Event URN:
252343
Start date:
Fri, 7th Jun 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Knowsley Leisure & Culture Park
Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Knowsley Track League
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mrs Elizabeth Cockram
155 Shevington Lane
Shevington
Wigan
Lancashire
WN6 8AD
01257421176
stokerliz@aol.com
Cheques payable to:
Knowsley Track League
Info for Riders:
League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:00 Event 1 - Youth 8 lap Scratch Youth Only None A, B
7 Jun 13 19:01 Event 2 - 15 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
7 Jun 13 19:02 Event 3 - Youth Devil Youth Only None A, B
7 Jun 13 19:03 Event 4 - Devil Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Longview Drive,
Liverpool,
Lancashire,
L36 6EG

Race: Event 1 - Youth 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:00 Youth Only None A, B ---

Race: Event 2 - 15 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th ---

Race: Event 3 - Youth Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:02 Youth Only None A, B ---

Race: Event 4 - Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - Youth Italian Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:04 Youth Only None A, B ---

Race: Event 6 - Italian Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - Youth 1 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:06 Youth Only None A, B ---

Race: Event 8 - 2 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 9 - Youth 1km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:08 Youth Only None A, B ---

Race: Event 10 - 1km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 11 - Youth 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:10 Youth Only None A, B ---

Race: Event 12 - 15 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Provisional Report and Results

Posted 09/06/2013 - British Cycling

Four wins for talented junior rider.. [more]


Confirmed Results

Race name: Event 1 - Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 00:04:45:990 0
2 Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 0
3 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
4 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
5 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
6 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
7 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
8 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
9 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
10 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
11 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
12 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
13 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:08:38:440 0
2 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
3 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
4 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
5 Martin Usher Time RT Finished 2nd 0
6 Steven Freear iOptix.co.uk Finished 3rd 0
7 Dane Walker Weaver Valley CC Finished 3rd 0
8 Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 0
9 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
10 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
11 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 00:07:07:540 0
2 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
3 Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 0
4 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
5 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
6 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 0
7 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
8 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
9 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
10 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:06:13:850 0
2 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
3 Martin Usher Time RT Finished 2nd 0
4 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
5 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
1 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 00:03:55:090 0
1 Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 0
1 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
1 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
1 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
1 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
2 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 0
2 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
2 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 00:03:55:820 0
2 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
2 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
2 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 00:03:03:460 0
1 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
1 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
1 Dane Walker Weaver Valley CC Finished 3rd 0
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
2 Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 0
2 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 00:03:07:810 0
2 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
2 Steven Freear iOptix.co.uk Finished 3rd 0
2 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
2 Martin Usher Time RT Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - Youth 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 00:00:25:620 0
2 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
3 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
4 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
5 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
6 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 0
7 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
8 Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 0
9 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
10 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
11 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
12 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
13 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:55:190 0
2 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
3 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
4 Dane Walker Weaver Valley CC Finished 3rd 0
5 Steven Freear iOptix.co.uk Finished 3rd 0
6 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
7 Martin Usher Time RT Finished 2nd 0
8 Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 0
9 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
10 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
11 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - Youth 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 00:01:25:400 0
2 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
3 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 0
4 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
5 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
6 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
7 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
8 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
9 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
10 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
11 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
12 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:01:24:920 0
2 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
3 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
4 Dane Walker Weaver Valley CC Finished 3rd 0
5 Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 0
6 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
7 Steven Freear iOptix.co.uk Finished 3rd 0
8 Martin Usher Time RT Finished 2nd 0
9 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
10 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 00:04:42:770 0
2 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
3 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
4 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
5 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
6 Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 0
7 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
8 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
9 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
10 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
11 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:09:11:590 0
2 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
3 Martin Usher Time RT Finished 2nd 0
4 Dane Walker Weaver Valley CC Finished 3rd 0
5 Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 0
6 Steven Freear iOptix.co.uk Finished 3rd 0
7 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
8 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
9 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
10 Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
11 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0