Event URN:
249222
Start date:
Wed, 19th Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Litherland Circuit
Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Litherland Circuit League ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.merseysidecyclingdevelopment.org/
Event organiser:
Mr Andy Gibson
Cheques payable to:
Litherland Circuit League
Info for Riders:
Riders must register with the Litherland League before the yrace. Prices shown are for riders whose clubs are affiliated to the Litherland League (cost £50 per club). Reg fees for affiliated riders are Youth £3, Juniors £5, Women £5, Men £5. League registrations can be completed on the night of the event but it is preferable if they are completed seven days prior to the event and are sent to the league treasurer. Further details on the MCDG website. No pre-entry for races is required. Every race is EOL.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:15 U10 Boys Youth Only Youth D
19 Jun 13 18:15 U10 Girls Youth Only Youth D
19 Jun 13 18:15 U8 Boys Youth Only Youth E
19 Jun 13 18:15 U8 Girls Youth Only Youth E

View All

Event Location:

Boundary Road,
Litherland,
Liverpool,
Lancashire,
L21 7LA

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:15 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:15 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:30 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:30 Youth Only Youth A ---

Race: Litherland Circuit League Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:55 Youth Only None A, B, C, D, E 1 laps

Race: 4th Cat + Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C+ Band 5 4th 30 mins

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:30 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th 50 mins

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Higham Eastlands Velo Finished D 3
2 Tyler Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 2
3 Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niamha Albones Liverpool Century RC Finished D 3
2 Harriet King Ashurst Bike Club Finished D 2
3 Ciara Meakin Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Elliot Liverpool Century RC Finished E 3
2 Benjamin Yeoman North Cheshire Clarion Finished E 2
3 Michael Henderson Southport CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Kendall Liverpool Century RC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Elliott Liverpool Century RC Finished C 3
2 James Bishop Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished C 2
3 Thomas Ashcroft St Helens CRC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 3
2 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 2
3 Daniel Salcedo Southport CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Savannah Morgan Ashurst Bike Club Finished B 3
2 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 2
3 Megan Barnsley Ashurst Bike Club Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 3
2 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 2
3 Charlie Critchley High On Bikes Finished A 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat + Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Whalley Finished 4th 10
2 Andy Daley Finished N/A 0
3 John Barraclough High On Bikes Finished 4th 7
4 Colin Wightman Finished N/A 0
5 Philip Dowson Finished 4th 5

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Rawson Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 10
2 Henry Hunter Teamwallis Racing Team Finished 2nd 8
3 Tom Bracegirdle Biketreks Racing Academy Finished 2nd 7
4 Mark McGavock Southport CC Finished 2nd 6
5 Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 5
6 Jeff Vernon Birkenhead North End CC Finished 2nd 4
7 William Thomas Velocity Globalbike Finished 2nd 3
8 Alastair Young Gosforth RC Finished 3rd 2
9 David Grindley North Cheshire Clarion Finished 3rd 1
10 Joshua Townson PH-MAS Cycling Finished 2nd 1