Event URN:
251080
Start date:
Tue, 9th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mallory Park
Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
East Midlands Cycle Racing ( website )
Event website:
http://www.bc-eastmidlands.co.uk
Event organiser:
Mr Mike Twelves
The Old Farmhouse
Ashby Road
Stapleton
Leicester
Leicestershire
LE9 8JF
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 U10 Boys Youth Only Youth D
9 Jul 13 18:45 U10 Girls Youth Only Youth D
9 Jul 13 18:45 U12 Boys Youth Only Youth C
9 Jul 13 18:45 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Mallory Park Circuit,
Church Road,
Kirkby Mallory,
Leicester,
Leicestershire,
LE9 7QE

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 18:45 Youth Only Youth E ---

Race: 2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:15 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd 45km / 29m

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Coleston-Shields Lichfield City CC Finished D 3
2 Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished D 2
3 Stani Chmiel Nottingham Clarion CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lotta Mansfield Nottingham Clarion CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Haines Leicestershire Road Club Finished C 3
2 Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 2
3 Finn Mansfield Nottingham Clarion CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 3
2 Chloe Priest Finished 0
3 Katie Twelves Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished B 3
2 Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished B 2
3 Charlie White Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabel Darvill Newark Castle CC Finished B 3
2 Amy Garner Welland Valley CC Finished B 2
3 Connie-May Roper Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 3
2 Tom Chandler Melton Olympic CC Finished A 2
3 Joshua Snodin Melton Olympic CC Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished B 3
2 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 2
3 Caitlin Roper Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished E 3
2 Thomas Dixon Nuneaton BMX Club Finished E 2
3 Alex Lambert Hinckley Cycle Racing Club Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fay Garner Welland Valley CC Finished E 3
2 Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 2
3 Rosie Mansfield Nottingham Clarion CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: 2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Maxwell Forme Bikes UK Finished 2nd 10
2 Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 8
3 Lee Tunnicliffe Clay Cross Road Team Finished 2nd 7
4 Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 6
5 Peter Banham Fred Williams Cycles Finished 2nd 5
6 Glenn McMenamin www.twenty3c.co.uk Finished 2nd 4
7 Callum McBrearty Nottingham Clarion CC Finished A 3
8 Mark Wakeling Beeston RC Finished 3rd 2
9 Elliott Pike Lichfield City CC Finished 2nd 1
10 Paul Searson Nottingham Clarion CC Finished 2nd 1