls 8 lap Scratch - Results
1.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - 10 lap Scratch - Results
1.  Matthew Nowell Finished 4th 00:06:37:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:06:37:270
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Usher Time RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Cockram Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only

The Races

Event 1 - Youth 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 26/07/13 – 19:00
Event 2 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:01 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 26/07/13 – 19:01
Regional C, None
Event 3 - Youth U14 Boys Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:02
Event 3 - Youth U14 Girls Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:02
Event 3 - Youth U16 Boys Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:02
Event 3 - Youth U16 Girls Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:02
Event 4 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:03
Regional C, None
Event 4 - Ladies Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:03 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 26/07/13 – 19:03
Regional C, None
Event 5 - Youth Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:04 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:04
Event 6 - Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:05
Regional C, None
Event 7 - Youth U14 Boys 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:06
Event 7 - Youth U14 Girls 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:06 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 26/07/13 – 19:06
Event 7 - Youth U16 Boys 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:06
Event 7 - Youth U16 Girls 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:06
Event 8 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:07 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:07
Regional C, None
Event 9 - Youth U14 Boys 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:08
Event 9 - Youth U14 Girls 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:08
Event 9 - Youth U16 Boys 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:08
Event 9 - Youth U16 Girls 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:08
Event 10 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/07/13 19:09 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/07/13 – 19:09
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk