ACT Track League 2013

Track League , Manchester – Monday, 14 Oct 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

249289

Start Date:

Mon, 14th Oct 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
2.  Elliot-Totterdell Lambert Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
0.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Denver Chorley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Kevin Cornwell Manchester Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Brian Byland Finished 4th 0

3. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Billy Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Euan Cameron East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Kevin Cornwell Manchester Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steven Freear iOptix.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Robert Waite Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Higham Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Byers Finished B 0

2. Tom Byers -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Billy Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jim Brown Holme Valley Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Chris Holt Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlotte Collier Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Byers Finished B 0

2. Tom Byers -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Nicola Soden Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sean Fletcher Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Massey Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

No Entry on Night. Entries close 7 Days in Advance of each meeting

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 14/10/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
3/4 plus 2nd Cat Vets Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 14/10/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 14/10/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 14/10/13 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 14/10/13 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 14/10/13 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:49

Event Summary

Event Details

Event URN:

249289

Start Date:

Mon, 14th Oct 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
2.  Elliot-Totterdell Lambert Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
0.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Denver Chorley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Kevin Cornwell Manchester Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Brian Byland Finished 4th 0

3. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Billy Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Euan Cameron East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Kevin Cornwell Manchester Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steven Freear iOptix.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Robert Waite Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Higham Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Byers Finished B 0

2. Tom Byers -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Billy Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jim Brown Holme Valley Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Chris Holt Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlotte Collier Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Byers Finished B 0

2. Tom Byers -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Nicola Soden Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sean Fletcher Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Massey Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

No Entry on Night. Entries close 7 Days in Advance of each meeting

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 14/10/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
3/4 plus 2nd Cat Vets Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 14/10/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 14/10/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 14/10/13 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 14/10/13 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 14/10/13 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/10/13 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 14/10/13 – 19:49

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016