Sussex Track League 5

Track League , Brighton – Wednesday, 20 May 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

091/EN/011/2009

Start Date:

Wed, 20th May 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Results

Confirmed Results

Senior 20 lap Championship Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 20 lap Championship Scratch - Results
1.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Richard Bailey Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior B2 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B2 3 lap Dash - Results
1.  Frazer Clifford Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Charlie Booth Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Wise VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Tim Hill Unknown N/A 0

4. Tim Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ian Craig Beacon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Oliver Tuckley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior B1 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B1 3 lap Dash - Results
1.  Richard Bailey Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Andrew Parle Team Moss Bikes Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Mergler Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Martin O'Brien Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nicholas Smith Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Bruce English Lewes Wanderers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior A 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 3 lap Dash - Results
1.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Win & Out - Results
1.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mark Mergler Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Richard Bailey Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Sean Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Unknown Distance - Results
1.  Felix English Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Sean Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Championship - Results
1.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jack Oliver-Blaney Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Championship - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16/U14 Individual Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Individual Handicap Race - Results
1.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16/U14 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Block Handicap - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U12 5 lap Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 5 lap Scratch Championship - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Amy Barnes Manchester BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Individual Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Individual Handicap Race - Results
1.  Drew Miller-Hyndman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 3 lap Scratch Championships

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 3 lap Scratch Championships - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cory Anderson Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Harry Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 2 lap Scratch Championships

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 2 lap Scratch Championships - Results
1.  Evelyn Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Dominic Kazlauskas Unknown 0

2. Dominic Kazlauskas -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U10/U8 Individual Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Individual Handicap - Results
1.  Dominic Kazlauskas Unknown 0

1. Dominic Kazlauskas -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Ferne Leonard VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10/U8 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Block Handicap - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lois Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

Info for Riders

Advanced entry includes registration for series and entry for all events. U12/U10 and U8 Youth categories are freewheel.

The Races

Senior 20 lap Championship Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:00 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£90.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 20/05/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
Various
Senior B2 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
Senior B1 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
Senior A 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
Senior Win & Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U16 Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U14 Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U16/U14 Individual Handicap Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:08
U16/U14 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
U12 5 lap Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
U12 Individual Handicap Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
U12 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
U10 3 lap Scratch Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:13
Regional C, MTB IA
U8 2 lap Scratch Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:14
Regional C, MTB IA
U10/U8 Individual Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:15
Regional C, MTB IA
U10/U8 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:16
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

091/EN/011/2009

Start Date:

Wed, 20th May 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Results

Confirmed Results

Senior 20 lap Championship Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 20 lap Championship Scratch - Results
1.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Richard Bailey Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior B2 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B2 3 lap Dash - Results
1.  Frazer Clifford Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Charlie Booth Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Wise VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Tim Hill Unknown N/A 0

4. Tim Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ian Craig Beacon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Oliver Tuckley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior B1 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B1 3 lap Dash - Results
1.  Richard Bailey Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Andrew Parle Team Moss Bikes Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Mergler Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Martin O'Brien Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nicholas Smith Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Bruce English Lewes Wanderers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior A 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 3 lap Dash - Results
1.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Win & Out - Results
1.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mark Mergler Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Richard Bailey Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Sean Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Unknown Distance - Results
1.  Felix English Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Sean Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Championship - Results
1.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jack Oliver-Blaney Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Championship - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16/U14 Individual Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Individual Handicap Race - Results
1.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16/U14 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Block Handicap - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U12 5 lap Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 5 lap Scratch Championship - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Amy Barnes Manchester BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Individual Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Individual Handicap Race - Results
1.  Drew Miller-Hyndman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 3 lap Scratch Championships

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 3 lap Scratch Championships - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cory Anderson Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Harry Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 2 lap Scratch Championships

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 2 lap Scratch Championships - Results
1.  Evelyn Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Dominic Kazlauskas Unknown 0

2. Dominic Kazlauskas -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U10/U8 Individual Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Individual Handicap - Results
1.  Dominic Kazlauskas Unknown 0

1. Dominic Kazlauskas -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Ferne Leonard VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10/U8 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 Block Handicap - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lois Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

Info for Riders

Advanced entry includes registration for series and entry for all events. U12/U10 and U8 Youth categories are freewheel.

The Races

Senior 20 lap Championship Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:00 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£90.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 20/05/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
Various
Senior B2 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
Senior B1 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
Senior A 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
Senior Win & Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U16 Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U14 Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U16/U14 Individual Handicap Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:08
U16/U14 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
U12 5 lap Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
U12 Individual Handicap Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
U12 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
U10 3 lap Scratch Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:13
Regional C, MTB IA
U8 2 lap Scratch Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:14
Regional C, MTB IA
U10/U8 Individual Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:15
Regional C, MTB IA
U10/U8 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/09 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 20/05/09 – 19:16
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk