Event URN:
251883
Start date:
Wed, 20th Feb 2013
Finish date:
Sun, 24th Feb 2013
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Minsk
Belarus, 99999
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Event Organiser
Foreign event - no details
99999
Cheques payable to:
n/a
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 13 17:00 Men's 1km Time Trial Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, ... 1km / 1m
20 Feb 13 18:00 Women's Team Sprint Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, ...
20 Feb 13 19:00 Men's Team Pursuit Foreign National Band 3 1st, Elite
21 Feb 13 10:00 Men's Individual Pursuit Foreign National Band 3 Elite 4km / 2m

View All

Race: Men's 1km Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 13 17:00 Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, Elite 1km / 1m

Race: Women's Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 13 18:00 Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 13 19:00 Foreign National Band 3 1st, Elite ---

Race: Men's Individual Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 13 10:00 Foreign National Band 3 Elite 4km / 2m

Race: Men's Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 13 11:00 Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's 500m Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 13 16:00 Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 13 18:00 Foreign National Band 3 1st, Elite 3km / 2m

Race: Men's Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 13 19:00 Foreign National Band 3 Elite ---

Race: Men's Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Feb 13 19:00 Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Feb 13 19:30 Foreign National Band 3 Elite 40km / 25m

Race: Women's Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Feb 13 20:00 Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Feb 13 20:30 Foreign National Band 3 Elite 10km / 6m

Race: Men's Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Feb 13 12:00 Foreign National Band 3 Elite ---

Race: Men's Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Feb 13 13:00 Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Feb 13 12:00 Foreign National Band 3 Elite ---

Race: Men's Madison

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Feb 13 13:00 Foreign National Band 3 Elite ---

Race: Women's Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Feb 13 14:00 Foreign National None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Men's 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:01:01:756 0

Confirmed Results

Race name: Women's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3 Rebecca James Abergavenny Road Club Finished 3rd 00:00:33:893 0
3 Victoria Williamson VC Norwich Finished 3rd 00:00:33:893 0

Confirmed Results

Race name: Men's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Steven Burke Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:04:00:967 50
2 Edward Clancy MBE JLT Condor Finished Elite 00:04:00:967 50
2 Samuel Harrison 100% ME Finished Elite 00:04:00:967 50
2 Andrew Tennant Madison Genesis Finished Elite 00:04:00:967 50

Confirmed Results

Race name: Men's Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
17 Steven Burke Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:04:32:153 0

Confirmed Results

Race name: Men's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
6 Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:44:270 0
6 Philip Hindes Finished 4th 00:00:44:270 0
6 Jason Kenny OBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:44:270 0

Confirmed Results

Race name: Women's 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3 Rebecca James Abergavenny Road Club Finished 3rd 00:00:34:133 0
11 Victoria Williamson VC Norwich Finished 3rd 00:00:35:409 0

Confirmed Results

Race name: Women's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elinor Barker Wiggle Honda Finished Elite 00:03:18:140 60
1 Danielle King Wiggle Honda Finished Elite 00:03:18:140 60
1 Laura Trott Wiggle Honda Finished Elite 00:03:18:140 60

Confirmed Results

Race name: Men's Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
5 Owain Doull 100% ME Finished Elite 28

Confirmed Results

Race name: Men's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Kenny OBE Sky Track Cycling Finished 3rd 0
17 Matthew Crampton Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Men's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Yates 100% ME Finished Elite 60

Confirmed Results

Race name: Women's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca James Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
14 Victoria Williamson VC Norwich Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Women's Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
6 Danielle King Wiggle Honda Finished Elite 24

Confirmed Results

Race name: Men's Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
8 Jonathan Dibben 100% ME Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Men's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
7 Jason Kenny OBE Sky Track Cycling Finished 3rd 0
12 Matthew Crampton Finished 3rd 0
20 Philip Hindes Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Women's Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Laura Trott Wiggle Honda Finished Elite 50

Confirmed Results

Race name: Men's Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
11 Owain Doull 100% ME Finished Elite 0
11 Simon Yates 100% ME Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Women's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca James Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
13 Victoria Williamson VC Norwich Finished 3rd 0