Event URN:
249536
Start date:
Sun, 24th Mar 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Middlesbrough Cycle Circuit
Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 17th Mar 2013
Event promoted by:
Cleveland Wheelers CC ( website )
Event organiser:
Mr Stephen Binks
20 Esher Avenue
Normanby
Middlesbrough
TS6 0AF
07786 336123
stephen_binks@sky.com
Cheques payable to:
S Binks
Download Entry Form
Info for Riders:
3 races in one morning: 1 km dash, Scratch, Devil. Youth A/B riders will race a 23km Scratch, Youth C/D/E will race a 10km Scratch. The entry fee of £10 covers entry into all three races.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:00 U16 Boys Race 1 Youth Only Youth A
24 Mar 13 10:00 U16 Girls Race 1 Youth Only Youth A
24 Mar 13 10:01 U14 Boys Race 1 Youth Only Youth B
24 Mar 13 10:01 U14 Girls Race 1 Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Marton Road,
Middlesbrough,
TS7 8AR

Race: U16 Boys Race 1

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls Race 1

View Entrants

Online entry closed 1 year 3 months 24 days 22 hours 1 minute 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys Race 1

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:01 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Race 1

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:01 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys Race 1

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:02 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Race 1

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:02 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys Race 1

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:03 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls Race 1

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:03 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys Race 1

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:04 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls Race 1

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 10:04 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Boys Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:01 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:01 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:02 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:02 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:03 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:03 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:04 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls Race 2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 11:04 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Boys Race 3

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 12:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys Race 3

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 12:01 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Race 3

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 12:01 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys Race 3

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 12:02 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Race 3

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 12:02 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys Race 3

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 12:03 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls Race 3

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 12:03 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys Race 3

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 12:04 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls Race 3

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 13 12:04 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A 3
2 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 2
3 Ben Forsyth Edinburgh RC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A 3
2 Alexandra Woodcock Stockton Wheelers CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 William Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Connor Eyeington Finished C 2
3 Hugo Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eva Barnet Edinburgh RC Finished C 3
3 Eve Baines Stockton Wheelers CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
2 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 2
3 Max Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kacey Eyeington Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 3
2 Rory Mellis Finished A 2
3 Harry Craig Motivo.cc Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A 3
2 Alexandra Woodcock Stockton Wheelers CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 William Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Connor Eyeington Finished C 2
3 Hugo Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eva Barnet Edinburgh RC Finished C 3
2 Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 2
3 Eve Baines Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
2 Joseph Brown Stockton Wheelers CC Finished D 2
3 Max Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kacey Eyeington Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 3
2 Alexander Foster Motivo.cc Finished A 2
3 Harry Craig Motivo.cc Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
2 Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 2
3 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Connor Eyeington Finished C 2
3 Hugo Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Eva Barnet Edinburgh RC Finished C 2
3 Eve Baines Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
2 Max Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished D 2
3 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kacey Eyeington Finished E 3