Event URN:
250562
Start date:
Fri, 5th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Cyclopark
The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team Darenth ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.teamdarenthcycling.com/
Event organiser:
Mr Clive Titmarsh
36 Ross Road
Dartford
Kent
DA1 3NH
01322287413
c.titmarsh@btinternet.com
Cheques payable to:
Team Darenth
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 18:30 U8 Boys Youth Only Youth E 10 mins
5 Jul 13 18:30 U8 Girls Youth Only Youth E 10 mins
5 Jul 13 18:45 U10 Boys Youth Only Youth D 15 mins
5 Jul 13 18:45 U10 Girls Youth Only Youth D 15 mins

View All

Event Location:

The Tollgate,
Wrotham Road,
Gravesend,
Kent,
DA11 7NP

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 18:30 Youth Only Youth E 10 mins

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 18:30 Youth Only Youth E 10 mins

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 18:45 Youth Only Youth D 15 mins

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 18:45 Youth Only Youth D 15 mins

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:10 Youth Only Youth C 20 mins

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:10 Youth Only Youth C 20 mins

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:40 Youth Only Youth B 30 mins

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:40 Youth Only Youth B 30 mins

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 20:20 Youth Only Youth A 30 mins

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 20:20 Youth Only Youth A 30 mins

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 3
2 Max Capamagian Finished E 2
3 Eddie Salter Wigmore CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hope Inglis Kent Velo Girls CC Finished E 3
2 Carys Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 2
3 Stephanie Mack Club Cyclopark Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kaine Petrie Team Darenth Finished D 3
2 Lance Childs Thanet RC Finished D 2
3 Flynn Robinson Thanet RC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished D 3
2 Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished D 2
3 Ella Baker Team Darenth Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Painter Finished C 3
2 Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished C 2
3 Mitchell Lacey Barking & Dagenham CC Finished D 0
4 Thomas Murphy Barking & Dagenham CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan MacMahon Team Darenth Finished C 3
2 Megan Panton Woolwich CC Finished C 2
3 Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Gorton Club Cyclopark Finished B 3
2 Scoop Callard Team Darenth Finished B 2
3 Oliver Robinson Thanet RC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josie Kelly Club Cyclopark Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 3
2 Louis Suggett Prestige Velo Club Finished A 2
3 Sam Titmarsh Team Darenth Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Holly MacMahon Team Darenth Finished A 3
2 Anna Saunders Wigmore CC Finished A 2
3 Florence Collins Team Darenth Finished A 1