Event URN:
249106
Start date:
Sun, 12th May 2013
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Lumsden Hall
High Street, Freuchie, Fife, KY15 7EX
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 28th Apr 2013
Event promoted by:
Fife CA
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr David Bean
24 Prestonhall Avenue
Glenrothes
Fife
KY7 5RH
01592758516
dave_bean@btinternet.com
Cheques payable to:
Dave Bean
Info for Riders:
Please print e-mail addresses CLEARLY on entry forms.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 08:00 Ladies Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m
12 May 13 08:00 Men Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m
12 May 13 08:00 Youth/Junior Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m

View All

Event Location:

High Street,
Freuchie,
Fife,
KY15 7EX

Race: Ladies

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 08:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Race: Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 08:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Race: Youth/Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 08:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Confirmed Results

Race name: Ladies

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anda-Jay Burgess Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:22:46:000 0
2 Jennifer Taylor Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 3rd 00:23:14:000 0
3 Christine McLean Shetland Wheelers Finished 3rd 00:23:16:000 0
4 Katie Archibald City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:23:25:000 0
5 Victoria Hunter Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:24:01:000 0
6 Shelley Farrar Deeside Thistle CC Finished 4th 00:24:13:000 0
7 Laura Nicolson Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:24:40:000 0
7 Hazel Smith Finished N/A 00:24:40:000 0
9 Toni McIntosh Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:24:44:000 0
10 Lynne Wardrop Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:24:55:000 0
11 Sandra Tulloch Finished 4th 00:25:39:000 0
12 Katherine Wren Stirling Bike Club Finished 3rd 00:25:52:000 0
13 Lorraine Brown Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished N/A 00:26:33:000 0
14 Penny Rother Edinburgh RC Finished N/A 00:26:45:000 0
15 Kara Griffiths Deeside Thistle CC Finished 4th 00:26:46:000 0
15 Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:26:46:000 0
15 Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:26:46:000 0
18 Nicola Smith Lomond Roads CC Finished N/A 00:26:51:000 0
19 Isobel Fletcher Glasgow Whls Finished 3rd 00:28:14:000 0
Gabriella Nordin Pedal Power RT Did not start 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Peacock Paisley Velo Race Team Finished 3rd 00:20:14:000 0
2 Arthur Doyle www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:20:21:000 0
3 Iain Grant www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 4th 00:20:27:000 0
4 Alan Thomson Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:20:29:000 0
5 Silas Goldsworthy Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:20:41:000 0
6 Chris Smart Paisley Velo Race Team Finished 3rd 00:20:45:000 0
7 Kyle Gordon Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:20:55:000 0
8 Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:20:59:000 0
9 Harry Armstrong Berwick Wheelers CC Finished N/A 00:21:03:000 0
10 Stephen Cairns Perth United Cycling Club Finished N/A 00:21:16:000 0
10 Jamie Kennedy Paisley Velo Race Team Finished 1st 00:21:16:000 0
12 Callum Finlayson Forres CC Finished 4th 00:21:24:000 0
12 Graeme Hay Stirling Bike Club Finished 4th 00:21:24:000 0
12 Neil Walker Walkers Cycling Club Finished N/A 00:21:24:000 0
15 Christopher Isats Berwick Wheelers CC Finished N/A 00:21:25:000 0
16 Thomas Gordon www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 4th 00:21:28:000 0
16 Carlos Riise Shetland Wheelers Finished 3rd 00:21:28:000 0
16 Gary Robson Gala Cycling Club Finished 3rd 00:21:28:000 0
19 David Gibson www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 3rd 00:21:30:000 0
20 Robert Carson Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 4th 00:21:40:000 0
21 Robert Brown Sandy Wallace Cycles Finished 00:21:42:000 0
22 Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Finished 4th 00:21:52:000 0
23 Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:21:53:000 0
23 Gerry McGarrity Inverclyde Velo Finished 4th 00:21:53:000 0
23 Robert McLean Angus Bike Chain Finished 3rd 00:21:53:000 0
26 Duncan Ewing TheBicycleWorks Finished 3rd 00:21:55:000 0
27 Craig Dale TheBicycleWorks Finished 3rd 00:21:57:000 0
28 Kenneth Darling Hawick CC Finished 4th 00:22:01:000 0
29 Ross Laidlaw Gala Cycling Club Finished 4th 00:22:04:000 0
30 Andrew Underwood Glasgow Whls Finished 4th 00:22:14:000 0
31 Andrew Scott Musselburgh RCC Finished 4th 00:22:15:000 0
32 Iain Elliott West Lothian Clarion CC Finished 4th 00:22:16:000 0
33 Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:22:18:000 0
34 Gordon Dick Lomond Roads CC Finished N/A 00:22:21:000 0
35 Ian Sim Paisley Velo Race Team Finished 3rd 00:22:25:000 0
36 David Robinson North Argyll Cycle Club Finished 4th 00:22:29:000 0
37 Paul McLafferty Glasgow Ivy CC Finished 4th 00:22:30:000 0
38 David Millar Glasgow Couriers Finished N/A 00:22:32:000 0
39 Stephen Davidson Perth United Cycling Club Finished 4th 00:22:42:000 0
39 Andrew Kilpatrick Team Right Move Windows Finished 3rd 00:22:42:000 0
41 Rob Carey Dumfries CC Finished N/A 00:22:47:000 0
41 James Hall Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:22:47:000 0
43 Stephen Blom Paisley Velo Race Team Finished 3rd 00:22:50:000 0
43 Kevin Watson Deeside Thistle CC Finished 4th 00:22:50:000 0
45 Allan Sutherland Caithness CC Finished N/A 00:22:54:000 0
46 Douglas Kirkham Musselburgh RCC Finished N/A 00:22:57:000 0
46 Angus Wilson Dundee Thistle RC Finished 4th 00:22:57:000 0
48 Neil Dawson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:22:58:000 0
49 James Trevor Hull Thursday RC Finished 00:22:59:000 0
50 Ian Condie Dunfermline CC Finished N/A 00:23:00:000 0
51 John McCrory Finished 3rd 00:23:03:000 0
52 Gary Bratt Lomond Roads CC Finished N/A 00:23:04:000 0
53 Peter Flick Angus Bike Chain Finished 4th 00:23:06:000 0
54 William Bunyan Dunfermline CC Finished 3rd 00:23:07:000 0
55 Keith Johnston Finished 3rd 00:23:08:000 0
56 David Johnston Gala Cycling Club Finished N/A 00:23:10:000 0
57 David Wards West Lothian Clarion CC Finished N/A 00:23:11:000 0
58 Christopher Adamson Gala Cycling Club Finished N/A 00:23:12:000 0
59 Buchanan Paterson Stirling Bike Club Finished 4th 00:23:14:000 0
60 Craig Gilmour Falkirk Bicycle Club Finished N/A 00:23:16:000 0
61 David Crombie Dunfermline CC Finished N/A 00:23:17:000 0
62 Jeremy Tomlinson Finished 4th 00:23:19:000 0
62 James Tree Deeside Thistle CC Finished 4th 00:23:19:000 0
64 Brian McLellan West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:23:20:000 0
65 Stuart Whitelaw Lomond Roads CC Finished 4th 00:23:21:000 0
66 David Pritchard Kennoway RC Finished N/A 00:23:22:000 0
67 Graham Jones Edinburgh RC Finished N/A 00:23:28:000 0
68 Richard Graveling Stirling Bike Club Finished 4th 00:23:38:000 0
69 Stephen Beech Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:23:41:000 0
70 Michael Gordon Cromarty Firth CC Finished 4th 00:23:48:000 0
71 Andrew Spruce Dunfermline CC Finished 4th 00:23:53:000 0
72 Billy McFarlane Finished N/A 00:23:55:000 0
73 Brian Thomson Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished N/A 00:23:56:000 0
74 Andy Duncan Ythan CC Finished 3rd 00:23:57:000 0
74 Derek Stewart Deeside Thistle CC Finished 4th 00:23:57:000 0
76 Andrew Allan Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 4th 00:23:59:000 0
77 Eric Davidson Finished 4th 00:24:13:000 0
78 Robert Marshall www.Hardie-Bikes.com Finished 4th 00:24:16:000 0
79 Alan Solway Finished N/A 00:24:21:000 0
80 Hector Nicolson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:24:22:000 0
81 Tony Nugent East Kilbride Road Club Finished 3rd 00:24:29:000 0
82 James Davidson Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:24:30:000 0
83 Ronald Mill Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 00:24:53:000 0
84 David Harter Forres CC Finished N/A 00:24:55:000 0
85 Scott Bell Edinburgh RC Finished 4th 00:24:58:000 0
86 James Skinner Finished N/A 00:25:44:000 0
87 Alistair Speed Fife Century RC Finished N/A 00:25:59:000 0
88 Robert Cooper Law Wheelers CC Finished N/A 00:26:33:000 0
89 Derek McMillan St Christopher's CC Finished 3rd 00:26:47:000 0
90 Fred Turvey Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:27:29:000 0
91 Alexander Allan Finished 00:27:45:000 0
92 George Skinner Royal Albert CC Finished N/A 00:27:56:000 0
93 Alan Jardine VC Glasgow South Finished N/A 00:28:36:000 0
94 David Mitchell Perth United Cycling Club Finished N/A 00:29:22:000 0
95 Ken Tree Deeside Thistle CC Finished 4th 00:29:39:000 0
96 Neil McEwan Finished 4th 00:29:55:000 0
Frank Anderson West Lothian Clarion CC Did not start N/A 0
William Bavidge Ythan CC Did not finish 4th 0
Calum Hume Ayr Roads Cycling Club Did not finish N/A 0
Ian Humphreys Sandy Wallace Cycles Did not start 3rd 0
Robert Kelly Ayr Roads Cycling Club Did not start 4th 0
Steven Lawley TheBicycleWorks Did not start 3rd 0
Craig McGowan Pedal Power RT Did not finish 4th 0
David McLellan www.Dooleys-Cycles.co.uk Did not start 4th 0
James Meek Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Did not start 4th 0
Euan Pope Glasgow Road Club Did not start 3rd 0
Gavin Shirley www.Dooleys-Cycles.co.uk Did not start 2nd 0
Norman Skene Granite City RT Did not start 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Youth/Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Turvey Sandy Wallace Cycles Finished A 00:23:28:000 0
2 Robert Tree Deeside Thistle CC Finished A 00:23:35:000 0
3 Craig Ward Ythan CC Finished N/A 00:24:16:000 0
4 Thomas Deas Moray Firth Cycling Club Finished A 00:24:30:000 0
5 Gavin Laffoley Fife Century RC Finished N/A 00:26:47:000 0
6 Joel Bavidge Ythan CC Finished B 00:31:48:000 0
Andrew Brown Granite City RT Did not start A 0