Event URN:
250581
Start date:
Wed, 27th Feb 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Sir Chris Hoy Velodrome
1000 London Road, Glasgow, G40 3HG
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 23rd Feb 2013
Info for Riders:
Entries Close 6pm on Sunday before each meeting. All riders must have been have a gone through the track accreditation process for the Sir Chris Hoy Velodrome (through Glasgow Life) or have accreditation to another track in the UK.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 GROUP A (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Regional C None A, Junior, N/A 03 hr
27 Feb 13 19:00 GROUP A (Seniors) Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
27 Feb 13 19:00 GROUP B (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Regional C None A, Junior, N/A 03 hr
27 Feb 13 19:00 GROUP B (Seniors only) Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 03 hr

View All

This track league will be run with 5 groups according to ability.    If you are an established track league rider please enter the group you have been placed in previously.    The League at present is Scratch Races, Devils and Points races.   Racing starts at 7.00 with riders being able to access the track for warm up from 6.00.  Sign on closes at 6.40 prompt.

Event Location:

1000 London Road,
Glasgow,
G40 3HG

Race: GROUP A (Junior and Youth A - only enter...

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None A, Junior, N/A 03 hr

Race: GROUP A (Seniors)

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: GROUP B (Junior and Youth A - only enter...

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None A, Junior, N/A 03 hr

Race: GROUP B (Seniors only)

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, Elite... 03 hr

Race: GROUP C (Junior and Youth A - only enter...

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None A, Junior, N/A 03 hr

Race: GROUP C (Seniors only)

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None 3rd, 4th, N/A 03 hr

Race: GROUP D (Junior and Youth A - only enter...

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None A, Junior, N/A 03 hr

Race: GROUP D (Seniors only)

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None 3rd, 4th, N/A 03 hr

Race: SENIOR NEW TO TRACK LEAGUE

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 03 hr

Race: YOUTH and JUNIOR NEW TO TRACK LEAGUE

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Regional C None A, B, Junior, N/A 03 hr

Race: YOUTH ONLY GROUP

Online entry closed 2 years 3 months 4 days 15 hours 50 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:00 Youth Only Track League Youth A, B 03 hr

Race: Race 1 - Youth Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:01 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Race 2 - D Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:02 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Race 3 - C Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:03 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Race 4 - Youth Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:04 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Race 5 - B Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Race 6 - A Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Race 7 - Youth Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:07 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Race 8 - D Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:08 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Race 9 - C Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:09 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Race 10 - Youth Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:10 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Race 11 - B Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Race 12 - A Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:12 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Race 13 - D Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:13 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Race 14 - C Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:14 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Race 15 - B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:15 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Race 16 - A Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:16 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Race 17 - D Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:17 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Race 18 - C Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:18 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Race 19 - B Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Feb 13 19:19 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Race 1 - Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Hay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 00:03:34:270 0
2 Stuart Paterson Glasgow Couriers Finished A 0
3 Alexander MacRae Glasgow Riderz Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Race 2 - D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ricardo Pallisco Paisley Velo Cycling Club Finished 4th 00:03:56:670 0
2 Paul Bailey Glasgow Green Cycle Club Finished 0
3 David Simm Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Race 3 - C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Warnock Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 00:03:11:920 0
2 Stuart Davis Edinburgh RC Finished 4th 0
3 Neill Kemp Glasgow Nightingale CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Race 4 - Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Paterson Glasgow Couriers Finished A 00:05:20:200 0
2 Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 0
3 Euan Hay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Race 5 - B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A 00:03:18:350 0
2 Matthias Barnet Edinburgh RC Finished A 0
3 James MacDonald Paisley Velo Race Team Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Race 6 - A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Peacock Paisley Velo Race Team Finished 3rd 00:09:14:380 0
2 Mark Stewart Team ASL360 Finished 2nd 0
3 Ian Sim Paisley Velo Race Team Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Race 7 - Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 00:05:30:005 0
2 Innes Johnston Glasgow Riderz Finished B 0
3 Euan Hay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Race 8 - D Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Bradley Paisley Velo Cycling Club Finished N/A 0
2 William McMillan Finished 3rd 0
3 Ricardo Pallisco Paisley Velo Cycling Club Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Race 9 - C Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ronnie Burns VC Glasgow South Finished 3rd 00:06:24:000 0
2 Neill Kemp Glasgow Nightingale CC Finished 4th 0
3 Niall McAlinden Glasgow Whls Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Race 10 - Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Hay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 00:03:38:880 0
2 Stuart Paterson Glasgow Couriers Finished A 0
3 Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Race 11 - B Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Crook Edinburgh RC Finished 3rd 00:06:27:440 0
2 Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A 0
3 Paul Nunn Glasgow Green Cycle Club Finished 0

Confirmed Results

Race name: Race 12 - A Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Sim Paisley Velo Race Team Finished 3rd 00:16:01:180 0
2 Benjamin Peacock Paisley Velo Race Team Finished 3rd 0
3 Mark Stewart Team ASL360 Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Race 13 - D Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil McKie Glasgow Couriers Finished N/A 00:06:43:400 0
2 David Simm Finished N/A 0
3 Scott Bradley Paisley Velo Cycling Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Race 14 - C Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Warnock Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 00:06:36:050 0
2 Neill Kemp Glasgow Nightingale CC Finished 4th 0
3 John Fox Glasgow Couriers Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Race 15 - B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A 00:06:06:800 0
2 Ewan Mulhern Finished 4th 0
3 Matthias Barnet Edinburgh RC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Race 16 - A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Peacock Paisley Velo Race Team Finished 3rd 00:16:10:230 0
2 Ian Sim Paisley Velo Race Team Finished 3rd 0
3 Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Race 17 - D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Simm Finished N/A 00:03:19:300 0
2 Max Alexander Glasgow Nightingale CC Finished 4th 0
3 Bob Gray Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Race 18 - C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Davis Edinburgh RC Finished 4th 00:03:15:800 0
2 Neill Kemp Glasgow Nightingale CC Finished 4th 0
3 Ronnie Burns VC Glasgow South Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Race 19 - B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A 00:03:18:480 0
2 Matthias Barnet Edinburgh RC Finished A 0
3 Paul McDonald Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0