Event URN:
250962
Start date:
Tue, 9th Jul 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Meadowbank
Meadowbank Sports Centre, 139 London Road, Edinburgh, EH7 6AE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Meadowbank Noational Track League
Event website:
http://www.estpa.org.uk
Event organiser:
Mrs Audrey Walker
17 Berrydale Road
Blairgowrie
Perthshire
PH10 6UA
01250 874642
arw1@nym.hush.com
Cheques payable to:
Entry on Night Only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:15 Flying Lap for New Riders Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
9 Jul 13 19:16 A & B Rider 15 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
9 Jul 13 19:17 C Riders 8 lap Block Handicap Regional C None 3rd, 4th, A, B,...
9 Jul 13 19:18 Youth riders 4 lap Block Handicap Youth Only None A, B, C, D, E

View All

Event Location:

Meadowbank Sports Centre,
139 London Road,
Edinburgh,
EH7 6AE

Race: Flying Lap for New Riders

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:15 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A & B Rider 15 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:16 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: C Riders 8 lap Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:17 Regional C None 3rd, 4th, A, B, N/A ---

Race: Youth riders 4 lap Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:18 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Sprinters Ladder Heat 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:19 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Sprinters Ladder Heat 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:20 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Sprinters Ladder Heat 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:21 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth 500m Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:22 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: C Riders Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:23 Regional C None 3rd, 4th, A, B, N/A ---

Race: Youth Riders Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:24 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: A & B riders 15 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:25 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: C Riders 15 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:26 Regional C None 3rd, 4th, A, B, N/A ---

Race: A & B Riders 40 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 13 19:27 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Flying Lap for New Riders

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graeme Cross TheBicycleWorks Finished 4th 00:00:16:450 0
2 Silas Goldsworthy Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:16:640 0
3 Finlay Young Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 00:00:17:080 0
4 Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished N/A 00:00:17:320 0

Confirmed Results

Race name: A & B Rider 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:04:55:030 0
2 David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 0
3 Callum Watson The Rigmar Racers Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: C Riders 8 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Young Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 00:02:56:330 0
2 Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished N/A 0
3 Adam Stobbart The Rigmar Racers Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth riders 4 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished C 00:01:40:200 0
2 Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Sprinters Ladder Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Silas Goldsworthy Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:13:220 0
2 Finlay Young Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Sprinters Ladder Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Lonie Finished 2nd 00:00:14:120 0
2 Stephen McCaw Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Sprinters Ladder Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:00:13:520 0
2 David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Youth 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished C 00:00:17:590 0
2 Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: C Riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished N/A 0
2 Adam Stobbart The Rigmar Racers Finished A 0
3 Kate Mccullough Young City of Edinburgh RC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Youth Riders Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished C 00:00:47:810 0
2 Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished C 00:00:50:940 0

Confirmed Results

Race name: A & B riders 15 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Greg Brown City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
2 Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 3rd 0
3 Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: C Riders 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished N/A 00:05:57:460 0
2 Sean Hadden Musselburgh RCC Finished 3rd 0
3 Adam Stobbart The Rigmar Racers Finished A 0

Confirmed Results

Race name: A & B Riders 40 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:13:05:130 0
2 Nicholas Hall City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
3 Stephen McCaw Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
4 Finlay Young Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 0