Event URN:
250505
Start date:
Sun, 1st Sep 2013
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Banks O Dee Sports Club
Abbotswell Road, Aberdeen, Kincardineshire, AB12 3AB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 25th Aug 2013
Event promoted by:
Deeside Thistle CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Kenneth Anderson
76 Arduthie Road
Stonehaven
Kincardineshire
AB39 2EH
07711 524526
kennyatstoney@gmail.com
Cheques payable to:
Kenneth Anderson
Info for Riders:
HQ will be Banks O Dee Sports Club for the sign on and the post-event prize giving.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 09:00 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 32km / 20m

View All

The three brae’s hill climb is a three stage hilly time trial run over a 20 mile route from start to finish. The only times that are recorded are the three hill’s, adequate time will be given to reach the start of each hill and It is expect that every rider will ride between the stages. The time trial starts at Leggart terrace in Aberdeen and precedes up to Banchory Devenick a stage off 1.8 miles. The trail then proceeds to Lair hillock then cross the Netherley road and heads though Durris and onto Denside woods where the second stage takes place, a route of approx. 1.1 miles. A further six miles on and the final 1 mile climb starts at the foot of Cairn-mon-earn. All routes will be well sign posted around the route. All three hills will have individual men’s, ladies and junior prize, with a men’s, ladies and junior overall prize for the best combined times. 

Event Location:

Abbotswell Road,
Aberdeen,
Kincardineshire,
AB12 3AB

Race: E/1/2/3/4

Online entry closed 1 year 8 months 2 days 9 hours 32 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 09:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 32km / 20m

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Chesher Finished N/A 00:13:37:400 0
2 Jordan Stronach Ythan CC Finished A 00:14:11:800 0
3 Dave Reid Finished 00:14:36:000 0
4 Greg Quinn Deeside Thistle CC Finished 4th 00:14:37:400 0
5 Robert Brown Sandy Wallace Cycles Finished 00:15:06:500 0
6 Austen Bodie Finished 4th 00:15:32:800 0
7 Joe Nicolson Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 00:16:03:000 0
8 Julie Erskine Granite City RT Finished 2nd 00:16:04:300 0
9 Ian Grant Deeside Thistle CC Finished N/A 00:16:16:100 0
10 Laura Murray Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 2nd 00:16:24:300 0
11 Malcolm Young Deeside Thistle CC Finished 4th 00:16:27:900 0
12 Ross Hayworth Aberdeen Wheelers CC Finished 4th 00:16:28:800 0
13 Jean-Baptiste Pose Deeside Thistle CC Finished 4th 00:16:36:600 0
14 Jayson Weale Aberdeen Wheelers CC Finished 3rd 00:16:44:500 0
15 Jennifer Taylor Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 00:16:47:600 0
16 William Bavidge Ythan CC Finished 4th 00:16:50:400 0
17 Malcolm Grant Ythan CC Finished N/A 00:18:24:900 0
18 Jacqueline Laing Finished 4th 00:18:27:600 0
Mark Heady Aberdeen Wheelers CC Did not start 3rd 0
John Hunter Aberdeen Wheelers CC Did not finish 4th 0
Jill Prabucki Deeside Thistle CC Did not start 4th 0
Gordon Smith Deeside Thistle CC Did not finish N/A 0
Simon Stromberg Deeside Thistle CC Did not finish 4th 0

Provisional Results

                     
DTCC           Start Sheet      
            &        
Event # 3 Braes HTT         Results Sheet      
Date 1st September 2013                
Distance 19.13 miles 3 stages                  
        09:00   10:00   10:40    
START       STAGE 1 STAGE 2 STAGE 3 RESULTS
        hh:mm mm:ss.00 hh:mm mm:ss.00 hh:mm mm:ss.00 mm:ss.00
No Forename Surname Club Start Time Race Time Start Time Race Time Start Time Race Time Cumulative Time
1 James Chesher Unattached   09:01 06:12.00 10:01 03:14.20 10:41 04:11.20 13:37.40
2 Ian Grant Deeside Thistle CC 09:02 07:24.20 10:06 03:54.20 10:42 04:57.70 16:16.10
3 Simon Stromberg Deeside Thistle CC 09:03 DNS 10:19 DNS 10:43 DNS DNS
4 William Bavidge Ythan CC 09:04 07:41.20 10:11 03:56.80 10:44 05:12.40 16:50.40
5 Jayson Weale Aberdeen Wheelers CC 09:05 07:32.70 10:15 03:53.50 10:45 05:18.30 16:44.50
6 Jean-Baptiste Pose Deeside Thistle CC 09:06 07:21.20 10:16 03:56.50 10:46 05:18.90 16:36.60
7 Gordon Smith Deeside Thistle CC 09:07 DNS 10:20 DNS 10:47 DNS DNS
8 Ross Hayworth Aberdeen Wheelers CC 09:08 07:19.00 10:13 03:55.70 10:48 05:14.10 16:28.80
9 Jordan Stronach Ythan CC 09:09 06:19.50 10:02 03:25.50 10:49 04:26.80 14:11.80
10 Auston Bodie Unattached 09:10 06:55.60 10:08 03:37.50 10:50 04:59.70 15:32.80
11 Malcolm Young Deeside Thistle CC 09:11 07:20.10 10:12 03:55.10 10:51 05:12.70 16:27.90
12 John Hunter Aberdeen Wheelers CC 09:12 DNS 10:21 DNS 10:52 DNS DNS
13 Julie Erskine Granite City RT 09:13 07:13.10 10:07 03:52.70 10:53 04:58.50 16:04.30
14 Malcolm Grant Ythan CC 09:14 08:00.00 10:18 04:22.30 10:54 06:02.60 18:24.90
15 Jennifer Taylor Equipe Velo Ecosse/Montpeliers 09:15 07:25.80 10:14 04:05.60 10:55 05:16.20 16:47.60
16 Jackie Laing Deeside Thistle CC 09:16 08:16.40 10:17 04:22.10 10:56 05:49.10 18:27.60
17 Laura Murray Breast Cancer Care CC 09:17 07:31.70 10:09 03:47.80 10:57 05:04.80 16:24.30
18 Dave Reid Deeside Thistle CC 09:18 06:37.50 10:03 03:30.80 10:58 04:27.70 14:36.00
19 Joe Nicolson Aberdeen Wheelers CC 09:19 07:12.90 10:10 03:43.20 10:59 05:06.90 16:03.00
20 Greg Quinn Deeside Thistle CC 09:20 06:22.40 10:04 03:39.10 11:00 04:35.90 14:37.40
21 Robert  Brown Sandy Wallace 09:21 06:41.90 10:05 03:41.10 11:01 04:43.50 15:06.50
                     
                     
Prizes:   One rider, one prize                
Overall Winner - MALE                  
1st 1 James Chesher Unattached 13:37.40            
2nd 9 Jordan Stronach Ythan CC 14:11.80            
3rd 18 Dave Reid Deeside Thistle CC 14:36.00            
                     
Overall Winner -FEMALE                
1st 13 Julie Erskine Granite City RT 16:04.30            
2nd 17 Laura Murray Breast Cancer Care CC 16:24.30            
                     
Stage 1 Winner                  
  20 Greg Quinn Deeside Thistle CC 06:22.40            
                     
Stage 2 Winner                  
  10 Auston Bodie Unattached 03:37.50            
                     
Stage 3 Winner                  
  21 Robert Brown Sandy Wallace 04:43.50