Event URN:
251202
Start date:
Wed, 11th Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Abbey Stadium
Birmingham Road, Redditch, Worcestershire, B97 6EJ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Redditch Raod & Path CC
Event website:
http://www.rrpcc.co.uk/
Event organiser:
Mrs Pamela Yates
01527570566
youth@rrpcc.co.uk
Cheques payable to:
Redditch Road & Path CC
Info for Riders:
Each event will be run independently of the others in the series with prizes for each awarded on the day. Riders taking part in more than one event will be credited with additional points towards prizes and trophies for the series. These will be awarded at this final event of the series.

Please note that this is a Go-Ride Racing event, open to under 16 novice riders only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
11 Sep 13 18:30 Cyclo-cross & Grass Track Go-Ride Racing Go-Ride Racing N/A

View All

Event Location:

Birmingham Road,
Redditch,
Worcestershire,
B97 6EJ

Race: Cyclo-cross & Grass Track Go-Ride Ra...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Sep 13 18:30 Go-Ride Racing --- N/A ---

Provisional Results

 

Redditch R&PCC Go-Ride Race Event 7: 11th Sept 2013 Results
         
U6 Race Pos   Cat Girls
  1st Ollie Cramp U06  
  2nd Dylan Ogden U06  
  3rd Charlie Reynolds U06  
  4th Lauren Oldfield U06 1st Girl
         
U8 Race Pos   Cat Girls
  1st Jake Nash U08  
  2nd William Chodkowski U08  
  3rd Joseph Tonks U08  
  4th Alex Dalton U08  
  5th Tom Cartwright U08  
  6th Joe Lorenz U08  
  7th Ryan Oldfield U08  
  8th Henry Parsons U08  
  9th Joseph Turnbull U08  
  10th Matthew Dalton U08  
  11th Joshua Harffey U08  
  12th Matthew Blundell U08  
         
U10/12 Overall Race Position   Age Cat  
  1st Sam Wainwright 12  
  2nd Luke Richardson 10  
  3rd Sulli Berry 10  
  4th Paige Challoner 12 1st Girl
  5th Tyler Richardson 10  
  6th Matthew Lowe 12  
  7th Oliver Cooke 10  
  8th Hannah Turnbull 12 2nd Girl
  9th Joshua Smith 12  
  10th Charlotte Blundell 10 3rd Girl
  11th Abigail Wright 10  
  12th Aleks Franks 10  
  13th Jack Miles 10  
  14th Lucy Blundell 10  
         
U10 Category Position      
  1st Luke Richardson 10  
  2nd Sulli Berry 10  
  3rd Tyler Richardson 10  
  4th Oliver Cooke 10  
  5th Charlotte Blundell 10 1st Girl
  6th Abigail Wright 10 2nd Girl
  7th Aleks Franks 10 3rd Girl
  8th Jack Miles 10  
  9th Lucy Blundell 10  
         
U12 1st Sam Wainwright 12  
  2nd Paige Challoner 12 1st Girl
  3rd Matthew Lowe 12  
  4th Hannah Turnbull 12 2nd Girl
  5th Joshua Smith 12  
         
U14/16 Overall Race Position      
  1st Gareth Richardson 14  
  2nd William Gorner 14  
  3rd Fraser Salkeld 14  
  4th Sam Wainwright 12  
  5th Joe Geehan 16  
  6th Annie Linsdsay 14 1st Girl
  7th Fergus Regan 16  
  8th James Coward 16  
  9th Luke Richardson 10  
  10th Emily Wright 14 2nd Girl
  11th Sulli Berry 10  
         
  Category Position      
U10/12 1st Sam Wainwright 12  
  2nd Luke Richardson 10  
  3rd Sulli Berry 10  
         
U14 1st Gareth Richardson 14  
  2nd William Gorner 14  
  3rd Fraser Salkeld 14  
  4th Annie Linsdsay 14 1st Girl
  5th Emily Wright 14 2nd Girl
         
U16 1st Joe Geehan 16  
  2nd Fergus Regan 16  
  3rd James Coward 16