Event URN:
250271
Start date:
Sat, 16th Mar 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hetton Lyons Country Park
Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Marton Race Team ( website )
Event website:
http://www.cd-ne.co.uk
Event organiser:
Mr Ben Dobson
24 Hill Rise
Washington
Tyne and Wear
NE38 7HJ
07837 133 670
Cheques payable to:
Cycling Development North East
Download Entry Form
Info for Riders:
A series of 4 events over 4 consecutive weekends in March. Sponsored by Highfields Kitchens and promoted by Cycling Development North East.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 12:30 E/1/2/3/4 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 30 mins
16 Mar 13 13:00 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr
16 Mar 13 14:15 U10 Boys Scratch Youth Only Youth D 15 mins
16 Mar 13 14:15 U10 Girls Eliminator Youth Only Youth D

View All

The 3rd race in the series moves to Hetton Lyons Country Park and the dedicated traffic free cycle circuit.  A cracking circuit that tends to keep the racing fast. So expect to see breaks being made on the hill and a fast finish on the uphill finish straight. 

Event Location:

Eppleton Quarry,
Downs Pit Lane,
Hetton-Le-Hole,
Houghton Le Spring,
Tyne And Wear,
DH5 9AR

Race: E/1/2/3/4

Online entry closed 1 year 3 months 29 days 7 hours 35 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 12:30 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 30 mins

Race: E/1/2/3

Online entry closed 1 year 3 months 29 days 7 hours 35 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 13:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: U10 Boys Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 14:15 Youth Only Youth D 15 mins

Race: U10 Girls Eliminator

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 14:15 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 14:15 Youth Only Youth E ---

Race: 4th Cat only

Online entry closed 1 year 3 months 29 days 7 hours 35 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 14:30 Regional C+ Band 5 4th 30 mins

Race: U12 Boys Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 15:10 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Eliminator

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 15:10 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 15:10 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Eliminator

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 15:10 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 15:10 Youth Only Youth A 40 mins

Race: U16 Girls Eliminator

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 15:10 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

Online entry closed 1 year 3 months 29 days 7 hours 35 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 16:00 Regional B Band 5 3rd, 4th 45 mins

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Did not start A 0

Confirmed Results

Race name: U10 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
2 Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
3 Benjamin Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 3
2 Enya Stoves Derwentside CC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Luhrs Gosforth RC Finished 3rd 10
2 Tim Wilcock Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 8
3 Lewis Walker Reading CC Finished 3rd 7
4 David Ranson Houghton Cycling Club Finished N/A 0
5 Sam Gray Gosforth RC Finished 4th 5
6 Oliver Reeves Durham University Cycling Club Finished 4th 4
7 Daniel Jaffe Durham University Cycling Club Finished 4th 3
8 Charles Monchatre Sunderland Clarion CC Finished 4th 2
9 Paul Robson Houghton Cycling Club Finished 4th 0
10 Ian Jobling Houghton Cycling Club Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hugo Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished C 3
2 Ryan Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished C 2
3 Lee Harrison Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Eve Baines Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 William Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 3
2 Rhianna Stoves Derwentside CC Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Craig Motivo.cc Finished A 3
2 Joe Mann Derwentside CC Finished A 2
3 Ralf Hodgson Cycleways Sports & Leisure Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A 3
2 Alexandra Woodcock Stockton Wheelers CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Hallworth Ilkley Cycling Club Finished 3rd 10
2 Daniel Bryant Durham University Cycling Club Finished 3rd 8
3 James Verrill Finished 3rd 7
4 Robert Shields Gosforth RC Finished 3rd 6
5 Antony Dickinson Sunderland Clarion CC Finished 3rd 5
6 Harry Craig Motivo.cc Finished A 4
7 Joe Brown Colomba Cycle Club Finished 4th 3
8 Richard Ranson Houghton Cycling Club Finished N/A 2
9 Michael Coxon Achieve-Skinnergate Racing Finished 3rd 1
10 James Moohan Ashburn Wealth Finished 3rd 1