Event URN:
249307
Start date:
Mon, 29th Apr 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Manchester Velodrome
National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
ACT TL
Event website:
http://www.act-track-league.org.uk
Event organiser:
Mr Neil Orrell
44 Owler Lane
Chadderton
Oldham
Lancashire
OL9 9PA
0161 6811517
neilorrell@aol.com
Cheques payable to:
ACT Track League
Info for Riders:
No Entry on Night. Entries close 7 Days in Advance of each meeting
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:30 Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Youth Only None A, B, C, D, E
29 Apr 13 19:31 Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Youth Only None A, B, C, D, E
29 Apr 13 19:32 Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Youth Only None A, B, C, D, E
29 Apr 13 19:33 Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...

View All

Event Location:

National Cycling Centre,
Stuart Street,
Manchester,
Lancashire,
M11 4DQ

Race: Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:30 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:31 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:32 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:33 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:34 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Event 5 - Youth Group 1 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:35 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course de...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:36 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course de...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:37 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 8 - Senior Group 1 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:38 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Event 8 - Senior Group 2 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:39 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:40 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 10 - Youth Group 2 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:41 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 11 - Youth Group 3 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:42 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:43 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:44 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:45 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points R...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:46 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points R...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:47 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 16 - Senior Group 1/2 30-lap Point...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:48 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Event 16 - Senior 50 lap Madison

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Apr 13 19:49 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
2 Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 0
3 Robert Waite Eastlands Velo Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 00:03:40:803 0
2 Ryan Bainbridge Eastlands Velo Finished A 0
3 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 00:04:05:777 0
2 Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
3 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Hutchinson Drighlington BC Finished 4th 00:04:02:927 0
2 Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 0
3 Robbie Duncan Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:04:05:821 0
2 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
3 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 00:03:33:927 0
2 Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished D 0
3 Emily Barker Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 00:03:24:741 0
2 Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
3 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
4 Tom Byers Finished B 0
5 Ryan Bainbridge Eastlands Velo Finished A 0
5 Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
5 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
5 Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 00:03:37:318 0
2 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
3 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
4 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 0
5 Euan Cameron East Bradford CC Finished B 0
6 Archie Stewart Mossley CRT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Farrington Eastlands Velo Finished B 00:05:08:886 0
2 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished B 0
3 Robbie Duncan Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:04:49:954 0
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
3 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 00:03:03:241 0
2 Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 0
3 Nathan Rowbotham Eastlands Velo Finished C 0
4 Robert Waite Eastlands Velo Finished C 0
5 Max Rosenthal Mossley CRT Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 00:05:56:764 0
2 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
3 Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 00:03:29:090 0
2 Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
3 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 00:03:59:845 0
2 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
3 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished B 0
4 Ian Hutchinson Drighlington BC Finished 4th 0
5 Stephen Hall Lyme RC Finished 4th 0
6 Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
6 Robbie Duncan Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
2 Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
3 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
4 Jacob Booth Eastlands Velo Finished A 0
4 Mike Farwell Finished 3rd 0
4 Sean Fletcher Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
4 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
4 Martin Usher Time RT Finished N/A 0
4 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Waite Eastlands Velo Finished C 00:03:24:254 0
2 Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 0
3 Max Rosenthal Mossley CRT Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 00:05:31:030 0
2 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
3 Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:07:09:611 0
2 Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
3 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - Senior Group 1/2 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:09:26:525 0
2 Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
3 Jamie Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Farrington Eastlands Velo Finished B 0
1 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:17:10:796 0
2 Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
2 Robbie Duncan Finished 3rd 0
3 Mike Farwell Finished 3rd 0
3 Paul Smith Finished 4th 0