Cycle Kingdom Circuit Series 10

Closed Circuit , Hants – Wednesday, 16 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

616/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 16th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Jake Kennedy Andover BMX Club Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Lucy Colegate Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Cormac Scully-King VC Meudon Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Liam Keynes Finished A 00:00:00:00 3

1. Liam Keynes -

Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie (Eleanor) Walton East St Cycles.com Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  William Colegate Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Coppola 365velo Racing club Finished --- 0

2. Ben Coppola - 365velo Racing club

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Christian Tune Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Tom Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Neil Cooper AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Wager Felt Racing Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Stephen Bradbury AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
9.  James Bracey VC Meudon Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Mark Ottaway VC Meudon Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  David Creeggan VC Meudon Finished Elite 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
12.  Richard Mardle Felt Racing Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
13.  John Wager Felt Racing Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Robert King AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Luke Merrilees WyndyMilla Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Adrian Goatley Finished N/A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Justin Radford Python Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Gareth Dickinson Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Nicholas Onslow Pedalon.co.uk Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Darren Franklin Albarosa Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  James Dunsbier London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  John Hyde DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Mark Workman Festival RC Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Tristan Natoli Charlotteville CC Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  David Wilson Charlotteville CC Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Series of 14 events from April 14th until July 21st. No event on July 7th.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only,
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 National B Band 3 --- 1hr
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 16/06/10 – 19:00
National B, Band 3
1hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:01 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 16/06/10 – 19:01

3/4

Regional B, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

616/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 16th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Jake Kennedy Andover BMX Club Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Lucy Colegate Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Cormac Scully-King VC Meudon Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Liam Keynes Finished A 00:00:00:00 3

1. Liam Keynes -

Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie (Eleanor) Walton East St Cycles.com Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  William Colegate Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Coppola 365velo Racing club Finished --- 0

2. Ben Coppola - 365velo Racing club

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Christian Tune Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Tom Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Neil Cooper AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Wager Felt Racing Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Stephen Bradbury AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
9.  James Bracey VC Meudon Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Mark Ottaway VC Meudon Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  David Creeggan VC Meudon Finished Elite 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
12.  Richard Mardle Felt Racing Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
13.  John Wager Felt Racing Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Robert King AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Luke Merrilees WyndyMilla Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Adrian Goatley Finished N/A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Justin Radford Python Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Gareth Dickinson Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Nicholas Onslow Pedalon.co.uk Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Darren Franklin Albarosa Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  James Dunsbier London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  John Hyde DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Mark Workman Festival RC Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Tristan Natoli Charlotteville CC Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  David Wilson Charlotteville CC Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Series of 14 events from April 14th until July 21st. No event on July 7th.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only,
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 National B Band 3 --- 1hr
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 16/06/10 – 19:00
National B, Band 3
1hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:01 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 16/06/10 – 19:01

3/4

Regional B, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk