Event URN:
252005
Start date:
Sun, 1st Sep 2013
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Rogart Village Hall
A839, Rogart, Highland, IV28 3XB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 25th Aug 2013
Event promoted by:
East Sutherland Wheelers ( website )
Event website:
http://www.eastsutherlandwheelers.org.uk
Event organiser:
Mr Darren Robbins
15 Carrieblair Crescent
Edderton
Tain
Ross-Shire
IV19 1JZ
01862810366
secretary@eastsutherlandwheelers.org.uk
Cheques payable to:
East Sutherland Wheelers
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 14:00 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m

View All

Event Location:

A839,
Rogart,
Highland,
IV28 3XB

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kyle Gordon Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:24:08:000 0
2 Wim Chalmet East Sutherland Wheelers Finished 3rd 00:25:00:000 0
3 Steven Liddle Ben Wyvis Cycle Club Finished 4th 00:25:12:000 0
4 Ian Sargent East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:26:15:000 0
5 Michael Gordon Cromarty Firth CC Finished 4th 00:26:46:000 0
6 Neil Fleming East Sutherland Wheelers Finished A 00:27:07:000 0
7 Roger Sewell Ross-Shire RCC Finished 3rd 00:27:21:000 0
8 Nigel Levett Cromarty Firth CC Finished N/A 00:27:31:000 0
9 David Stuart Cromarty Firth CC Finished N/A 00:27:36:000 0
10 Mark Dryburgh Ross-Shire RCC Finished 4th 00:28:00:000 0
11 Eric Davidson Finished 4th 00:28:02:000 0
12 Innis Mitchell Ross-Shire RCC Finished N/A 00:28:16:000 0
13 Philip Richmond Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:28:39:000 0
14 Kevin Moir Ross-Shire RCC Finished N/A 00:29:03:000 0
15 David Fyfe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:29:16:000 0
16 Sandy Fraser Forres CC Finished N/A 00:29:58:000 0
17 Frank Roach East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:30:23:000 0
18 Lewis MacFarlane East Sutherland Wheelers Finished B 00:30:38:000 0
19 John Lyon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:31:10:000 0
20 Derek Gunn East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:31:12:000 0
21 Alan Cook Cromarty Firth CC Finished N/A 00:31:25:000 0
22 Keith Jones East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:32:30:000 0
23 John Ross East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:32:37:000 0
24 Andrew Gray Finished 00:32:53:000 0
25 Mary Eagleson Ross-Shire RCC Finished N/A 00:33:26:000 0
26 Amanda Wagstaffe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:33:27:000 0
27 Katrina Moir Ross-Shire RCC Finished N/A 00:34:06:000 0
28 Ronnie Macrae East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:34:42:000 0
29 Iain MacFarlane East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:35:07:000 0
30 Les Christie East Sutherland Wheelers Finished 4th 00:37:16:000 0
31 Anne Mitchell East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:43:50:000 0
Niall Fryer East Sutherland Wheelers Did not start A 0
Kara Griffiths Deeside Thistle CC Did not start 4th 0
Hazel Lyon East Sutherland Wheelers Did not start N/A 0
Michael Reaper Forres CC Did not start N/A 0
Liam Robbins East Sutherland Wheelers Did not start C 0
Kieran Robbins East Sutherland Wheelers Did not start A 0
Allan Sutherland Caithness CC Did not start N/A 0