Event URN:
249214
Start date:
Wed, 24th Apr 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Litherland Circuit
Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Litherland Circuit League ( website )
Event website:
http://www.merseysidecyclingdevelopment.org/
Event organiser:
Mr Andy Gibson
7 Railton Close
Rainhill
Prescot
Merseyside
L35 0QD
07947 821260
a.gibson@bluecoatschool.org.uk
Cheques payable to:
Litherland Circuit League
Info for Riders:
Riders must register with the Litherland League before the yrace. Prices shown are for riders whose clubs are affiliated to the Litherland League (cost £50 per club). Reg fees for affiliated riders are Youth £3, Juniors £5, Women £5, Men £5. League registrations can be completed on the night of the event but it is preferable if they are completed seven days prior to the event and are sent to the league treasurer. Further details on the MCDG website. No pre-entry for races is required. Every race is EOL.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:30 U16 Boys Youth Only Youth A
24 Apr 13 18:30 U16 Girls Youth Only Youth A
24 Apr 13 18:30 U14 Boys Youth Only Youth B
24 Apr 13 18:30 U14 Girls Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Boundary Road,
Litherland,
Liverpool,
Lancashire,
L21 7LA

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:30 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:30 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:30 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:15 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 18:15 Youth Only Youth E ---

Race: 4th Cat + Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 19:00 Regional C+ Band 5 4th 30 mins

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Apr 13 19:30 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th 50 mins

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 3
2 Max Spedding Birkenhead North End CC Finished A 2
3 Charlie Critchley Southport CC Finished A 1
4 Joseph Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
5 Ryan Ashcroft St Helens CRC/D.Sparrow P &... Finished A 0
6 Matthew Varcoe Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louise Colyer Birkenhead North End CC Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 3
2 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 2
3 Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 1
4 Jack Lane Finished B 0
5 Benjamin Livingston Ashurst Bike Club Finished B 0
6 Joseph Ford Ashurst Bike Club Finished B 0
7 Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Savannah Morgan Ashurst Bike Club Finished B 3
2 Anna Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 2
3 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 1
4 Megan Barnsley Ashurst Bike Club Finished B 0
5 Alexandra Barnsley Ashurst Bike Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Elliott Liverpool Century RC Finished C 3
2 Louis Johnston New Brighton CC Finished C 2
3 Adam Lyons Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Higham Eastlands Velo Finished D 3
2 Tyler Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 2
3 James Ford Ashurst Bike Club Finished D 1
4 Samuel Neary Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niamha Albones Liverpool Century RC Finished D 3
2 Harriet King Ashurst Bike Club Finished D 2
3 Ciara Meakin Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Elliot Liverpool Century RC Finished E 3
2 Charlie Byrne Birkenhead North End CC Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Kendall Liverpool Century RC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: 4th Cat + Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Mower St Helens CRC/D.Sparrow P &... Finished 4th 10
2 Richard Swift Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 8
3 David Rathbone Cleveleys RC Finished 4th 7
4 Adam Sant St Helens CRC/D.Sparrow P &... Finished 4th 6
5 Dave Martin Red Rose Olympic CC Finished N/A 5
6 Mike Cleary Manchester Whlrs Club Finished 4th 4
7 Ruth Taylor Biketreks Racing Academy Finished 2nd 3
8 David Castillo Liverpool Century RC Finished 4th 2
9 David Yeoman North Cheshire Clarion Finished 4th 1
10 Ian Critchley Lichfield City CC Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Hunter Teamwallis CHH Racing Team Finished 2nd 10
2 Ryan Pike High On Bikes Finished 2nd 8
3 Michael Rawson Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 7
4 Graham Howell Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 6
5 Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 5
6 Dean Higham Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 4
7 Mark McGavock Southport CC Finished 2nd 3
8 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 2
9 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 1
10 Joe Bennett Warrington RC Finished 3rd 1