Event URN:
250906
Start date:
Fri, 12th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hove Park
Goldstone Crescent, Brighton, East Sussex, BN3 6LS
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
VC Jubilee ( website )
Event website:
http://www.vcjubilee.co.uk
Event organiser:
Mr Benjamin Miller
totalcyclingfreak@hotmail.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Youth races on Hove Park Racing Circuit, supported by Giant Shoreham. Approx a 1km circuit with a hill to the start/finish. The event on Friday 7th June also forms part of the South East Go-Ride Interclub Competition.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:00 U8 Boys Youth Only Youth E 3km / 2m
12 Jul 13 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D
12 Jul 13 19:15 U12 Boys Youth Only Youth C 6km / 4m
12 Jul 13 19:30 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Goldstone Crescent,
Brighton,
East Sussex,
BN3 6LS

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:00 Youth Only Youth E 3km / 2m

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:15 Youth Only Youth C 6km / 4m

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:30 Youth Only Youth A ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:00 Youth Only Youth D 3km / 2m

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:30 Youth Only Youth B 12km / 7m

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jul 13 19:30 Youth Only Youth A, B 12km / 7m

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 3
2 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 3
2 Harry Hughes Eastbourne Rovers CC Finished C 2
3 Joseph Martin Preston Park Youth CC Finished C 1
4 Bradley Burke Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Easley Crawley Wheelers Finished B 3
2 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 2
3 Max Cheatle VC Londres Finished B 1
4 Jack Algar VO2 Development Team Finished B 0
5 Thomas Burnett VC Londres Finished B 0
6 Nicholas Wickens Preston Park Youth CC Finished B 0
7 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0
8 Jack Churchill VC Jubilee Finished B 0
9 Harry Burge Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Priddle Eastbourne Rovers CC Finished A 3
2 Sam Titmarsh Team Darenth Finished A 2
3 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 1
4 Remi Cruttenden Preston Park Youth CC Finished A 0
5 Toby Lewis VC Jubilee Finished A 0
6 Cameron Martin Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zoe Algar Preston Park Youth CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Stone Preston Park Youth CC Finished B 3
2 Abigail Hughes Eastbourne Rovers CC Finished B 2
3 Charlotte Matthews Preston Park Youth CC Finished B 1
4 Georgina Marjoram VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amy Smith VC Jubilee Finished A 3