Event URN:
250243
Start date:
Thu, 18th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Preston Sports Arena
University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
CDNW
Event website:
http://www.cdnw.org/uclan_crits.html
Event organiser:
Mr William Greenhalgh
william172@virginmedia.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
All competitors (Youth, Junior & Senior) who wish to compete in the season-long League Competition must first register with the League. This registration is done on the night the competitor first races.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
18 Jul 13 18:30 U10 Youth Only Youth D 6km / 4m
18 Jul 13 18:30 U8 Youth Only Youth E
18 Jul 13 18:35 U12 Youth Only Youth C
18 Jul 13 18:35 U14 Youth Only Youth B

View All

Event Location:

University Of Central Lancashire,
Psa Tom Benson Way,
Preston,
Lancs,
PR2 1SG

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jul 13 18:30 Youth Only Youth D 6km / 4m

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jul 13 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jul 13 18:35 Youth Only Youth C ---

Race: U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jul 13 18:35 Youth Only Youth B ---

Race: U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jul 13 18:35 Youth Only Youth A 18km / 11m

Race: E/1/2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jul 13 19:15 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Jul 13 19:16 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
2 Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished D 2
3 Connor Clarkson Cycle Sport Pendle Finished D 1
4 Harry Noonan Preston Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Deetry Jarrett Preston Pirates BMX Club Finished E 3
2 William Gregson Ribble Valley Juniors Finished D 0
3 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 2
4 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
5 Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 1
6 Jake Holland Red Rose Olympic CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
2 Tristan Pilling Middleton CC Finished C 2
3 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 1
4 Maisy Vasic Cycle Sport Pendle Finished C 3
5 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished C 2
6 Adam Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished C 0
7 Carys Field Ribble Valley Juniors Finished C 1
8 Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Gaskell The Endurance Store Finished 3rd 10
2 Connor French Cycle Sport Pendle Finished 3rd 8
3 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 7
4 Dean Fargher Beacon Wheelers Finished 4th 6
5 Martin Lefley Bella In Sella Finished 3rd 5
6 Graham McMurray Cleveleys RC Finished 4th 4
7 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 3
8 Neil Welsh Cycle Sport Pendle Finished 3rd 2
9 Joe Westwood Cycle Sport Pendle Finished 3rd 1
10 Adam Giddins Finished 4th 1
11 William Erskine Finished 4th 0
12 Alan Bax Letchworth Velo Club Finished 4th 0
13 Jack Cooper Red Rose Olympic CC Finished 4th 0
14 Robert Richardson Biketreks Racing Academy Finished N/A 0
15 Neil Hamilton Finished 3rd 0