Event URN:
252075
Start date:
Fri, 28th Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Lancaster Town Hall
Town Hall, Dalton Square, Lancaster, Lancashire, LA1 1PJ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 23rd Jun 2013
Event promoted by:
Cycling Development North West ( website )
Event website:
http://www.cdnw.org
Event organiser:
Mr Ivor Armstrong
ivor@cdnw.org
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
£1000 has again been put aside for prize money for the evening's racing and individual race and series sponsors are being sought.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Jun 13 18:30 The Lancaster City Youth Grand Prix Youth Only Youth A, B 30 mins
28 Jun 13 19:15 3/4 Regional B Band 5 3rd, 4th 45 mins
28 Jun 13 20:15 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr

View All

These event are linked to the 'VeloCity' Olympic legacy for the City of Lancaster and will be run on the popular City Centre circuit based on Dalton Square, opposite the Lancaster Town Hall.

Signing on will be inside the Town Hall and competitor parking will be close by.

For more information, as the organisation of this event unfolds, go to the CDNW website at www.cdnw.org and click on Lancaster Circuit Races.

Event Location:

Town Hall,
Dalton Square,
Lancaster,
Lancashire,
LA1 1PJ

Race: The Lancaster City Youth Grand Prix

View Entrants

Online entry closed 9 months 22 days 13 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jun 13 18:30 Youth Only Youth A, B 30 mins

Race: 3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jun 13 19:15 Regional B Band 5 3rd, 4th 45 mins

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 9 months 22 days 13 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jun 13 20:15 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 30/06/2013 - British Cycling

City centre victory for Lawless.. [more]


Confirmed Results

Race name: The Lancaster City Youth Grand Prix

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Donovan Beacon Wheelers Finished B 00:31:20:700 3
2 Robert Armstrong Epic Cycles RC Finished A 3
3 Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 2
4 Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished A 1
5 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 0
6 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 0
7 Ryan Coulton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
8 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 2
9 Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 0
10 Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
11 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 1
12 Tyla Loftus Beacon Wheelers Finished B 0
13 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A 0
14 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
15 Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished A 3
16 George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
17 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
18 Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
19 Michael Hall Furness Future Flyers Finished B 0
20 Ryan Ashcroft St Helens CRC/D.Sparrow P &... Finished A 0
21 Shay Casey Eastlands Velo Finished B 0
22 Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
23 Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 0
24 Katie Helsby Eastlands Velo Finished B 3
25 Harry Pate Cycle Sport Pendle Finished A 0
26 Benjamin Barlow Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Alex Chesters Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
William Draper Team RL360 Isle Of Man Did not finish B 0
Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Did not start B 0
Rebecca Gregson Ribble Valley Juniors Did not finish B 0
Sarah Gregson Ribble Valley Juniors Did not finish N/A 0
Mary Hodgson Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
Thomas Humphrey Sportcity Velo Did not start B 0
Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Did not start A 0
Leah Pheasey Kirklees Cycling Academy Did not start A 0
Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Did not start B 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bill Nickson Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 00:41:11:800 10
2 Darius Satongar Manchester Whlrs Club Finished N/A 8
3 Robert Richardson Biketreks Racing Academy Finished 3rd 7
4 David Micklethwaite 3RT Finished 3rd 6
5 Adrian Dalgleish Lune RCC Finished 3rd 5
6 Andrew Butler Lune RCC Finished 3rd 4
7 Ian Rutherford Lune RCC Finished 2nd 0
8 Hamish Fletcher-Cooney Wheelbase Altura MGD Finished 3rd 2
9 David Haygarth Planet X RT Finished 3rd 1
10 Peter Danby Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 1
11 Thomas Phillips Lancaster CC Finished N/A 0
12 Jason Wiltshire Lancashire RC Finished 3rd 0
13 Colin James Beacon Wheelers Finished 3rd 0
14 Chris Taylor Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
15 Jake Whitwam 3RT Finished 4th 0
16 Kevin Ainsworth Finished 3rd 0
17 James Lyon Finished N/A 0
18 Kevin McCann Liverpool Century RC Finished 3rd 0
19 Richard Bassett Manchester Whlrs Club Finished 3rd 0
20 James Lindsay Finished 3rd 0
21 Graham McMurray Cleveleys RC Finished 4th 0
22 Paul Davies Finished 0
23 James Dyson 3RT Finished 3rd 0
24 Joe Westwood Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
25 Andrew Markham Lune RCC Finished 3rd 0
26 Matthew Lovelady Finished 3rd 0
27 Mitchell Cross Team Wheelguru Finished 3rd 0
28 Jonathan Green Finished 3rd 0
29 Stephen Lloyd Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished 4th 0
30 Neil Welsh Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
31 Michael Wong Lancaster CC Finished 3rd 0
32 Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 4th 0
33 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC Finished 3rd 0
34 Paul Andrews Lancaster CC Finished 4th 0
35 Mark Turner Cycle Sport Pendle Finished 4th 0
36 Chris Vaughan Vanillabikes.com Finished 3rd 0
37 Mark Children Lune RCC Finished 4th 0
38 Alex Nurse Liverpool Century RC Finished 4th 0
39 Deborah John Lune RCC Finished 4th 0
David Allonby Overplay.net Racing Team Did not start 3rd 0
George Bell Lancaster University Cycling C... Did not start N/A 0
Stuart Bowering Calder Clarion CC Did not start 4th 0
Mark Brennan Lancaster CC Did not start 3rd 0
Alan Dorrington Planet X RT Did not start 4th 0
Lee Gates Albarosa Cycling Club Did not finish 3rd 0
Philip Gray Kuota - Spinergy - GSG Did not finish 3rd 0
Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Did not start 3rd 0
Clayton Howard Cycle Sport Pendle Did not start 3rd 0
Mike Irvine Withington Wheelers Did not start 4th 0
Richard Knowles Did not start 0
Kieran Leach Liverpool Phoenix CC Aintree Did not finish 3rd 0
Martin Lefley Bella In Sella Did not finish 3rd 0
Andrew Martin Did not finish 3rd 0
Mark Monkhouse Lancaster CC Did not finish 3rd 0
Matthew Pearce Bronte Wheelers/Neophix Engine... Did not finish 3rd 0
Luke Perkin Groundwater Engineering Race T... Did not finish 3rd 0
Antony Pilkington Bella In Sella Did not start 3rd 0
Alexander Reed Salt Ayre Cog Set Did not start 4th 0
Keith Robertson Lancaster CC Did not start 4th 0
Neil Rollins Ilkley Cycling Club Did not finish 3rd 0
Jonathan Rooke Wills Wheels Cycling Club Did not start 3rd 0
Richard Sagar North Lancashire RC Did not finish 3rd 0
Christopher Schofield Wills Wheels Cycling Club Did not start 3rd 0
Steven Simpson U/A Did not finish 3rd 0
Christian Smith Manchester Whlrs Club Did not finish 3rd 0
Kristian Spreckley Withington Wheelers Did not finish 3rd 0
Nigel Stephenson Beacon Wheelers Did not start 4th 0
Daniel Stocchero 3RT Did not start 3rd 0
Simon Vazquez Chorlton Velo Did not finish 3rd 0
Rachael Walker Hope Factory Racing Did not start 4th 0
Jonathan Walkingshaw Beacon Wheelers Did not start 4th 0
Christopher Waters Ribble Valley Juniors Did not finish 3rd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Lawless Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 00:45:33:600 30
2 Jack Pullar Madison Genesis Finished Elite 25
3 James Gullen Hope Factory Racing Finished Elite 21
4 Jacob Tipper Biketreks Racing Academy Finished Elite 17
5 Michael Rawson Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 14
6 Michael Ashurst Biketreks Racing Academy Finished 1st 12
7 Simon Wilson Team Corley Cycles Finished Elite 10
8 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 8
9 Matthew Pilkington Metaltek KUOTA RT Finished Elite 7
10 Neil Robinson Lune RCC Finished 2nd 6
11 Samuel Jackson Overplay.net Racing Team Finished 2nd 5
12 Henry Hunter Teamwallis CHH Racing Team Finished 1st 4
13 Jack Rees Achieve-Skinnergate Racing Finished Elite 3
14 Tom Bracegirdle Biketreks Racing Academy Finished 2nd 2
15 Sandy Lockett Biketreks Racing Academy Finished 2nd 1
16 John Dodgin Biketreks Racing Academy Finished 3rd 0
17 Craig Anderson Achieve-Skinnergate Racing Finished 1st 0
18 James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 1st 0
19 Jonathan Cregeen Biketreks Racing Academy Finished 2nd 0
20 Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
21 Sam Boast HARIBO Beacon Cycling Team Finished 1st 0
22 James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
Dillon Byrne Champion System/Club Roost/Max... Did not finish Elite 0
Andrew Coupe Wheelbase Altura MGD Did not start 1st 0
Jake Cowen Biketreks Racing Academy Did not finish 2nd 0
Robert Lockhart Cyclesport International RT Did not start 2nd 0
Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Did not finish 2nd 0
Ryan Pike High On Bikes Did not start 2nd 0
Stuart Reid Wheelbase Altura MGD Did not finish 1st 0
Thomas Timothy Achieve-Skinnergate Racing Did not finish 1st 0