Event URN:
251069
Start date:
Tue, 7th May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mallory Park Circuit
Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
East Midlands Cycle Racing ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.bc-eastmidlands.co.uk
Event organiser:
Mr Mike Twelves
The Old Farmhouse
Ashby Road
Stapleton
Leicester
Leicestershire
LE9 8JF
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 U8 Boys Youth Only Youth E
7 May 13 18:45 U8 Girls Youth Only Youth E
7 May 13 18:45 U10 Boys Youth Only Youth D
7 May 13 18:45 U10 Girls Youth Only Youth D

View All

Event Location:

Church Road,
Kirkby Mallory,
Leicester,
Leicestershire,
LE9 7QE

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 18:45 Youth Only Youth A ---

Race: 2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 13 19:15 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd 45km / 28m

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Coleston-Shields Lichfield City CC Finished E 3
2 Greg Mather Hinckley Cycle Racing Club Finished E 2
3 Alex Lambert Hinckley Cycle Racing Club Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fay Garner Welland Valley CC Finished E 3
2 Rosie Mansfield Nottingham Clarion CC Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Garner Welland Valley CC Finished D 3
2 Alex Coleston-Shields Lichfield City CC Finished D 2
3 Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lotta Mansfield Nottingham Clarion CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished C 0
2 Alex Haines Leicestershire Road Club Finished C 2
3 Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished C 3
2 Sophie Hindmarsh Gainsborough Aegir CC Finished C 2
3 Isobel Armstrong Coalville Whls CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Stewart Solihull CC Finished B 3
2 Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished B 2
3 Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished B 3
2 Isabel Darvill Newark Castle CC Finished B 2
3 April Tacey Leicestershire Road Club Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Snodin Melton Olympic CC Finished N/A 3
2 Tim James Bourne Whls CC Finished A 2
3 Tom Chandler Melton Olympic CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abigail Liston Finished 0
2 Rosie Wildman Nottingham Clarion CC Finished A 2
3 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 1
4 Jessica Willett Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Neale Spalding Cycling Club Finished 2nd 10
2 James Locker Team V-Sprint Racing Finished 2nd 8
3 Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 7
4 Ben Mountford Finished 3rd 6
5 Matthew Nell Clay Cross Road Team Finished 2nd 5
6 Paul Searson Nottingham Clarion CC Finished 2nd 4
7 Michael Jones Nottingham Clarion CC Finished 3rd 3
8 Thomas Sutton We Love Mountains Racing Team Finished 2nd 2
9 Peter Banham Fred Williams Cycles Finished 2nd 1
10 Matthew Coates VC St Raphael Finished 3rd 1