Knowsley Track League

Track League , Liverpool – Friday, 19 Apr 2013

Event Details

Event URN:

252335

Start Date:

Fri, 19th Apr 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG
View map

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
19/04/13 19:00 Event 1 - Youth 8 lap Scratch Youth Only None A, B ---
19/04/13 19:01 Event 2 - 15 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th ---
19/04/13 19:02 Event 3 - Youth Elimination Race Youth Only None A, B ---
19/04/13 19:03 Event 4 - Elimination Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
19/04/13 19:04 Event 5 - Youth 12 Laps Points Race Youth Only None A, B ---
19/04/13 19:05 Event 6 - 20 Lap Points Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
19/04/13 19:06 Event 7 - Youth 1km Scratch Race Youth Only None A, B ---
19/04/13 19:07 Event 8 - 1km Scratch Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
19/04/13 19:07 Event 9 - Youth 8 Lap Handicap Youth Only None A, B ---
19/04/13 19:08 Event 10 - 10 Lap Handicap Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
19/04/13 19:09 Event 11 - Youth 8 Lap Scratch Youth Only None A, B ---
19/04/13 19:11 Event 12 - 25 Lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th ---

View All

Enter a Race

Race Event 1 - Youth 8 lap Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:00 Youth Only None A, B
Entry: On Day: (£5.00)
Race Event 1 - Youth 8 lap Scratch
Fri 19/04/13 - 19:00
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B
Entry: On Day: (£5.00)
Race Event 2 - 15 lap Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th
Entry: On Day: (£10.00)
Race Event 2 - 15 lap Scratch
Fri 19/04/13 - 19:01
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th
Entry: On Day: (£10.00)
Race Event 3 - Youth Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:02 Youth Only None A, B
Entry:
Race Event 3 - Youth Elimination Race
Fri 19/04/13 - 19:02
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B
Entry:
Race Event 4 - Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 4 - Elimination Race
Fri 19/04/13 - 19:03
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 5 - Youth 12 Laps Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:04 Youth Only None A, B
Entry:
Race Event 5 - Youth 12 Laps Points Race
Fri 19/04/13 - 19:04
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B
Entry:
Race Event 6 - 20 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 6 - 20 Lap Points Race
Fri 19/04/13 - 19:05
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 7 - Youth 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:06 Youth Only None A, B
Entry:
Race Event 7 - Youth 1km Scratch Race
Fri 19/04/13 - 19:06
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B
Entry:
Race Event 8 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 8 - 1km Scratch Race
Fri 19/04/13 - 19:07
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 9 - Youth 8 Lap Handicap
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:07 Youth Only None A, B
Entry:
Race Event 9 - Youth 8 Lap Handicap
Fri 19/04/13 - 19:07
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B
Entry:
Race Event 10 - 10 Lap Handicap
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 10 - 10 Lap Handicap
Fri 19/04/13 - 19:08
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, N/A
Entry:
Race Event 11 - Youth 8 Lap Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:09 Youth Only None A, B
Entry:
Race Event 11 - Youth 8 Lap Scratch
Fri 19/04/13 - 19:09
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B
Entry:
Race Event 12 - 25 Lap Scratch
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 19/04/13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th
Entry:
Race Event 12 - 25 Lap Scratch
Fri 19/04/13 - 19:11
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th
Entry:

Confirmed Results

Race Event 1 - Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jacob Booth Eastlands Velo Finished A 0
2 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
3 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
4 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 0
5 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
6 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
7 Shay Casey Eastlands Velo Finished B 0
8 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
9 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
10 Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
11 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
12 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
13 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
14 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
Show More

Race Event 2 - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
3 Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
4 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
5 Martin Usher Time RT Finished 3rd 0
6 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 0
7 Michael Rumph High On Bikes Finished 3rd 0
--- Damian Field Liverpool Century RC Did not finish 3rd 0
--- Eddie O'Brien Southport CC Did not finish 3rd 0
Show More

Race Event 3 - Youth Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
2 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
3 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 0
4 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
5 Shay Casey Eastlands Velo Finished B 0
6 Jacob Booth Eastlands Velo Finished A 0
7 Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
8 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
9 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
10 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
11 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
Show More

Race Event 4 - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0

Race Event 5 - Youth 12 Laps Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jacob Booth Eastlands Velo Finished A 0
2 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
3 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
4 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
5 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
6 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 0
7 Shay Casey Eastlands Velo Finished B 0
Show More

Race Event 6 - 20 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
3 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
4 Martin Usher Time RT Finished 3rd 0
5 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 0
6 Michael Rumph High On Bikes Finished 3rd 0
7 Damian Field Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Show More

Race Event 7 - Youth 1km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jacob Booth Eastlands Velo Finished A 0
2 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
3 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
4 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
5 Shay Casey Eastlands Velo Finished B 0
6 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 0
7 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
8 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
9 Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
10 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
11 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
12 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
13 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
14 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
Show More

Race Event 8 - 1km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
2 Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
3 Eddie O'Brien Southport CC Finished 3rd 0
4 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0

Race Event 9 - Youth 8 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jacob Booth Eastlands Velo Finished A 0
2 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
3 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
4 Shay Casey Eastlands Velo Finished B 0
5 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
5 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 0
5 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
8 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
9 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
10 Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
11 Ellis Anderson Sportcity Velo Finished A 0
12 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
13 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
14 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Show More

Race Event 10 - 10 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Michael Rumph High On Bikes Finished 3rd 0
2 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 0
3 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
4 Damian Field Liverpool Century RC Finished 3rd 0
5 Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
6 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
7 Eddie O'Brien Southport CC Finished 3rd 0
8 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
Show More

Race Event 11 - Youth 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jacob Booth Eastlands Velo Finished A 0
2 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
3 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
4 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
5 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
6 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
7 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
8 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
Show More

Race Event 12 - 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
2 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
3 Martin Usher Time RT Finished 3rd 0
4 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5