Highfield Kitchens Spring Shield Round 1 - Hetton

Closed Circuit , Houghton Le Spring – Sunday, 03 Mar 2013

Event Summary

Event Overview

The 3rd race in the series moves to Hetton Lyons Country Park and the dedicated traffic free cycle circuit.  A cracking circuit that tends to keep the racing fast. So expect to see breaks being made on the hill and a fast finish on the uphill finish straight. 

Event Details

Event URN:

251347

Start Date:

Sun, 3rd Mar 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  William Brown Velo29 Events Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ian Norris Blumilk.com Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ben Hetherington PH-MAS Cycling Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Gatt Hope Factory Racing Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matty Cooper Planet X - Northside Cycling Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Carl Donaldson GS Metro Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alex Hopper Teamwallis Racing Team Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  David Johnson Blumilk.com Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harry Tanfield Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Adam Martin SportGrub Cycling Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Charlie Tanfield Teamwallis Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Rees Planet X - Northside Cycling Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Marcus Smith Cleveland Wheelers CC Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Matthew Kipling Velo29 Events Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U10 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Scratch - Results
1.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Scratch - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Enya Stoves Derwentside CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Scratch - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hugo Lutz-Atkinson Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Scratch - Results
1.  Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Baines Finished C 2

2. Eve Baines -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Moody Planet X - Northside Cycling Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Scratch - Results
1.  Jessica Watts Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch - Results
1.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Forsyth Edinburgh RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Harry Craig Motivo.cc Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch - Results
1.  Emma Borthwick Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Scratch - Results
1.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Rhys Robson Derwentside CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ian Hesler Ferryhill Wheelers CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Frank Montague TS Racing Team - OTR Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Moohan Ashburn Wealth Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Luke Mullen Hetton Hawks Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim Wilcock Finished 4th 5

5. Tim Wilcock -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Charles Monchatre Sunderland Clarion CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lewis Walker Reading CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jamie Corcoran Stockton Wheelers CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Terence Wilkinson Barnesbury CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Phil Bliss Finished 4th 1

10. Phil Bliss -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U10 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Eliminator - Results
1.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Eliminator - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Enya Stoves Derwentside CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Eliminator - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hugo Lutz-Atkinson Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Eliminator - Results
1.  Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Baines Finished C 2

2. Eve Baines -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Eliminator - Results
1.  Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Moody Planet X - Northside Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Eliminator - Results
1.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Eliminator - Results
1.  Robert Gray Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rian Hill Classic Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Craig Motivo.cc Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Eliminator - Results
1.  Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Borthwick Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Eliminator - Results
1.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Rhys Robson Derwentside CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Daniel Bryant Durham University Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Cann Blumilk.com Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Miles Durham University Cycling Club Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jacob Kriehn Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Neil Wallbank Sunderland Clarion CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Hamill Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Robinson Finished 0

7. David Robinson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Luke Parkin Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kyle Watts Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

A series of 4 events over 4 consecutive weekends in March. Sponsored by Highfields Kitchens and promoted by Cycling Development North East.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 12:30 Women Only Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/03/13 – 12:30
Women Only, Band 4
30 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 13:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 03/03/13 – 13:00
National B, Band 3
01 hr
U10 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 03/03/13 – 14:30
Regional C+, Band 5
30 mins
U10 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U10 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U12 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U12 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U14 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U14 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U16 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
40 mins
U16 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U8 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 16:00 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 03/03/13 – 16:00

3/4

Regional B, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

The 3rd race in the series moves to Hetton Lyons Country Park and the dedicated traffic free cycle circuit.  A cracking circuit that tends to keep the racing fast. So expect to see breaks being made on the hill and a fast finish on the uphill finish straight. 

Event Details

Event URN:

251347

Start Date:

Sun, 3rd Mar 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  William Brown Velo29 Events Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ian Norris Blumilk.com Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ben Hetherington PH-MAS Cycling Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Gatt Hope Factory Racing Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matty Cooper Planet X - Northside Cycling Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Carl Donaldson GS Metro Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alex Hopper Teamwallis Racing Team Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  David Johnson Blumilk.com Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harry Tanfield Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Adam Martin SportGrub Cycling Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Charlie Tanfield Teamwallis Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Rees Planet X - Northside Cycling Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Marcus Smith Cleveland Wheelers CC Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Matthew Kipling Velo29 Events Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U10 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Scratch - Results
1.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Scratch - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Enya Stoves Derwentside CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Scratch - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hugo Lutz-Atkinson Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Scratch - Results
1.  Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Baines Finished C 2

2. Eve Baines -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Moody Planet X - Northside Cycling Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Scratch - Results
1.  Jessica Watts Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch - Results
1.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Forsyth Edinburgh RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Harry Craig Motivo.cc Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch - Results
1.  Emma Borthwick Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Scratch - Results
1.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Rhys Robson Derwentside CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ian Hesler Ferryhill Wheelers CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Frank Montague TS Racing Team - OTR Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Moohan Ashburn Wealth Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Luke Mullen Hetton Hawks Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim Wilcock Finished 4th 5

5. Tim Wilcock -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Charles Monchatre Sunderland Clarion CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lewis Walker Reading CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jamie Corcoran Stockton Wheelers CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Terence Wilkinson Barnesbury CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Phil Bliss Finished 4th 1

10. Phil Bliss -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U10 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Eliminator - Results
1.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Eliminator - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Enya Stoves Derwentside CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Eliminator - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hugo Lutz-Atkinson Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Eliminator - Results
1.  Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Baines Finished C 2

2. Eve Baines -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Eliminator - Results
1.  Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Moody Planet X - Northside Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Eliminator - Results
1.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Eliminator - Results
1.  Robert Gray Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rian Hill Classic Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Craig Motivo.cc Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Eliminator - Results
1.  Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Borthwick Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Eliminator - Results
1.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Rhys Robson Derwentside CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Daniel Bryant Durham University Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Cann Blumilk.com Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Miles Durham University Cycling Club Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jacob Kriehn Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Neil Wallbank Sunderland Clarion CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Hamill Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Robinson Finished 0

7. David Robinson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Luke Parkin Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kyle Watts Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

A series of 4 events over 4 consecutive weekends in March. Sponsored by Highfields Kitchens and promoted by Cycling Development North East.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 12:30 Women Only Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/03/13 – 12:30
Women Only, Band 4
30 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 13:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 03/03/13 – 13:00
National B, Band 3
01 hr
U10 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 14:15
Youth Only, Youth
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 14:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 03/03/13 – 14:30
Regional C+, Band 5
30 mins
U10 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U10 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U12 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U12 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U14 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U14 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U16 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
40 mins
U16 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
U8 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 15:10 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/03/13 – 15:10
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/13 16:00 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 03/03/13 – 16:00

3/4

Regional B, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016