Event URN:
250233
Start date:
Thu, 9th May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Preston Sports Arena
University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
CDNW
Event website:
http://www.cdnw.org/uclan_crits.html
Event organiser:
Mr William Greenhalgh
william172@virginmedia.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
All competitors (Youth, Junior & Senior) who wish to compete in the season-long League Competition must first register with the League. This registration is done on the night the competitor first races.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 May 13 18:30 U10 Youth Only Youth D 6km / 4m
9 May 13 18:30 U8 Youth Only Youth E
9 May 13 18:35 U12 Youth Only Youth C
9 May 13 18:35 U14 Youth Only Youth B

View All

Event Location:

University Of Central Lancashire,
Psa Tom Benson Way,
Preston,
Lancs,
PR2 1SG

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 May 13 18:30 Youth Only Youth D 6km / 4m

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 May 13 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 May 13 18:35 Youth Only Youth C ---

Race: U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 May 13 18:35 Youth Only Youth B ---

Race: U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 May 13 18:35 Youth Only Youth A 18km / 11m

Race: E/1/2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 May 13 19:15 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 May 13 19:16 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Higham Eastlands Velo Finished D 00:09:10:400 3

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Deetry Jarrett Preston Pirates BMX Club Finished E 00:11:18:300 3
2 Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:09:41:800 2
3 Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:10:06:400 3
4 Trayden Jarrett Finished E 00:10:33:400 1
5 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:10:56:400 2
6 Jake Holland Red Rose Olympic CC Finished E 00:09:32:300 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:20:34:600 3
2 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:20:34:900 2
3 Charles Paige Clitheroe Bike Club Finished C 00:20:35:000 1
4 Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished C 00:22:03:900 3
5 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:21:45:900 2
6 Adam Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished C 00:19:46:500 0
7 Carys Field Ribble Valley Juniors Finished C 00:20:27:700 1
8 Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 00:20:40:600 0
9 Yusuf Adam Cycle Sport Pendle Finished C 00:20:44:400 0

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 00:20:19:200 3
2 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:20:19:200 2
3 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 00:21:08:200 1
4 Lewis Hartley Eastlands Velo Finished B 00:21:32:000 0
5 Halley Woods Eastlands Velo Finished B 00:21:59:200 0
6 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:20:30:900 0
7 Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 00:20:40:300 0
8 Anna Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 00:21:36:100 3
9 Rebecca Gregson Ribble Valley Juniors Finished B 00:20:24:500 2

Confirmed Results

Race name: U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 00:19:45:100 3
2 Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 00:19:45:600 2
3 Nicholas Cooper Rossendale RC Finished A 00:19:46:500 1
4 Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:19:46:900 0
5 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 00:19:47:200 0
6 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished A 00:20:20:500 0
7 Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished A 00:20:20:700 0
8 Harry Pate North Lancashire RC Finished A 00:20:22:500 0
9 Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle Finished A 00:21:56:600 0
10 Leah Peploe Tri Team Wigan Finished N/A 00:22:02:500 0
11 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:20:00:400 0
12 Joseph Clough Ribble Valley Juniors Finished A 00:21:00:050 0
13 Sarah Gregson Ribble Valley Juniors Finished A 00:21:48:900 3

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Wilson Corley Cycles - Drops RT Finished Elite 00:45:22:000 10
2 Christopher Lawless Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 00:45:53:100 8
3 Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished N/A 00:45:53:700 7
4 Chris Sherriffs Team Chronomaster Finished 1st 00:45:54:700 6
5 William Thomas Velocity Globalbike Finished 2nd 00:45:57:700 5
6 Michael Ashurst Biketreks Racing Academy Finished 1st 00:46:09:600 4
7 Ben Dean Team Chronomaster Finished Elite 00:46:24:600 3
8 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 00:46:26:700 2
9 Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished A 00:46:27:300 1
10 Mark McGavock Southport CC Finished 2nd 00:46:27:600 1
11 Gary Spencely Finished 2nd 00:46:27:800 0
12 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 00:46:28:300 0
13 Austin Aldred Bella In Sella Finished 2nd 00:46:33:600 0
14 Ian Stott Blackburn & District CTC Finished 2nd 00:46:38:700 0
Andy Leigh Velocity Globalbike Did not finish 2nd 00:22:13:800 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Haughton Cleveleys RC Finished 3rd 00:46:26:600 10
2 Luke Perkin Lune RCC Finished 3rd 00:46:26:700 8
3 Peter Danby Bill Nickson Cycles RT Finished 4th 00:46:27:000 7
4 Michael Page Royal Air Force CC Finished N/A 00:46:27:400 0
5 David Christian Liverpool Century RC Finished 3rd 00:46:28:000 5
6 Joe Westwood Cycle Sport Pendle Finished 3rd 00:45:37:300 4
7 Adam Giddins Finished 4th 00:45:35:800 3
8 Graham McMurray Cleveleys RC Finished 4th 00:45:36:000 2
9 Lee Hill Army Cycling Union Finished 4th 00:45:42:700 1
Mark Jones Horwich CC Did not finish N/A 00:09:11:000 0
Stewart Melling Did not finish 4th 00:29:54:100 0