Event URN:
251988
Start date:
Sun, 7th Jul 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Bucknell
Near Knighton, SY7 0BN
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Pearce Cycles Race Team
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.pearcecycles.co.uk
Event organiser:
Mr David Pearce
Pearce Cycles
Fishmore Road
LUDLOW
Shropshire
SY8 3DP
01584879288
shop@pearcecycles.co.uk
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Training Saturday before race 10am-4pm and Sunday 8.30am-10.30am. Racing starts at 11am. All races now full so no entries available.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 Elite MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
7 Jul 13 11:00 Elite Women MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
7 Jul 13 11:00 Expert MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
7 Jul 13 11:00 Junior MTB Regional A MTB DH Regional A Junior

View All

Event Location:

Near Knighton,
SY7 0BN

Race: Elite

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Race: Elite Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Race: Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Juvenile

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Master

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Master Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Senior Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Veteran

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet, Veteran ---

Race: Veteran Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet, Veteran ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:01:55:939 60
2 Alex Bond Finished Elite 00:01:55:959 50
3 Jack Reading Finished Elite 00:01:55:995 45
4 Gareth Brewin Finished Elite 00:01:57:085 40
5 Robert Smith Finished Elite 00:01:59:486 36
6 Owain James Finished Elite 00:01:59:661 32
7 William Jones Finished Elite 00:01:59:679 28
8 Grant Boyce Finished Elite 00:02:00:365 26
9 Tom Attlee Pearce Cycles RT Finished Elite 00:02:01:570 24
10 Joel Chidley Finished Elite 00:02:01:783 22
11 Alex Florian Finished Elite 00:02:04:735 20

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Stone Finished Elite 00:02:15:988 60
2 Traharn Chidley Finished Elite 00:02:25:669 50

Confirmed Results

Race name: Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Spence Finished Expert 00:01:58:346 60
2 Simon Parsons Finished Expert 00:01:58:737 50
3 Glenroy Martin Aston Hill MTB Club Finished Expert 00:01:59:133 45
4 James Hughes Finished Expert 00:02:00:260 40
5 Perry Gardener Pearce Cycles RT Finished Expert 00:02:00:368 36
6 James Flinders Finished Expert 00:02:00:379 32
7 Josh Lowe Finished Expert 00:02:00:581 28
8 Ben Deakin Finished Expert 00:02:00:840 26
9 Ben Lovell Finished Expert 00:02:00:983 24
10 Jamie Maller Finished Expert 00:02:02:022 0
11 Reece Langhorn Finished Expert 00:02:02:130 20
12 Duncan Porter Finished Expert 00:02:02:570 19
13 Ben Nott Finished Expert 00:02:02:855 18
14 Tom Cartigny Finished Expert 00:02:03:082 17
15 Micky Boswell Finished Expert 00:02:03:282 16
16 Tom Deacon Finished Expert 00:02:03:702 15
17 Chris Field Finished Expert 00:02:03:715 14
18 David Kynaston Finished Expert 00:02:04:462 13
19 Jack Graham Finished Expert 00:02:04:952 12
20 Gareth Weston Finished Expert 00:02:05:017 11
21 Scott Barley Finished Expert 00:02:05:942 10
22 James Anderson Finished Expert 00:02:05:974 9
23 Brad Sheehan Finished Expert 00:02:06:276 8
24 Roger Valler Finished Expert 00:02:06:797 7
25 Sean Davies Finished Expert 00:02:06:809 6
26 David Valler Finished Expert 00:02:07:105 5
27 James Coneron Finished Expert 00:02:07:128 4
28 Edward Smith Finished Expert 00:02:07:885 3
29 Michael Straw Finished Expert 00:02:08:158 2
30 Tom Housman Finished Expert 00:02:08:314 1
31 Leo Housman Finished Expert 00:02:08:689 0
32 Jonathan-James Foster-Smith Finished Expert 00:02:08:784 0
33 Freddie Oxley Finished Expert 00:02:09:452 0
34 Tom Hodgkinson Finished Expert 00:02:10:495 0
35 David Moulson Three Valleys MTB Club Finished Expert 00:02:12:391 0
36 Ed Thomsett Finished Expert 00:02:12:590 0
37 Carl Bartleman Finished Expert 00:02:30:657 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shaun Richards Finished Junior 00:02:00:859 60
2 William Weston Finished Junior 00:02:01:264 50
3 Sam Marzetti Finished Junior 00:02:02:348 45
4 Bill Farrington Finished Junior 00:02:02:393 40
5 Matthew Barrett Pearce Cycles RT Finished Junior 00:02:02:748 36
6 Lewis Boyce Finished Junior 00:02:04:585 32
7 Josh Gleave Finished Junior 00:02:05:155 28
8 Leigh Johnson Finished Junior 00:02:05:895 26
9 Zach Peters Finished Junior 00:02:07:343 24
10 Tom Austerberry Finished Junior 00:02:08:965 22
11 Tom Bell Finished 00:02:10:389 0
12 Myles James Finished Junior 00:02:10:520 19
13 Liam Jones Finished Junior 00:02:10:635 18
14 Albert Harvey Finished Juvenile 00:02:11:130 0
15 James Corbett Finished Junior 00:02:11:305 16
16 Luke Bell Finished 00:02:11:722 0
17 Chad Boxall Finished Junior 00:02:11:812 14
18 Kieran Davies Finished Junior 00:02:14:444 0
19 Jack Yapp Finished Junior 00:02:14:570 12
20 Jack Perry Finished Junior 00:02:15:710 11
21 Alec Paton Finished 00:02:18:152 0
22 Callum Hadfield Finished Junior 00:02:19:733 9
23 Kyle Brookes Finished N/A 00:02:20:644 0
24 Conor Ingham Finished Junior 00:02:20:817 7
25 Jack Mackenzie Finished Junior 00:02:21:446 0
26 Nick Akers Finished Junior 00:02:29:045 5
27 Ross Yarham Pearce Cycles RT Finished 00:02:32:816 0
28 Jake Tanner Finished 00:02:34:671 0
29 Nathan Bailey Finished Junior 00:02:38:395 2
30 Sam Jones Finished 00:02:50:352 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Walker Finished Juvenile 00:02:08:922 60
2 Seth Barrett Finished Juvenile 00:02:12:433 50
3 Joseff Breeden Finished 00:02:13:729 0
4 Joe Parfitt Finished Juvenile 00:02:15:228 40
5 Nat Nott Finished Juvenile 00:02:15:254 36
6 Benjamin Swinbourne Pearce Cycles RT Finished Juvenile 00:02:18:686 32
7 Fenton Bourne Finished Juvenile 00:02:22:697 28
8 Sam Bickford Finished 00:02:24:616 0
9 Jamie Emmett Pearce Cycles RT Finished Juvenile 00:02:36:400 24

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David List Finished Master 00:02:03:705 60
2 Stephen Simms Finished Master 00:02:04:917 50
3 Neil White Finished Master 00:02:05:589 45
4 Tom Powis Finished Master 00:02:06:096 40
5 Nicholas Hawker Finished N/A 00:02:06:239 0
6 Chas Barker Finished Master 00:02:08:618 32
7 Nathan Cavalier Finished Master 00:02:09:133 0
8 Andrew Green Finished Senior 00:02:10:149 0
9 Kris Lord Finished Master 00:02:10:925 0
10 Ian Ball Finished Master 00:02:11:081 0
11 Alun Lewis Newbury RC Finished Master 00:02:11:200 0
12 Paul Birtle Finished Master 00:02:11:216 19
13 Anton Colombo Finished Master 00:02:11:899 0
14 Tim Morgan Finished 00:02:12:053 0
15 William Hughes Finished Master 00:02:12:955 16
16 Stuart Wiltshire Finished Master 00:02:12:963 15
17 Ben Stead Finished N/A 00:02:13:595 14
18 Jonathan Fox Finished N/A 00:02:13:764 0
19 Tom Hutchinson Finished Master 00:02:13:787 12
20 Simon Delaney Finished Master 00:02:13:810 11
21 Oliver Jones Finished 00:02:14:042 0
22 Russell Martin Finished Master 00:02:14:161 9
23 David Burnham Finished 00:02:14:194 0
24 Blake Prime Finished N/A 00:02:14:315 0
25 Tricky Moore Finished 00:02:14:560 0
26 Tom Singleton Finished Senior 00:02:15:029 0
27 Carl Hewlett Finished Master 00:02:15:039 4
28 Kristian Friday Finished 00:02:15:333 0
29 Jamie Munro Finished Master 00:02:15:577 0
30 Oliver Medcalf Finished Master 00:02:15:861 1
31 Keir Groves Finished 00:02:17:256 0
32 Tristan Goodley Finished Senior 00:02:17:763 0
33 Darren Wilson Eckington Trail Collective MTB Finished N/A 00:02:18:107 0
34 Peter Hosker Manchester BMX Club Finished N/A 00:02:18:795 0
35 Daniel Braund Finished Master 00:02:18:938 0
36 Stephen Hardcastle Finished Master 00:02:19:049 0
37 James Kennell Derwent Valley All Terrain Clu... Finished Master 00:02:19:232 0
38 John Dicker Finished N/A 00:02:20:208 0
39 John Wootton Finished Master 00:02:20:290 0
40 Tom Hodder Finished N/A 00:02:20:706 0
41 John Hayes Finished N/A 00:02:22:244 0
42 Danny Brooks Finished Master 00:02:22:935 0
43 Will Priestner Finished 00:02:24:421 0
44 Ivor Bowen Finished 00:02:25:986 0
45 Steven Taylor Army Cycling Union Finished Master 00:02:27:194 0
46 Clint Timmis Finished 00:02:28:544 0
47 Jamie Whitmarsh Finished 00:02:28:736 0
48 Gareth Lake Army Cycling Union Finished Master 00:02:29:119 0
49 John Boothman Finished Master 00:02:30:009 0
50 Andrew Old Finished N/A 00:02:31:167 0
51 Tom Kirby Finished 00:02:32:278 0
52 Andrew Shankie Finished 00:02:34:079 0
53 Nick Price Finished 00:02:49:445 0
54 Damian Crombie Finished 00:02:50:124 0
55 James North Finished 00:02:50:518 0
56 Robert Gibb Finished N/A 00:02:51:558 0

Confirmed Results

Race name: Master Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Newman Finished Master 00:02:58:595 60

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Ward Finished Senior 00:02:00:529 60
2 Jack Chapman Finished Senior 00:02:01:218 50
3 Darren Evans Aston Hill MTB Club Finished Senior 00:02:02:346 45
4 Matthew Hakes Finished Senior 00:02:02:774 40
5 Jonathan Weaver Finished N/A 00:02:03:034 0
6 Barry Dunstan Finished Senior 00:02:03:191 32
7 Jonny Howe Finished Senior 00:02:04:479 28
8 Mark Prior Finished Senior 00:02:04:515 26
9 Thomas Davies Finished Senior 00:02:04:926 24
10 James Storey PS Cycles/ Cwmdown Finished Senior 00:02:04:940 22
11 Richard Acott Finished Senior 00:02:05:676 20
12 Jonathan Coulier Finished Senior 00:02:05:687 19
13 Jake Hancock Finished Senior 00:02:06:123 18
14 Sean Smith Finished Senior 00:02:06:153 17
15 Nick Morris Finished 00:02:06:786 0
16 Jordan Cavalier Finished 00:02:07:076 0
17 Steven Baldock Finished Senior 00:02:07:288 14
18 Harry Ives www.supernovacycles.co.uk Finished Senior 00:02:07:447 13
19 Dan Thomas Finished Senior 00:02:07:487 12
20 Craig Griffiths Finished Senior 00:02:07:508 0
21 Conor Martin Finished Senior 00:02:07:815 10
22 James Bourne Finished Senior 00:02:08:001 9
23 Zac Emmett Pearce Cycles RT Finished Senior 00:02:08:177 8
24 Tom Bennett Finished Senior 00:02:08:966 7
25 Daniel Partington Finished Senior 00:02:09:462 6
26 Chris Jones Finished 00:02:10:157 0
27 Brian Anderson Army Cycling Union Finished Senior 00:02:10:521 4
28 Andrew Martin Finished Senior 00:02:10:525 3
29 Christopher Cockrill Finished Senior 00:02:10:686 2
30 Brad Adams Finished 00:02:10:706 0
31 Jonathan Oddy Finished Senior 00:02:10:741 0
32 Peter Robinson Finished Senior 00:02:11:554 0
33 Jim Davis Finished Senior 00:02:11:616 0
34 Philip Martin Finished 00:02:11:952 0
35 Gareth Jones Finished Senior 00:02:13:085 0
36 Sion Hardy Finished 00:02:13:117 0
37 Matthew Downes Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:02:13:682 0
38 Andrew Wright Finished 00:02:14:143 0
39 Steve Dawson Finished 00:02:14:377 0
40 Tom England Finished Senior 00:02:14:510 0
41 Dave Mitchell Finished 00:02:15:161 0
42 Dan Everard Hornton Hill BSX Club Finished N/A 00:02:15:812 0
43 David Carter Finished 00:02:15:983 0
44 George Wise Finished Senior 00:02:16:066 0
45 Matt Lynn www.supernovacycles.co.uk Finished Senior 00:02:16:305 0
46 Robert Hill Pearce Cycles RT Finished Senior 00:02:16:437 0
47 Simon Dobson Finished Senior 00:02:16:790 0
48 Nick Burton-Legge Finished Senior 00:02:16:866 0
49 Michael Hill Finished 00:02:17:093 0
50 Ryan McGuire Finished Senior 00:02:17:901 0
51 Matthew James Finished Senior 00:02:18:445 0
52 Michael Vout Finished Senior 00:02:18:848 0
53 Michael Wilson Finished 00:02:19:730 0
54 Thomas Puxley Finished Senior 00:02:19:805 0
55 William Marston Pearce Cycles RT Finished Junior 00:02:21:445 0
56 Taylor Dolson Finished 00:02:21:951 0
57 Josh Stokes Finished Senior 00:02:22:177 0
58 Christopher Sharpe Finished 00:02:22:321 0
59 Andrew Wilson Finished 00:02:22:577 0
60 Paul Rogers Finished 00:02:23:508 0
61 Jamie Corsby Colchester Stars CSC Finished Junior 00:02:24:094 0
62 Matt Barnfield Finished 00:02:24:728 0
63 Daniel Parsons Finished 00:02:27:171 0
64 Charles Marston Pearce Cycles RT Finished Senior 00:02:27:860 0
65 Mick Seal Finished 00:02:28:109 0
66 Charles Price Army Cycling Union Finished Senior 00:02:29:217 0
67 Andy Durie Finished 00:02:29:909 0
68 Aled Williams Finished Senior 00:02:29:992 0
69 James Sharp Finished Senior 00:02:32:308 0
70 Lewis Smith Finished 00:02:32:963 0
71 Chris Goodwin Finished N/A 00:02:36:238 0
72 Daniel Grindley Army Cycling Union Finished Senior 00:02:37:874 0
73 Michael Ransom Finished 00:02:43:466 0
74 Alex Wood Finished 00:02:50:470 0

Confirmed Results

Race name: Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Baraona University Of Manchester CC Finished Senior 00:02:27:897 60
2 Nicola Burscough-Brown Eckington Trail Collective MTB Finished Senior 00:02:40:565 0
3 Lucy Drees Finished Senior 00:02:41:069 45
4 Louise Williams Finished Senior 00:02:43:967 40
5 Annie Matthews Pearce Cycles RT Finished Senior 00:02:44:083 36
6 Sarah Staples Finished Senior 00:02:49:111 32

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Brazier Wrekin Riders Finished 00:02:06:061 0
2 Trevor Harvey Finished Veteran 00:02:07:713 0
3 Adrian Bradley Eryri DH Finished Veteran 00:02:08:155 45
4 John Cobb Finished Veteran 00:02:08:453 40
5 Peter Little Finished Veteran 00:02:14:558 36
6 Niall Ingram Finished Veteran 00:02:17:109 32
7 Jason Hicken Finished 00:02:17:490 0
8 Michael Whyte Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Veteran 00:02:18:260 26
9 Lee Pettitt Finished Master 00:02:18:997 0
10 Joe Killner Aston Hill MTB Club Finished Veteran 00:02:25:446 22
11 Lee Hammett Finished Master 00:02:26:322 0
12 Michael Giles Finished G/Vet 00:02:26:875 19
13 Ian Walker Finished Veteran 00:02:28:185 18
14 Matt Harmon-Trick Finished 00:02:28:602 0
15 Zak Needham Army Cycling Union Finished Veteran 00:02:29:027 16
16 Trevor Byrne Army Cycling Union Finished Veteran 00:02:29:736 15
17 Shaun Tandy Finished Veteran 00:02:31:253 14
18 Dave Wills Finished Veteran 00:02:31:328 0
19 David Hawkes Finished Veteran 00:02:32:014 0
20 Phillip Hall Finished N/A 00:02:32:197 0
21 Mark Waddington Finished Master 00:02:32:383 0
22 James House Finished N/A 00:02:33:792 0
23 Eamonn Lawless Finished Veteran 00:02:37:650 0
24 Martin Bradley Finished N/A 00:02:37:755 0
25 Kevin Salisbury Finished G/Vet 00:02:44:376 6
26 Russell Evans Finished Veteran 00:02:46:093 5
27 Nicholas Larkin Royal Air Force CC Finished N/A 00:02:53:477 0
28 Nicholas Eyre Finished Veteran 00:04:01:197 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Janine Wolstenholme Finished Veteran 00:02:41:807 60
2 Nicola Belton Finished Veteran 00:02:46:774 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Warrell Aston Hill MTB Club Finished Youth 00:02:01:169 60
2 Robin Spence Finished Youth 00:02:02:474 50
3 Andrew Barrett Pearce Cycles RT Finished Youth 00:02:08:160 45
4 Bradley Phillips Finished Youth 00:02:08:861 40
5 Nathan Foster Finished Youth 00:02:09:208 36
6 Nils Williams Finished Youth 00:02:09:295 32
7 Obi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Youth 00:02:10:205 28
8 Jack Jenkins Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:02:10:613 26
9 Elliot Downes Finished Youth 00:02:14:325 24
10 Austin Salmon PS Cycles/ Cwmdown Finished Youth 00:02:14:840 22
11 Tom Davies Finished Youth 00:02:15:162 20
12 John Salisbury Finished Youth 00:02:15:225 19
13 Louis Meade Finished 00:02:16:275 0
14 Harry Turner Finished 00:02:16:363 0
15 Adam Dawson Finished 00:02:18:313 0
16 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:02:18:466 15
17 Alfie Killner Aston Hill MTB Club Finished Youth 00:02:18:492 14
18 Oliver Coutts Finished Youth 00:02:22:588 13
19 Jack Hoyle Finished Youth 00:02:25:957 12
20 James Spencer Finished 00:02:26:062 0
21 Bradley Eve Finished Youth 00:02:26:567 10
22 Jay Little Finished Youth 00:02:27:166 9
23 Daniel Clayton Finished 00:02:29:559 0
24 James Good Finished 00:02:32:027 0
25 Dan Morgan Finished 0
26 Luke Chidley Finished 00:02:53:847 0
27 Edward Marston Finished 00:02:57:746 0