ACT Track League 2013

Track League , Manchester – Monday, 30 Sep 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

249288

Start Date:

Mon, 30th Sep 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Higham Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot-Totterdell Lambert Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jake Wright Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Humphrey Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Aaron Denver Chorley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jake Wright Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Robbie Duncan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steven Freear iOptix.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Higham Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Jake Wright Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Billy Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Cameron East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robbie Duncan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Thomas Humphrey Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

No Entry on Night. Entries close 7 Days in Advance of each meeting

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 30/09/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
3/4 plus 2nd Cat Vets Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 30/09/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 30/09/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 30/09/13 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 30/09/13 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 30/09/13 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:49

Event Summary

Event Details

Event URN:

249288

Start Date:

Mon, 30th Sep 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Higham Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot-Totterdell Lambert Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jake Wright Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Humphrey Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Aaron Denver Chorley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jake Wright Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Robbie Duncan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steven Freear iOptix.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Higham Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Jake Wright Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Billy Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Cameron East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robbie Duncan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Lazenby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Thomas Humphrey Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

No Entry on Night. Entries close 7 Days in Advance of each meeting

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 30/09/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
3/4 plus 2nd Cat Vets Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 30/09/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 30/09/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 30/09/13 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 30/09/13 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 30/09/13 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/09/13 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 30/09/13 – 19:49

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016