UCLan Sport Circuit Race Series 14

Closed Circuit , Preston – Thursday, 11 Jul 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

250242

Start Date:

Thu, 11th Jul 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:08:30:794 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:30:794
2.  Connor Clarkson Cycle Sport Pendle Finished D 00:09:20:820 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:09:20:820
3.  Spencer Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:09:53:603 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:09:53:603
4.  Farrell Saturday Finished 00:09:58:188 0

4. Farrell Saturday -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:58:188
5.  Lewis Jackson Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:09:08:039 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:09:08:039
6.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished D 00:08:51:146 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:51:146

U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 - Results
1.  Beau Elouise Finished 00:09:03:223 0

1. Beau Elouise -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:03:223
2.  Deetry Jarrett Preston Pirates BMX Club Finished E 00:09:44:182 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:09:44:182
3.  Trayden Jarrett Finished E 00:08:39:899 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:08:39:899
4.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 00:08:39:934 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:08:39:934
5.  William Gregson Ribble Valley Juniors Finished D 00:08:50:838 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:50:838
6.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:08:58:156 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:08:58:156
7.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:09:13:481 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:09:13:481
8.  Evan Welsh Cycle Sport Pendle Finished E 00:09:15:718 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:09:15:718
9.  Arwen Minton Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:09:57:837 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:09:57:837

U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 - Results
1.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:19:31:183 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:19:31:183
2.  Tristan Pilling Middleton CC Finished C 00:19:38:766 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:19:38:766
3.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:19:38:867 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:19:38:867
4.  Charles Paige Clitheroe Bike Club Finished C 00:20:35:958 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:20:35:958
5.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished C 00:20:41:228 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:20:41:228
6.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished C 00:21:13:692 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:13:692
7.  Maisy Vasic Cycle Sport Pendle Finished C 00:21:14:127 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:14:127
8.  Andrew Lemm Ribble Valley Juniors Finished C 00:21:14:298 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:14:298
9.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:19:44:576 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:19:44:576
10.  Flynn Saturley Finished B 00:19:48:428 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:19:48:428
11.  Adam Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished C 00:20:51:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:20:51:400
12.  Carys Field Ribble Valley Juniors Finished C 00:21:33:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:33:205
13.  Harry Noonan Preston Whls Finished D 00:21:42:976 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:21:42:976
14.  Caitlin Welsh Cycle Sport Pendle Finished C 00:21:24:979 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:24:979

U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 - Results
1.  Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 00:20:26:018 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:26:018
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished B --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:20:26:385 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:26:385
4.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 00:20:27:517 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:27:517
5.  Taylor Goodram Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:20:27:834 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:27:834
6.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished B 00:20:27:905 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:27:905
7.  James Henderson Finished 00:20:33:107 0

7. James Henderson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:33:107
8.  William Waller Eastlands Velo Finished B 00:21:58:261 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:21:58:261
9.  Anna Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 00:21:59:111 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:21:59:111
10.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 00:20:37:452 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:37:452
11.  Rebecca Gregson Ribble Valley Juniors Finished B 00:20:47:319 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:47:319
12.  James Noonan Preston Whls Finished B 00:21:39:094 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:21:39:094

U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 - Results
1.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:19:27:990 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:27:990
2.  Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A 00:19:28:546 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:28:546
3.  Ryan Coulton Salt Ayre Cog Set Finished A 00:19:28:695 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:28:695
4.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished A 00:19:28:923 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:28:923
5.  Bill Cooper Finished A 00:19:31:281 0

5. Bill Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:31:281
6.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:19:31:505 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:31:505
7.  Liam Cook Finished 00:19:36:655 0

7. Liam Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:36:655
8.  Harry Pate Cycle Sport Pendle Finished A 00:19:38:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:38:240
9.  Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle Finished A 00:20:09:408 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:20:09:408
10.  Sarah Gregson Ribble Valley Juniors Finished A 00:21:14:141 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:21:14:141

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Finished 1st 01:07:43:612 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:07:43:612
2.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 01:07:43:933 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:43:933
3.  Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd 01:07:44:429 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:44:429
4.  Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 2nd 01:07:45:367 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:45:367
5.  Ashley Clitheroe Cycle Sport Pendle Finished 2nd 01:07:46:067 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:46:067
6.  Robert Adlard Velo29 Events Finished 1st 01:07:46:493 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:07:46:493
7.  Aidan Holgate North Lancashire RC Finished N/A 01:07:46:611 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:46:611
8.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished 2nd 01:07:46:613 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:46:613
9.  Austin Aldred Bella In Sella Racing Finished 2nd 01:07:46:942 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:46:942
10.  Mark McGavock Southport CC Finished 2nd 01:07:47:198 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:47:198
11.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 01:07:47:743 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:47:743
12.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Finished 1st 01:07:47:902 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:07:47:902
13.  Lee Carter Ribble Valley CRC Finished 2nd 01:07:48:278 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:48:278
14.  Zoe Armstrong IKON - Mazda Finished 2nd 01:08:37:945 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:08:37:945

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Ben Aldred Lancashire RC Finished 3rd 01:07:44:043 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:44:043
2.  Brad Morgan Finished 4th 01:07:44:417 8

2. Brad Morgan -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:44:417
3.  Richard Sagar North Lancashire RC Finished 3rd 01:07:44:593 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:44:593
4.  Adam Blakeley Team Chronomaster Finished 3rd 01:07:44:606 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:44:606
5.  David Haygarth Carnac-Planet X Finished 3rd 01:07:45:016 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:45:016
6.  Anthony Windle Dave Hinde Racing Team Finished 3rd 01:07:45:308 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:45:308
7.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 01:07:45:580 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:07:45:580
8.  Dean Fargher Beacon Wheelers Finished 4th 01:07:45:862 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:45:862
9.  Karl Smith Finished 3rd 01:07:46:288 1

9. Karl Smith -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:46:288
10.  James Chamberlain Cyclesport International RT Finished 3rd 01:07:46:377 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:46:377
11.  Martin Lefley Bella In Sella Racing Finished 3rd 01:07:46:451 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:46:451
12.  Paul Braithwaite Pendle Forest CC Finished 4th 01:07:46:736 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:46:736
13.  Geoff Mates Vanillabikes.com Finished 3rd 01:07:47:331 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:47:331
14.  Ashton Payne Hope Factory Racing Finished N/A 01:07:47:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:47:400
15.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 3rd 01:07:47:456 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:47:456
16.  David Rathbone Cleveleys RC Finished 3rd 01:07:47:913 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:47:913
17.  Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 01:07:48:636 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:48:636
18.  Nick Taylor Finished 3rd 01:07:49:150 0

18. Nick Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:49:150
19.  Robert Armstrong Epic Cycles RC Finished A 01:07:49:517 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:07:49:517
20.  Robert Richardson Biketreks Racing Academy Finished N/A 01:08:05:313 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:05:313
21.  Neil Hamilton Finished 3rd 01:08:13:799 0

21. Neil Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:13:799
22.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished 3rd 01:08:40:371 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:40:371
23.  Tony Hood Ribble Valley CRC Finished 3rd 01:07:48:618 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:48:618
24.  Alan Dorrington Carnac-Planet X Finished 4th 01:07:50:535 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:50:535
25.  Joe Westwood Cycle Sport Pendle Finished 3rd 01:08:05:365 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:05:365
26.  Neil Welsh Cycle Sport Pendle Finished 3rd 01:08:40:363 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:40:363
27.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Finished 4th 01:08:05:592 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:08:05:592
28.  Mark Turner Cycle Sport Pendle Finished N/A 01:08:39:726 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:39:726
--- Alan Bax Letchworth Velo Club Did not finish 4th 00:47:59:209 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:47:59:209
--- Martin Bretherton Vanillabikes.com Did not finish 3rd 00:47:59:171 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:47:59:171
--- Adam Giddins Did not finish 4th 00:42:45:003 0

28. Adam Giddins -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:42:45:003
--- Adam Hartley Velocity Globalbike Did not finish A 00:42:44:683 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A | Time: 00:42:44:683
--- Jonathan Walkingshaw Beacon Wheelers Did not finish N/A 00:17:43:763 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:17:43:763
--- Matthew Williams-Jones University of Sheffield CC Did not finish 4th 00:42:45:524 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:42:45:524

About the Event

Info for Riders

All competitors (Youth, Junior & Senior) who wish to compete in the season-long League Competition must first register with the League. This registration is done on the night the competitor first races.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:30 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:30
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:35 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:35

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:35 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:35

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:35 Youth Only Youth --- 18km / 11 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:35

U16

Youth Only, Youth
18km / 11 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 11/07/13 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 19:16 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 11/07/13 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

250242

Start Date:

Thu, 11th Jul 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:08:30:794 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:30:794
2.  Connor Clarkson Cycle Sport Pendle Finished D 00:09:20:820 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:09:20:820
3.  Spencer Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:09:53:603 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:09:53:603
4.  Farrell Saturday Finished 00:09:58:188 0

4. Farrell Saturday -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:58:188
5.  Lewis Jackson Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:09:08:039 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:09:08:039
6.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished D 00:08:51:146 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:51:146

U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 - Results
1.  Beau Elouise Finished 00:09:03:223 0

1. Beau Elouise -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:03:223
2.  Deetry Jarrett Preston Pirates BMX Club Finished E 00:09:44:182 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:09:44:182
3.  Trayden Jarrett Finished E 00:08:39:899 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:08:39:899
4.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 00:08:39:934 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:08:39:934
5.  William Gregson Ribble Valley Juniors Finished D 00:08:50:838 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:50:838
6.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:08:58:156 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:08:58:156
7.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:09:13:481 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:09:13:481
8.  Evan Welsh Cycle Sport Pendle Finished E 00:09:15:718 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:09:15:718
9.  Arwen Minton Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:09:57:837 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:09:57:837

U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 - Results
1.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:19:31:183 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:19:31:183
2.  Tristan Pilling Middleton CC Finished C 00:19:38:766 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:19:38:766
3.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:19:38:867 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:19:38:867
4.  Charles Paige Clitheroe Bike Club Finished C 00:20:35:958 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:20:35:958
5.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished C 00:20:41:228 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:20:41:228
6.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished C 00:21:13:692 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:13:692
7.  Maisy Vasic Cycle Sport Pendle Finished C 00:21:14:127 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:14:127
8.  Andrew Lemm Ribble Valley Juniors Finished C 00:21:14:298 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:14:298
9.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:19:44:576 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:19:44:576
10.  Flynn Saturley Finished B 00:19:48:428 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:19:48:428
11.  Adam Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished C 00:20:51:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:20:51:400
12.  Carys Field Ribble Valley Juniors Finished C 00:21:33:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:33:205
13.  Harry Noonan Preston Whls Finished D 00:21:42:976 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:21:42:976
14.  Caitlin Welsh Cycle Sport Pendle Finished C 00:21:24:979 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:21:24:979

U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 - Results
1.  Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 00:20:26:018 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:26:018
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished B --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:20:26:385 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:26:385
4.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 00:20:27:517 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:27:517
5.  Taylor Goodram Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:20:27:834 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:27:834
6.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished B 00:20:27:905 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:27:905
7.  James Henderson Finished 00:20:33:107 0

7. James Henderson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:33:107
8.  William Waller Eastlands Velo Finished B 00:21:58:261 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:21:58:261
9.  Anna Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 00:21:59:111 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:21:59:111
10.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 00:20:37:452 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:37:452
11.  Rebecca Gregson Ribble Valley Juniors Finished B 00:20:47:319 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:20:47:319
12.  James Noonan Preston Whls Finished B 00:21:39:094 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:21:39:094

U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 - Results
1.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:19:27:990 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:27:990
2.  Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A 00:19:28:546 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:28:546
3.  Ryan Coulton Salt Ayre Cog Set Finished A 00:19:28:695 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:28:695
4.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished A 00:19:28:923 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:28:923
5.  Bill Cooper Finished A 00:19:31:281 0

5. Bill Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:31:281
6.  Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:19:31:505 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:31:505
7.  Liam Cook Finished 00:19:36:655 0

7. Liam Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:36:655
8.  Harry Pate Cycle Sport Pendle Finished A 00:19:38:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:38:240
9.  Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle Finished A 00:20:09:408 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:20:09:408
10.  Sarah Gregson Ribble Valley Juniors Finished A 00:21:14:141 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:21:14:141

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Finished 1st 01:07:43:612 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:07:43:612
2.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 01:07:43:933 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:43:933
3.  Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd 01:07:44:429 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:44:429
4.  Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 2nd 01:07:45:367 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:45:367
5.  Ashley Clitheroe Cycle Sport Pendle Finished 2nd 01:07:46:067 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:46:067
6.  Robert Adlard Velo29 Events Finished 1st 01:07:46:493 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:07:46:493
7.  Aidan Holgate North Lancashire RC Finished N/A 01:07:46:611 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:46:611
8.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished 2nd 01:07:46:613 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:46:613
9.  Austin Aldred Bella In Sella Racing Finished 2nd 01:07:46:942 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:46:942
10.  Mark McGavock Southport CC Finished 2nd 01:07:47:198 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:47:198
11.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 01:07:47:743 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:47:743
12.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Finished 1st 01:07:47:902 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:07:47:902
13.  Lee Carter Ribble Valley CRC Finished 2nd 01:07:48:278 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:48:278
14.  Zoe Armstrong IKON - Mazda Finished 2nd 01:08:37:945 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:08:37:945

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Ben Aldred Lancashire RC Finished 3rd 01:07:44:043 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:44:043
2.  Brad Morgan Finished 4th 01:07:44:417 8

2. Brad Morgan -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:44:417
3.  Richard Sagar North Lancashire RC Finished 3rd 01:07:44:593 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:44:593
4.  Adam Blakeley Team Chronomaster Finished 3rd 01:07:44:606 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:44:606
5.  David Haygarth Carnac-Planet X Finished 3rd 01:07:45:016 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:45:016
6.  Anthony Windle Dave Hinde Racing Team Finished 3rd 01:07:45:308 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:45:308
7.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 01:07:45:580 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:07:45:580
8.  Dean Fargher Beacon Wheelers Finished 4th 01:07:45:862 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:45:862
9.  Karl Smith Finished 3rd 01:07:46:288 1

9. Karl Smith -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:46:288
10.  James Chamberlain Cyclesport International RT Finished 3rd 01:07:46:377 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:46:377
11.  Martin Lefley Bella In Sella Racing Finished 3rd 01:07:46:451 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:46:451
12.  Paul Braithwaite Pendle Forest CC Finished 4th 01:07:46:736 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:46:736
13.  Geoff Mates Vanillabikes.com Finished 3rd 01:07:47:331 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:47:331
14.  Ashton Payne Hope Factory Racing Finished N/A 01:07:47:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:47:400
15.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 3rd 01:07:47:456 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:47:456
16.  David Rathbone Cleveleys RC Finished 3rd 01:07:47:913 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:47:913
17.  Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 01:07:48:636 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:48:636
18.  Nick Taylor Finished 3rd 01:07:49:150 0

18. Nick Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:49:150
19.  Robert Armstrong Epic Cycles RC Finished A 01:07:49:517 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:07:49:517
20.  Robert Richardson Biketreks Racing Academy Finished N/A 01:08:05:313 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:05:313
21.  Neil Hamilton Finished 3rd 01:08:13:799 0

21. Neil Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:13:799
22.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished 3rd 01:08:40:371 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:40:371
23.  Tony Hood Ribble Valley CRC Finished 3rd 01:07:48:618 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:07:48:618
24.  Alan Dorrington Carnac-Planet X Finished 4th 01:07:50:535 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:07:50:535
25.  Joe Westwood Cycle Sport Pendle Finished 3rd 01:08:05:365 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:05:365
26.  Neil Welsh Cycle Sport Pendle Finished 3rd 01:08:40:363 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:40:363
27.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Finished 4th 01:08:05:592 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:08:05:592
28.  Mark Turner Cycle Sport Pendle Finished N/A 01:08:39:726 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:39:726
--- Alan Bax Letchworth Velo Club Did not finish 4th 00:47:59:209 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:47:59:209
--- Martin Bretherton Vanillabikes.com Did not finish 3rd 00:47:59:171 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:47:59:171
--- Adam Giddins Did not finish 4th 00:42:45:003 0

28. Adam Giddins -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:42:45:003
--- Adam Hartley Velocity Globalbike Did not finish A 00:42:44:683 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A | Time: 00:42:44:683
--- Jonathan Walkingshaw Beacon Wheelers Did not finish N/A 00:17:43:763 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:17:43:763
--- Matthew Williams-Jones University of Sheffield CC Did not finish 4th 00:42:45:524 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:42:45:524

About the Event

Info for Riders

All competitors (Youth, Junior & Senior) who wish to compete in the season-long League Competition must first register with the League. This registration is done on the night the competitor first races.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:30 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:30
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:35 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:35

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:35 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:35

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 18:35 Youth Only Youth --- 18km / 11 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 11/07/13 – 18:35

U16

Youth Only, Youth
18km / 11 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 11/07/13 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/07/13 19:16 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 11/07/13 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016