Event URN:
250905
Start date:
Fri, 7th Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hove Park
Goldstone Crescent, Brighton, East Sussex, BN3 6LS
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
VC Jubilee ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.vcjubilee.co.uk
Event organiser:
Mr Benjamin Miller
totalcyclingfreak@hotmail.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Youth races on Hove Park Racing Circuit, supported by Giant Shoreham. Approx a 1km circuit with a hill to the start/finish. The event on Friday 7th June also forms part of the South East Go-Ride Interclub Competition.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:30 U16 Boys Youth Only Youth A
7 Jun 13 19:30 U16 Girls Youth Only Youth A 12km / 7m
7 Jun 13 19:30 U14 Boys Youth Only Youth B
7 Jun 13 19:15 U12 Boys Youth Only Youth C 6km / 4m

View All

Event Location:

Goldstone Crescent,
Brighton,
East Sussex,
BN3 6LS

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:30 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:30 Youth Only Youth A 12km / 7m

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:30 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:15 Youth Only Youth C 6km / 4m

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:00 Youth Only Youth D 3km / 2m

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:00 Youth Only Youth E 3km / 2m

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Priddle Eastbourne Rovers CC Finished A 3
2 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 2
3 Laurence Jones Finished A 1
4 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amy Smith VC Jubilee Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 3
2 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 2
3 Tom Easley Crawley Wheelers Finished B 1
4 Jack Algar VO2 Development Team Finished B 0
5 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
6 Thomas Burnett VC Londres Finished B 0
7 Joe Walker Finished 0
8 Thomas Pitts Eastbourne Rovers CC Finished B 0
9 Harry Burge Preston Park Youth CC Finished B 0
10 Jack Churchill VC Jubilee Finished B 0
11 Joseph Bishop Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 3
2 Joseph Martin Preston Park Youth CC Finished C 2
3 Bradley Burke Preston Park Youth CC Finished C 1
4 Ethan O'Hara-Harris Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Ivo Pitts Eastbourne Rovers CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zoe Algar Preston Park Youth CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 3
2 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 2
3 Kai Barclay Arctic Tacx RT Finished E 1
4 Edward Theoboud Finished 0