ACT Track League 2013

Track League , Manchester – Monday, 09 Sep 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

249285

Start Date:

Mon, 9th Sep 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alice Sismanovic Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  George Greenhalgh Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Brian Byland Finished 4th 0

1. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Higham Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  George Greenhalgh Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jim Brown Holme Valley Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robbie Duncan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jim Brown Holme Valley Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Toby Blackman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  George Greenhalgh Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Michael Workman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Mark Soden Finished 4th 0

2. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mike Farwell Finished 3rd 0

3. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sean Fletcher Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

No Entry on Night. Entries close 7 Days in Advance of each meeting

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 09/09/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
3/4 plus 2nd Cat Vets Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 09/09/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 09/09/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 09/09/13 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 09/09/13 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 09/09/13 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:49

Event Summary

Event Details

Event URN:

249285

Start Date:

Mon, 9th Sep 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alice Sismanovic Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  George Greenhalgh Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Brian Byland Finished 4th 0

1. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Higham Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  George Greenhalgh Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Loughrie Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jim Brown Holme Valley Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robbie Duncan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jim Brown Holme Valley Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Toby Blackman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  George Greenhalgh Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Michael Workman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Mark Soden Finished 4th 0

2. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mike Farwell Finished 3rd 0

3. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sean Fletcher Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

No Entry on Night. Entries close 7 Days in Advance of each meeting

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 09/09/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
3/4 plus 2nd Cat Vets Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:30 Regional C+ Band 4 ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 09/09/13 – 19:30
Regional C+, Band 4
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 09/09/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 09/09/13 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 09/09/13 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 09/09/13 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/09/13 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 09/09/13 – 19:49

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016