Event URN:
249155
Start date:
Sat, 2nd Mar 2013
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Aintree Motor Racing Circuit
Aintree Building, Aintree Way, Aintree Racecourse Retail & Bus Pk, Liverpool, Lancashire, L9 5AQ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 24th Feb 2013
Event promoted by:
Merseyside Cycling Development Group ( website )
Event website:
http://www.ccsdigital.org.uk
Event organiser:
Mr Carl Lawrenson
01513243792
events@ccsdigital.org.uk
Cheques payable to:
C Lawrenson
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
2 Mar 13 09:30 E/1/2/3/4 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 80km / 50m

View All

Classic season-opening cycle race at Aintree Racecourse

 

Full competitor list and event manual now available to view and download on the website 

Event Location:

Aintree Building,
Aintree Way,
Aintree Racecourse Retail & Bus Pk,
Liverpool,
Lancashire,
L9 5AQ

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Mar 13 09:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 80km / 50m

Start List & Manual now available to download

Posted 27/02/2013

Full competitor list and event manual now available to view and download on the website 

Provisional Report and Results

Posted 02/03/2013 - British Cycling

Ed Clancy takes victory in Eddie Soens Memorial.. [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Clancy MBE JLT Condor Finished Elite 01:40:14:000 10
2 Thomas Scully Raleigh GAC Finished 1st 8
3 Ian Bibby Madison Genesis Finished Elite 7
4 Richard Lang Raleigh GAC Finished Elite 6
5 Ryan Mullen Team IG - Sigma Sport Finished Elite 5
6 William Goulbourne Team V-Sprint Racing Finished 3rd 4
7 Christopher Lawless Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 3
8 David McGowan SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 2
9 James McCallum JLT Condor Finished Elite 1
10 Matthew Gibson Velocity Globalbike Finished 2nd 1
11 Christopher Whorrall Team IG - Sigma Sport Finished N/A 0
12 Charlie Tanfield Teamwallis Racing Team Finished 2nd 0
13 Matt Cronshaw Team IG - Sigma Sport Finished 0
14 Tom Murray SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 0
15 Harry Tanfield Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 0
16 Samuel Witmitz Raleigh GAC Finished 0
17 Hamish Haynes Hope Factory Racing Finished 1st 0
18 Tom Mazzone Team Manx Telecom Finished 3rd 0
19 Dean Downing Madison Genesis Finished Elite 0
20 Matthew Pilkington SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 0
21 Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 2nd 0
22 Jake Kelly Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
23 Russell Hampton Raleigh GAC Finished 0
24 Tom Barras Wheelbase Altura MGD Finished Elite 0
25 James King Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
26 Matthew Gee Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
27 Simon Wilson Corley Cycles - Drops RT Finished Elite 0
28 Daniel Fox Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
29 Jack King J&R BICYCLES Finished 3rd 0
30 Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished A 0
31 Jake Womersley Polypipe Cycling Team Finished 2nd 0
32 James Locker V-sprint racing team Finished 2nd 0
33 Richard Hepworth Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0
34 Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished A 0
35 Dan Spashett Team Wheelguru Finished 3rd 0
36 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 0
37 Elliott Porter JLT Condor Finished 0
38 Evan Oliphant Raleigh GAC Finished 0
39 Michael Rawson Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
40 Lucy Martin Boels Dolmans Cycling Team Finished Elite 0
41 Peter Banham Fred Williams Cycles Finished 3rd 0
42 Will Stephenson JLT Condor Finished 0
43 Ryan Bonser Team Wheelguru Finished 3rd 0
44 James Newey Cadence Sport Finished 1st 0
45 Tom Trimble Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
46 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
47 Paul Griffin Rhyl Cycling Club Finished 3rd 0
48 Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
49 Joe Evans Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 0
50 Matthew Ryan Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 0
51 Matt Lee NFTO Race Club Finished 2nd 0
52 Tom Bracegirdle Biketreks Racing Academy Finished 2nd 0
53 Frank Pilkington Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
54 Stephen Swindley PMR@Toachim House Finished 2nd 0
55 Aaron Buggle JLT Condor Finished 0
56 Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 0
57 William Rudgard Stratford Cycle Studio - RPC Finished 2nd 0
58 Felix English JLT Condor Finished 0
59 Andrew Griffiths Team IG - Sigma Sport Finished Elite 0
60 Matthew Robinson All Terrain Cycles Finished 2nd 0
61 Joshua Knights Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
62 Adam Howells Fred Williams Cycles Finished 2nd 0
63 Dominic Jelfs Madison Genesis Finished 2nd 0
64 Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 0
65 Kristian Zentek Weaver Valley CC Finished 3rd 0
66 Owen Jeffries Bristol RC Finished 3rd 0
67 Craig Seaman County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
68 Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
69 John Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
70 Peter Murdoch Paisley Velo Race Team Finished 1st 0
71 Leigh Cowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
72 James Gullen Hope Factory Racing Finished Elite 0
73 Terry Byrne Para-T Finished 0
74 Darran Acton Team Chronomaster Finished 4th 0
75 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
76 Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
77 Adam Blakeley Pendle Forest CC Finished 3rd 0
78 Lee Tunnicliffe Clay Cross Road Team Finished N/A 0
79 Christopher Welburn Forme Bikes UK Finished 3rd 0
80 Christian Ellis Team Wheelguru Finished 3rd 0
81 James Sampson Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 0
82 Thomas Bustard Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 0
83 Peter Williams Team IG - Sigma Sport Finished 0
84 Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 0
85 Stuart Reid Wheelbase Altura MGD Finished 1st 0
86 Peter Cocker Forme Bikes UK Finished 2nd 0
87 Ben Ives Polypipe Cycling Team Finished Elite 0
88 Andy Leigh Velocity Globalbike Finished 2nd 0
89 Dominic Smith Retford & District Wheeler... Finished 2nd 00:00:26:000 0
90 Luke Grivell-Mellor Finished 1st 00:01:00:000 0
91 Richard Handley Finished Elite 0
92 Matthew Jones Team IG - Sigma Sport Finished 0
93 Jack Pullar Madison Genesis Finished Elite 0
94 Hugh Carthy JLT Condor Finished 0
95 Leon Mazzone Team Manx Telecom Finished 2nd 0
96 Matthew Holmes Raleigh GAC Finished 00:01:58:000 0
97 Robert Britton Raleigh GAC Finished 0
98 Michael Cuming Finished Elite 0
99 Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd 0
100 Steve Thompson Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
101 Alex Orrell-Turner V S Cycles, Brighouse Finished 2nd 0
102 Joe Holt County Cycles Racing Team Finished A 0
103 Graham Thompson Finished 3rd 0
104 Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished A 0
105 Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
106 Anthony Weston Liverpool Century RC Finished 4th 0
107 Andrew Webster High Peak Cycles RT Finished 3rd 0
108 Duncan McLaren Stockport Clarion CC Finished 3rd 0
109 Aaron Handley Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 3rd 0
110 Connor Swift Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 2nd 0
111 Jody Cundy MBE Para-T Finished 2nd 0
112 Chris Edwards Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 0
113 Oliver Maxwell Forme Bikes UK Finished 3rd 0
114 David Lowe Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 2nd 0
115 Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished 3rd 0