Event URN:
249753
Start date:
Sun, 17th Mar 2013
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Filey Country Park
Filey, YO14 9ET
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Richardsons Cycle Club ( website )
Event website:
http://richardsonscc.co.uk/
Event organiser:
Mr Bryden Simpson
01723383511
info@bshygiene.co.uk
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Please note that this is a Go-Ride Racing event, open to under 16 novice riders only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Mar 13 01:00 Under 10s Go-Ride Racing N/A
17 Mar 13 01:00 Under 12s Go-Ride Racing N/A
17 Mar 13 01:00 Under 14s Go-Ride Racing N/A
17 Mar 13 01:00 Under 16s Go-Ride Racing N/A

View All

Event Location:

Filey,
YO14 9ET

Race: Under 10s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Mar 13 01:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Mar 13 01:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Race: Under 14s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Mar 13 01:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Race: Under 16s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Mar 13 01:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Race: Under 8s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Mar 13 01:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Confirmed Results

Race name: Under 10s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Prole Finished 0
2 Harry Butterworth Finished 0
3 Francis Hirzel Finished 0
4 Amber Hull Finished 0
5 Ryan Bailey Finished 0
6 Alex Clarke Finished 0
7 Rebecca Wood Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josh Pillar Finished 0
2 Megan Simpson Finished 0
3 Christian Bailey Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 14s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Turley Finished 0
2 Bailey Thornton Finished 0
3 Caven Walker Finished 0
4 Sam Pillar Finished 0
5 Jasper Wood Finished 0
6 Kyle Richardson Finished 0
7 Rueben Allanson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 16s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marcus Archer Finished 0
2 Joe Demey Finished 0
2 Andrew Hume Finished 0
4 Ben Adams Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 8s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oscar Taylor Finished 0
2 William Butterworth Finished 0
3 Ozzy Stringer Finished 0
4 Andrew Prole Finished 0
5 Thomas Rowley Finished 0
6 Dan Creaser Finished 0
7 Saul Bateman Finished 0
7 Charlie Boyes Finished 0
9 Lily Knight Finished 0
10 Milo Hull Finished 0
11 Millie Jarvis Finished 0
12 Fraser Taylor Finished 0
13 Gracie Boyes Finished 0
14 Niamh Taylor Finished 0
15 Abigail Clarke Finished 0
16 Alfred Richardson Finished 0
17 Lewis Wood Finished 0