Event URN:
249135
Start date:
Sun, 28th Apr 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Farmer John's
Cote Green Road, Marple Bridge, Stockport, SK6 5EN
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Borderline Events ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.borderline-events.co.uk
Event organiser:
Mr Michael Marsden
07921 453033
mike@borderline-events.co.uk
Cheques payable to:
Borderline Events
Info for Riders:
Saturday will be in the usual format - £5 to ride and £5 to camp for each person. (Members pay £1 to ride and £5 to camp) Payment will be made directly to the landowner

Sign on: all day Saturday and 8am until 10am on Sunday.
Pre entry closes at 6pm on Saturday.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 01:00 Hardtail Non-Ranking None N/A
28 Apr 13 09:00 10-12 Years Non-Ranking None 12 and under
28 Apr 13 09:00 Elite MTB Regional B MTB DH Regional B Elite
28 Apr 13 09:00 Expert MTB Regional B MTB DH Regional B Expert

View All

Event Location:

Cote Green Road,
Marple Bridge,
Stockport,
SK6 5EN

Race: Hardtail

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: 10-12 Years

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 Non-Ranking None 12 and under ---

Race: Elite

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite ---

Race: Expert

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Expert ---

Race: Junior

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Junior ---

Race: Juvenile

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile ---

Race: Master

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Master ---

Race: Senior

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Senior ---

Race: Veteran

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Veteran ---

Race: Women

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B 12 and under, Elite,... ---

Race: Youth

Online entry closed 1 year 11 months 30 days 22 hours 34 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Youth ---

Confirmed Results

Race name: Hardtail

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Faux Finished 00:01:23:470 0
2 Barry Felton Finished 00:01:23:900 0
3 Stephen Tomlinson Finished Senior 00:01:27:070 0
4 Jonathan Wood Finished N/A 00:01:30:500 0
5 Wayne Gill Finished 00:01:31:190 0
6 Ali Fay Finished N/A 00:01:31:540 0
7 Jack Turner Finished 00:01:41:560 0
Richard Acott DMR/XFusion/YBN/TRP Did not start Senior 0
Fred Rickman Did not start 0

Confirmed Results

Race name: 10-12 Years

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owen Mapleson Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished N/A 00:01:35:900 0
2 Sam Cofano In Gear UK bike servicing Finished N/A 00:01:37:270 0

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elliot Machin Finished Elite 00:01:12:410 40

Confirmed Results

Race name: Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Scott TeamRockGardener / FreeFlowBik... Finished Expert 00:01:15:210 40
2 Alex Moss Finished Expert 00:01:16:020 0
3 James Kidd Finished Expert 00:01:17:070 30

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Russell Finished Junior 00:01:16:420 40
2 Liam McDermott Finished Junior 00:01:16:660 34
3 Christopher Walters Finished Junior 00:01:18:640 30
4 William Oddy Team Moto Finished Junior 00:01:20:270 0
5 Luke Andrews Finished 00:01:20:280 0
6 Nyle Cresswell Wild_One Finished Junior 00:01:20:750 20
7 Joseph Birch Finished Junior 00:01:21:680 0
8 Jordan Wilson The Bike Tree Finished Junior 00:01:21:720 16
9 Peter Hook Clifton CC Finished Senior 00:01:21:830 0
10 Samuel Gillott Finished 00:01:23:590 0
11 Alex Robinson Finished Junior 00:01:24:900 10
12 Adam Hurst Evolution Racing Finished Junior 00:01:24:990 9
13 Jack Brunt Finished N/A 00:01:26:090 0
14 Jack Hayhurst Finished 00:01:26:190 0
15 Hazza Patrick Finished 00:01:26:850 0
16 Milton Ashworth Rossendale RC Finished Junior 00:01:27:590 0
17 Joe Anderson Finished Junior 00:01:27:740 0
18 Kieran Forbes Finished Senior 00:01:28:290 0
19 Benjamin Hodges Finished Senior 00:01:29:170 0
20 Joe Winstanley Finished 00:01:30:380 0
21 Max Yould Finished 00:01:54:630 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oscar Monk Finished 00:01:26:530 0
2 Jake Monk Finished 00:01:26:650 0
3 Gavin Taylor Finished Juvenile 00:01:30:840 30
4 Oscar Home team real Finished Juvenile 00:01:32:130 26
5 Jack Appleby Finished 00:01:39:760 0
6 Jack Brookes Finished Juvenile 00:01:43:330 20
7 Callum Noble Finished 00:01:45:050 0
8 Peter Lindley Finished 00:01:48:630 0
9 Edward Hixson We Love Mountains Racing Team Finished Juvenile 00:01:56:240 14

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jan Czugalinski Ride On Finished Master 00:01:14:390 0
2 Kingsley Mears Finished Senior 00:01:17:640 0
3 Steven Rayton Finished Master 00:01:19:420 30
4 Damien Smith Finished Master 00:01:19:890 0
5 Richard Clarkson North West MTB Race Team Finished Senior 00:01:19:950 0
6 Vaughan Evans Finished Master 00:01:20:630 20
7 Jethro Whitfield All Terrain Cycles Finished Master 00:01:21:460 18
8 Matthew Steadman Twelve50 Bikes Finished Master 00:01:21:820 16
9 Paul Ahern Finished 00:01:22:800 0
10 Zoltan Glura Finished 00:01:23:820 0
11 Ben Tilford Finished Master 00:01:24:150 10
12 Daniel Ledgerwood Eckington Trail Collective MTB Finished N/A 00:01:24:480 0
13 Matthew Duck Macclesfield Wheelers Finished Master 00:01:24:950 8
14 Steve Scott Finished N/A 00:01:25:110 0
15 Wayne Tabernor Finished Master 00:01:25:330 0
16 Marc Purkiss We Love Mountains Racing Team Finished Master 00:01:25:910 5
17 Mark Gibson Finished Master 00:01:26:590 4
18 Daniel Selas Finished Master 00:01:27:710 0
19 John Shelton Finished 00:01:30:330 0
20 Stewart Wood We Love Mountains Racing Team Finished Master 00:01:30:590 1
21 Martin Warburton Finished Master 00:01:36:700 0
22 John Raines Finished 00:01:40:330 0
23 Simon Anders Team Jelly Babies Finished N/A 00:01:54:520 0
Ben Graham Did not start 0
Gary Hunter Did not start N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Read Finished Senior 00:01:12:290 40
2 Mitchell Ingley Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Senior 00:01:13:110 34
3 Blake White Finished Senior 00:01:15:700 30
4 Peter Couch Finished 00:01:17:200 0
5 Benjamin Merckel Finished N/A 00:01:17:400 23
6 Jamie Bew Leyburn Bikes / Bew Furniture Finished Senior 00:01:17:660 20
7 Harry Mcdonald Leyburn Bikes / Bew Furniture Finished 00:01:17:740 0
8 Gareth Jones Finished Senior 00:01:17:760 16
9 Lee Rayton Finished Senior 00:01:18:350 14
10 Daniel Kean Finished Senior 00:01:18:860 12
11 Chris Bland Finished 00:01:19:330 0
12 James Lamb Finished N/A 00:01:19:420 0
13 Mike Kidd Finished Senior 00:01:20:340 0
14 John Lonsdale Finished Senior 00:01:21:000 0
15 Jack Ellison Finished 00:01:21:530 0
16 matthew gosling Finished 00:01:21:770 0
17 Tristan Chadderton Finished N/A 00:01:22:130 0
18 Adam Marsden PH-MAS Cycling Finished Senior 00:01:22:180 3
19 Nathan Purber Finished 00:01:22:290 0
20 Josh Gibson We Love Mountains Racing Team Finished Senior 00:01:22:440 1
21 Anthony Rea Finished 00:01:22:700 0
22 Aaron King Finished 00:01:23:160 0
23 David Lund Finished 00:01:23:310 0
24 lee warren Finished 00:01:23:640 0
25 Ben Singleton Finished Senior 00:01:24:000 0
26 Robert Dennis Leyburn Bikes Finished Senior 00:01:24:030 0
27 Damon Hughes Finished 00:01:24:060 0
28 Paul Leach Finished Senior 00:01:24:580 0
29 Joe Devereaux Finished 00:01:24:590 0
30 Murray Kemp Finished N/A 00:01:25:050 0
31 chester martin Finished 00:01:25:140 0
32 Greg Hackney Finished 00:01:25:540 0
33 Maris Padans Finished N/A 00:01:25:970 0
34 Max Mallas Finished 00:01:26:800 0
35 Tom Tennant Finished 00:01:26:850 0
36 Daniel Hodsdon Finished 00:01:27:060 0
37 Ben Hopkins Finished 00:01:27:300 0
38 Richard Verden Finished Senior 00:01:28:720 0
39 Andy Dean Finished 00:01:29:350 0
40 Jonny Orrell Finished 00:01:30:420 0
41 Andy Hallam Finished 00:01:30:610 0
42 Charlie Flynn Finished N/A 00:01:30:890 0
43 Craig Whitley Finished 00:01:32:100 0
44 Jonathan Palmer Finished 00:01:33:840 0
45 Carl Taylor Finished 00:01:33:940 0
46 Marc Wilson Army Cycling Union Finished Senior 00:01:36:390 0
47 Jacob Hart Finished 00:01:39:690 0
48 Alex Gillibrand Finished N/A 00:01:40:220 0
49 David Hardy Finished 00:01:42:100 0
50 Mike Cockin Finished 00:01:46:960 0
51 Michael Nicholson Finished 00:02:02:560 0
jon Cruse Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Weightman Finished Veteran 00:01:16:160 40
2 Martin Creaser Finished Veteran 00:01:19:410 0
3 Steven Smith Finished Master 00:01:22:520 0
4 John Rideout Finished 00:01:26:360 0
5 Anthony Rideout Finished 00:01:28:580 0
6 Justin Snell We Love Mountains Racing Team Finished Veteran 00:01:30:750 20
7 Andy Smith Finished 00:01:31:570 0
8 Michael Waud Finished Veteran 00:01:31:850 16
9 Ian Rayton Finished 00:01:32:870 0
10 Richie Molloy Finished Veteran 00:01:34:000 12
11 Wayne Greenwood Finished 00:01:34:490 0
12 Steven Allan Finished N/A 00:01:34:980 0
13 David Brady Finished G/Vet 00:01:46:440 0
14 Peter Hallam Finished 00:01:49:160 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cath Tilford Finished Master 00:01:37:810 0
2 Gemma Taylor Finished Youth 00:01:44:050 40
3 Dot McCarthy Finished N/A 00:01:49:610 0
4 Laura Richer Finished 00:01:50:450 0
5 Eve Brookes Finished N/A 00:01:57:790 0
Jo Bambrough GirlMTNbiker Did not start Senior 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nial Oxley Finished Youth 00:01:14:350 40
2 Sam Merckel Finished N/A 00:01:17:060 34
3 James Hurst Evolution Racing Finished Youth 00:01:17:740 30
4 Davey Brookes Finished Youth 00:01:18:580 26
5 William Riley-Fox Descend/Hamsterley Finished Youth 00:01:20:260 23
6 Euan Bugler Finished Youth 00:01:20:480 20
7 Harry Cale Finished 00:01:21:380 0
8 Marco Wood-Bonelli Finished 00:01:22:200 0
9 Tom Gee Cock Hill MTB Finished Youth 00:01:22:650 14
10 Matthew Roberts Finished 00:01:25:570 0
11 Michael Pearman Finished 00:01:25:910 0
12 Seb Gledhill Finished Junior 00:01:26:880 0
13 Jack Corbett Finished 00:01:27:350 0
14 Seb Smith Finished Junior 00:01:27:900 0
15 Tom Taylor Finished 00:01:29:230 0
16 Tom Wilson Finished Youth 00:01:31:960 5
17 Harry Steele Finished Youth 00:01:35:140 0
18 Joseph Field Finished 00:01:36:480 0
19 Reuben Ashworth Rossendale RC Finished Juvenile 00:01:38:800 0
20 Jim Toliss Finished 00:01:58:490 0