Event URN:
251331
Start date:
Sat, 6th Jul 2013
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Herne Hill Velodrome
Burbage Road, London, SE24 9HE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Dulwich Paragon CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.dulwichparagon.com
Event organiser:
Mr Stephen Sorba
100 Red Post Hill
London
SE24 9PW
07776178266
steve@aldgatepress.co.uk
Cheques payable to:
Dulwich Paragon
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:30 Women's Dash Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
6 Jul 13 14:31 Women's Points Race Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
6 Jul 13 14:32 Women's Win & Out Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
6 Jul 13 14:33 Women's Scratch Race Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Burbage Road,
London,
SE24 9HE

Race: Women's Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:31 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Win & Out

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:32 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:33 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:34 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Dash Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:35 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:36 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:37 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Sprint/Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:38 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:39 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:40 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:41 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A/B & Women 20km Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:42 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U12 2 lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:43 Youth Only Youth C ---

Race: U16 2 lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:44 Youth Only Youth A ---

Race: U12 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:45 Youth Only Youth C, D, E ---

Race: U16 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:46 Youth Only Youth A, B ---

Race: U16 2 lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:47 Youth Only Youth A, B ---

Race: U12 2 lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:48 Youth Only Youth C, D, E ---

Race: U16 Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:49 Youth Only Youth A, B ---

Race: U16 Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:50 Youth Only Youth A, B ---

Race: U12 Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:51 Youth Only Youth C, D, E ---

Race: U16 Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:52 Youth Only Youth A, B ---

Race: U16 Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:53 Youth Only Youth A, B ---

Race: U12 Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 14:54 Youth Only Youth C, D, E ---

Confirmed Results

Race name: Women's Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 4th 10
2 Jo Munden Pedal Heaven RT Finished 2nd 8
3 Sarah Connell Brixton Cycles Club Finished 2nd 7
4 Zoe Lewis VC Londres Finished 3rd 6
5 Rebecca Charlton Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 3rd 5

Confirmed Results

Race name: Women's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Connell Brixton Cycles Club Finished 2nd 10
2 Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 3rd 8
3 Jo Munden Pedal Heaven RT Finished 2nd 7
4 Rebecca Charlton Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 3rd 6
5 Zoe Lewis VC Londres Finished 3rd 5

Confirmed Results

Race name: Women's Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Connell Brixton Cycles Club Finished 2nd 10
2 Jo Munden Pedal Heaven RT Finished 2nd 8
3 Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 3rd 7

Confirmed Results

Race name: Women's Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Connell Brixton Cycles Club Finished 2nd 10
2 Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 3rd 8
3 Jo Munden Pedal Heaven RT Finished 2nd 7
4 Zoe Lewis VC Londres Finished 3rd 6
5 Rebecca Charlton Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 3rd 5

Confirmed Results

Race name: Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 10
2 Dimitri Demishev Tokyo Morvelo CC Finished 3rd 8
3 Alex Robbins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 7
4 Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
5 Rudy Melo The 5th Floor Cycle Club Finished 4th 5
6 Gary Douglas Dulwich Paragon CC Finished N/A 4

Confirmed Results

Race name: Senior B Dash Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Robbins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 10
2 Mark Foulds Adalta Cycling Club Finished 3rd 8
3 Dimitri Demishev Tokyo Morvelo CC Finished 3rd 7

Confirmed Results

Race name: Senior B Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 10
2 Mark Foulds Adalta Cycling Club Finished 2nd 8
3 Philip Appleby Wigmore CC Finished 3rd 7
4 Alex Robbins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
5 Rudy Melo The 5th Floor Cycle Club Finished 3rd 5
6 Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 10
2 Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 2nd 8
3 Joel Lewis Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 7

Confirmed Results

Race name: Senior A Sprint/Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Kendrick Finished 2nd 10
2 George Farrell Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 8
3 Louis Magnani Prestige Velo Club Finished 3rd 7

Confirmed Results

Race name: Senior A Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louis Magnani Prestige Velo Club Finished 3rd 10
2 John Coolahan Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 8
3 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 1st 7
4 James Connell Brixton Cycles Club Finished 3rd 6
5 Ieuan Frowen Cardiff JIF Finished 2nd 5
6 Unknown Rider Finished 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Vojtech Blazejovsky Brixton Cycles Club Finished 2nd 10
2 James Connell Brixton Cycles Club Finished 3rd 8
3 James Holland-Leader Prestige Velo Club Finished 1st 7
4 Ieuan Frowen Cardiff JIF Finished 2nd 6
5 Alwyn McMath Finished 3rd 0
6 William McFarland East London Velo Finished 3rd 4

Confirmed Results

Race name: Senior A Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Kendrick Finished 2nd 10
2 George Farrell Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 8
3 Louis Magnani Prestige Velo Club Finished 3rd 7
4 John Coolahan Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 6
5 James Connell Brixton Cycles Club Finished 3rd 5

Confirmed Results

Race name: Senior A/B & Women 20km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Farrell Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 10
2 Louis Magnani Prestige Velo Club Finished 2nd 8
3 John Coolahan Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 7
4 James Connell Brixton Cycles Club Finished 3rd 6

Confirmed Results

Race name: U12 2 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Wellings VC Londres Finished C 3
2 Alex Ferri VC Londres Finished C 2
3 Hector Hawkins Herne Hill Youth CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U16 2 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
2 Ethan Hayter VC Londres Finished A 2
3 Jack Miller Woolwich CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Wellings VC Londres Finished C 3
2 India Gloag VC Londres Finished C 2
3 Megan Panton Woolwich CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Hayter VC Londres Finished A 3
2 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 2
3 Jack Miller Woolwich CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 2 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
2 Ethan Hayter VC Londres Finished A 2
3 Jack Miller Woolwich CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U12 2 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Wellings VC Londres Finished C 3
2 Alex Ferri VC Londres Finished C 2
3 Hector Hawkins Herne Hill Youth CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
2 Ethan Hayter VC Londres Finished A 2
3 Jack Miller Woolwich CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kareem Akinnibi VC Londres Finished B 3
2 Jacob Vaughan Team Corridori Finished B 2
3 Arlo Ludewick VC Londres Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Wellings VC Londres Finished C 3
2 Leo Hayter VC Londres Finished C 2
3 Alex Ferri VC Londres Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
2 Jack Miller Woolwich CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Vaughan Team Corridori Finished B 3
2 Kareem Akinnibi VC Londres Finished B 2
3 Arlo Ludewick VC Londres Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Wellings VC Londres Finished C 3
2 Megan Panton Woolwich CC Finished C 2
3 Alex Ferri VC Londres Finished C 1