Event URN:
250736
Start date:
Wed, 19th Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Graham Weigh Racing ( website )
Event website:
http://www.marshtracks.com
Event organiser:
Mr Phillip Windsor
01244375123
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
A 24-race series with an overall prize fund of £700. Prizes for all categories determined by points gained in the series. Entry on the evening only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps
19 Jun 13 19:00 U8 Boys Youth Only Youth E
19 Jun 13 19:00 U8 Girls Youth Only Youth E 10 mins / plus 2 laps
19 Jun 13 19:15 U12 Boys Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only Youth E 10 mins / plus 2 laps

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 01 hr

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luca Bennett Finished D 3
2 Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished D 2
3 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Lewis Velo Club Melyd Finished C 3
2 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 2
3 Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished B 3
2 Simon Price Marsh Tracks Race Team Finished B 2
3 Twm Bryn Marsh Tracks Race Team Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Barnwell Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 2
3 David Tudor Marsh Tracks Race Team Finished A 1