Knowsley Track League

Track League , Liverpool – Friday, 19 Jul 2013

Event Details

Event URN:

252349

Start Date:

Fri, 19th Jul 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG
View map

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
19/07/13 19:00 Event 1 - Youth 8 lap Scratch Youth Only None A, B, C ---
19/07/13 19:01 Event 2 - 10 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
19/07/13 19:02 Event 3 - U12 Devil Youth Only None C ---
19/07/13 19:02 Event 3 - U14 Boys Devil Youth Only None B ---
19/07/13 19:02 Event 3 - U14 Girls Devil Youth Only None B ---
19/07/13 19:02 Event 3 - U16 Devil Youth Only None A ---
19/07/13 19:03 Event 4 - Devil Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
19/07/13 19:04 Event 5 - Youth Italian Pursuit Youth Only None A, B, C ---
19/07/13 19:05 Event 6 - Italian Pursuit Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
19/07/13 19:06 Event 7 - Youth 1km Scratch Youth Only None A, B, C ---
19/07/13 19:07 Event 8 - 1km Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
19/07/13 19:08 Event 9 - U16 12 lap Points Race Youth Only None A ---
19/07/13 19:09 Event 9 - U14 Boys 12 lap Points Race Youth Only None B ---
19/07/13 19:10 Event 9 - U14 Girls 12 lap Points Race Youth Only None B ---
19/07/13 19:11 Event 9 - U12 12 lap Points Race Youth Only None C ---
19/07/13 19:12 Event 10 - 16 lap Points Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
19/07/13 19:13 Event 11 - Youth 8 lap Scratch Youth Only None A, B, C ---
19/07/13 19:14 Event 12 - 15 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

View All

Enter a Race

Race Event 1 - Youth 8 lap Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:00 Youth Only None A, B, C
Entry: On Day: (£5.00)
Race Event 1 - Youth 8 lap Scratch
Fri 19/07/13 - 19:00
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B, C
Entry: On Day: (£5.00)
Race Event 2 - 10 lap Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, A
Entry: On Day: (£10.00)
Race Event 2 - 10 lap Scratch
Fri 19/07/13 - 19:01
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, A
Entry: On Day: (£10.00)
Race Event 3 - U12 Devil
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:02 Youth Only None C
Entry:
Race Event 3 - U12 Devil
Fri 19/07/13 - 19:02
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: C
Entry:
Race Event 3 - U14 Boys Devil
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:02 Youth Only None B
Entry:
Race Event 3 - U14 Boys Devil
Fri 19/07/13 - 19:02
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: B
Entry:
Race Event 3 - U14 Girls Devil
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:02 Youth Only None B
Entry:
Race Event 3 - U14 Girls Devil
Fri 19/07/13 - 19:02
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: B
Entry:
Race Event 3 - U16 Devil
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:02 Youth Only None A
Entry:
Race Event 3 - U16 Devil
Fri 19/07/13 - 19:02
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A
Entry:
Race Event 4 - Devil
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 4 - Devil
Fri 19/07/13 - 19:03
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 5 - Youth Italian Pursuit
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:04 Youth Only None A, B, C
Entry:
Race Event 5 - Youth Italian Pursuit
Fri 19/07/13 - 19:04
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B, C
Entry:
Race Event 6 - Italian Pursuit
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, A, N/A
Entry:
Race Event 6 - Italian Pursuit
Fri 19/07/13 - 19:05
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, A, N/A
Entry:
Race Event 7 - Youth 1km Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:06 Youth Only None A, B, C
Entry:
Race Event 7 - Youth 1km Scratch
Fri 19/07/13 - 19:06
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B, C
Entry:
Race Event 8 - 1km Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, A, N/A
Entry:
Race Event 8 - 1km Scratch
Fri 19/07/13 - 19:07
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, A, N/A
Entry:
Race Event 9 - U16 12 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:08 Youth Only None A
Entry:
Race Event 9 - U16 12 lap Points Race
Fri 19/07/13 - 19:08
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A
Entry:
Race Event 9 - U14 Boys 12 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:09 Youth Only None B
Entry:
Race Event 9 - U14 Boys 12 lap Points Race
Fri 19/07/13 - 19:09
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: B
Entry:
Race Event 9 - U14 Girls 12 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:10 Youth Only None B
Entry:
Race Event 9 - U14 Girls 12 lap Points Race
Fri 19/07/13 - 19:10
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: B
Entry:
Race Event 9 - U12 12 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:11 Youth Only None C
Entry:
Race Event 9 - U12 12 lap Points Race
Fri 19/07/13 - 19:11
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: C
Entry:
Race Event 10 - 16 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:12 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, A, N/A
Entry:
Race Event 10 - 16 lap Points Race
Fri 19/07/13 - 19:12
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, A, N/A
Entry:
Race Event 11 - Youth 8 lap Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:13 Youth Only None A, B, C
Entry:
Race Event 11 - Youth 8 lap Scratch
Fri 19/07/13 - 19:13
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B, C
Entry:
Race Event 12 - 15 lap Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/07/13 19:14 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, A, N/A
Entry:
Race Event 12 - 15 lap Scratch
Fri 19/07/13 - 19:14
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, A, N/A
Entry:

Confirmed Results

Race Event 1 - Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A 00:04:59:360 0
2 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
3 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
4 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B --- 0
5 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
6 Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B --- 0
7 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
8 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B --- 0
9 Alice Sismanovic Eastlands Velo Finished C --- 0
10 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B --- 0
11 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B --- 0
Show More

Race Event 2 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:05:29:500 0
2 Matthew Gibson Velocity Globalbike Finished 1st --- 0
3 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd --- 0
4 Christopher Lawless Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st --- 0
5 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
6 Max Spedding Birkenhead North End CC Finished A --- 0
7 Matthew Nowell Finished 4th --- 0
8 Paul West Weaver Valley CC Finished N/A --- 0
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd --- 0
--- Megan Boyd Sportcity Velo Did not finish 3rd --- 0
--- Geoff Brandt Birkenhead North End CC Did not finish 3rd --- 0
--- Ian Kendall Liverpool Century RC Did not finish 3rd --- 0
--- Ian Lawless Wigan Wheelers CC Did not finish N/A --- 0
Show More

Race Event 3 - U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alice Sismanovic Eastlands Velo Finished C 0

Race Event 3 - U14 Boys Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
2 Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B 0
3 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0

Race Event 3 - U14 Girls Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
2 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0

Race Event 3 - U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A 00:05:18:210 0
2 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
3 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0

Race Event 4 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:05:18:210 0
2 Christopher Lawless Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st --- 0
3 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd --- 0
--- Megan Boyd Sportcity Velo Did not finish 3rd --- 0

Race Event 5 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 00:03:30:130 0
1 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
1 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B --- 0
1 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
1 Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B --- 0
1 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B --- 0
2 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 00:03:36:620 0
2 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
2 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B --- 0
2 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A --- 0
2 Alice Sismanovic Eastlands Velo Finished C --- 0
Show More

Race Event 6 - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 00:02:56:170 0
1 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd --- 0
1 Matthew Gibson Velocity Globalbike Finished 1st --- 0
1 Matthew Nowell Finished 4th --- 0
1 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd --- 0
2 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 00:02:58:160 0
2 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd --- 0
2 Christopher Lawless Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st --- 0
2 Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st --- 0
2 Max Spedding Birkenhead North End CC Finished A --- 0
2 Paul West Weaver Valley CC Finished N/A --- 0
Show More

Race Event 7 - Youth 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A 00:01:25:590 0
2 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B --- 0
3 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
4 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
5 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
6 Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B --- 0
7 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
8 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B --- 0
9 Alice Sismanovic Eastlands Velo Finished C --- 0
10 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B --- 0
11 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B --- 0
Show More

Race Event 8 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:01:17:140 0
2 Matthew Gibson Velocity Globalbike Finished 1st --- 0
3 Christopher Lawless Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st --- 0
4 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
5 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd --- 0
6 Matthew Nowell Finished 4th --- 0
7 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd --- 0
8 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd --- 0
9 Paul West Weaver Valley CC Finished N/A --- 0

Race Event 9 - U16 12 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A 00:08:08:510 0
2 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
3 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
4 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
5 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0

Race Event 9 - U14 Boys 12 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B 0
2 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0

Race Event 9 - U14 Girls 12 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
--- Leanne Hall Eastlands Velo Did not finish B 0

Race Event 9 - U12 12 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alice Sismanovic Eastlands Velo Finished C 0

Race Event 10 - 16 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:09:52:550 0
2 Matthew Gibson Velocity Globalbike Finished 1st --- 0
3 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
4 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd --- 0
5 Matthew Nowell Finished 4th --- 0

Race Event 11 - Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 00:05:35:350 0
2 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A --- 0
3 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
4 Richard Morris Birkenhead North End CC Finished B --- 0
5 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A --- 0
6 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A --- 0
7 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B --- 0
8 Alice Sismanovic Eastlands Velo Finished C --- 0
9 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B --- 0

Race Event 12 - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:08:50:150 0
2 Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st --- 0
3 Matthew Gibson Velocity Globalbike Finished 1st --- 0
4 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
5 Matthew Nowell Finished 4th --- 0
6 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd --- 0
7 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd --- 0
8 Paul West Weaver Valley CC Finished N/A --- 0
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd --- 0
--- Megan Boyd Sportcity Velo Did not finish 3rd --- 0

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk