Event URN:
252348
Start date:
Fri, 12th Jul 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Knowsley Leisure & Culture Park
Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Knowsley Track League
Event organiser:
Mrs Elizabeth Cockram
155 Shevington Lane
Shevington
Wigan
Lancashire
WN6 8AD
01257421176
stokerliz@aol.com
Cheques payable to:
Knowsley Track League
Info for Riders:
League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:00 Event 1 - Youth 8 lap Scratch Youth Only None A, B
12 Jul 13 19:01 Event 2 - 10 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
12 Jul 13 19:02 Event 3 - Youth Devil Youth Only None A, B
12 Jul 13 19:03 Event 4 - Devil Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Longview Drive,
Liverpool,
Lancashire,
L36 6EG

Race: Event 1 - Youth 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:00 Youth Only None A, B ---

Race: Event 2 - 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 3 - Youth Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:02 Youth Only None A, B ---

Race: Event 4 - Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - Youth Bert Owens Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:04 Youth Only None A, B ---

Race: Event 6 - Italian Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - Youth 1km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:06 Youth Only None A, B ---

Race: Event 8 - 1km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 9 - Youth 12 lap Points Race - A B...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:08 Youth Only None A ---

Race: Event 9 - Youth 12 lap Points Race - A G...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:08 Youth Only None A ---

Race: Event 9 - Youth 12 lap Points Race - B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:08 Youth Only None B ---

Race: Event 10 - 16 lap Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 11 - Youth 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:10 Youth Only None A, B ---

Race: Event 12 - 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 00:05:02:100 0
2 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
3 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
4 Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
5 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
6 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
7 Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
8 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
9 Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B 0
10 Louise Colyer Birkenhead North End CC Finished A 0
11 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:05:47:510 0
2 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 0
3 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
4 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
5 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
6 Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 4th 0
7 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
8 Matthew Nowell Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 00:05:21:210 0
2 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
3 Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
4 Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
5 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
6 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
7 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
8 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
9 Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B 0
10 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
11 Louise Colyer Birkenhead North End CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:03:34:490 0
2 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
3 Matthew Nowell Finished 4th 0
4 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 0
5 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
6 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
7 Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 4th 0
8 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Youth Bert Owens Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
2 Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
3 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
4 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 4th 0
1 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 00:02:00:080 0
1 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
1 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
2 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
2 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
2 Matthew Nowell Finished 4th 0
2 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:02:00:750 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - Youth 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 00:01:16:460 0
2 Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
3 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
4 Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
5 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
6 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
7 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
8 Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B 0
9 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
10 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:01:19:560 0
2 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
3 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
4 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
5 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 0
6 Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 4th 0
7 Matthew Nowell Finished 4th 0
8 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - Youth 12 lap Points Race - A Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 00:08:08:180 0
2 Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
3 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
4 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
5 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - Youth 12 lap Points Race - A Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - Youth 12 lap Points Race - B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
2 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
3 Ashley Maloney Birkenhead North End CC Finished B 0
Leanne Hall Eastlands Velo Did not finish B 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - 16 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:10:02:620 0
2 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
3 Matthew Nowell Finished 4th 0
4 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
5 Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 4th 0
6 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 0
7 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 00:05:02:740 0
2 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 0
3 Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
4 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
5 Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
6 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
7 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
8 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:06:04:440 0
2 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
3 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 0
4 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
5 Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 4th 0
6 Matthew Nowell Finished 4th 0
7 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0