Hog Hill Summer Series 11

Closed Circuit , Ilford – Thursday, 18 Jul 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

249044

Start Date:

Thu, 18th Jul 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Rhys Howells Fit to Ride Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Anthony Moye Fit to Ride Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  William Pratt Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicholas Wilkinson Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Simas Raguckas Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Felix Barker St Ives CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Wojciech Szlachta Richardsons-Trek RT Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Louis Modell East London Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Kendal Noctor The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ben Knapp Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Fairbank Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Michael Williams Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jonathan Maher Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Benjamin Brown Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Lewis Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Simon Collins Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Adam Norris Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Gray Turnock Finsbury Park CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Bishop Finished 3rd 10

1. Tom Bishop -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Saunders Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Anderson Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Livio Nannetti Rapha Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joshua Voulters Rapha Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Saunders Glendene CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Blomeley Tokyo Morvelo CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jose Jimenez Team Edwardes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Batsford Glendene CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Robert Attreed Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Will Reed-Wright Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Spencer Nash Bishops Stortford CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Stephen Tribe Velosport Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  David Bird London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Andrew Waterman ViCiOUS VELO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Toby Payne Sky Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gareth Turner Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Duncan Coulter Tokyo Morvelo CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Leon Fielding Velosport Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ben Wright VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stuart Lynn Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Greg Conti Finished 3rd 0

24. Greg Conti -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Kevin Attreed Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Charles Batho Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Oliver Jedrej Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Daniel Pieters Eagle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Trevor Whittock Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Niall Shannon Veloclub Edinburgh Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jeremy O'Sullivan Crest Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Ben Willy Southend Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Osama Assem Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Owen Elson Finished N/A 0

34. Owen Elson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Morris Pamplin Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Hisham Al-Ramah VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Kevin Armstrong Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Christopher Hezelgrave Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Andrew Snowball VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  James Long Bishops Stortford CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Edward Rulton Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  James Hockridge Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Juan Pablo Riano Perez Team Edwardes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Alexie Shaw Les Filles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  Benedict Thompson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
46.  Paul Roberts Finished 3rd 0

46. Paul Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Tim Weller University of Exeter Cycling C... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  John Sellars Goscomb - BSR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
49.  Steven Pollard Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Mark Alsop Maldon & District CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Sean Brennan I-Ride.co.uk Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steven Raffe Did not finish 4th 0

49. Steven Raffe -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jack Robson VC Londres Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ben Smith Welwyn Wheelers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sophia Chastell Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jasmijn Muller Kingston Wheelers CC Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Bryony Board Glendene CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tracy Corbett London Dynamo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rachael Cottier Fit to Ride Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rachael Yates Fit to Ride Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Hayley Simmonds GB Cycles.co.uk Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/13 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 18/07/13 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/13 19:16 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 18/07/13 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/13 19:17 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 18/07/13 – 19:17
Women Only, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

249044

Start Date:

Thu, 18th Jul 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Rhys Howells Fit to Ride Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Anthony Moye Fit to Ride Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  William Pratt Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicholas Wilkinson Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Simas Raguckas Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Felix Barker St Ives CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Wojciech Szlachta Richardsons-Trek RT Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Louis Modell East London Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Kendal Noctor The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ben Knapp Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Fairbank Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Michael Williams Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jonathan Maher Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Benjamin Brown Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Lewis Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Simon Collins Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Adam Norris Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Gray Turnock Finsbury Park CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Bishop Finished 3rd 10

1. Tom Bishop -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Saunders Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Anderson Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Livio Nannetti Rapha Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joshua Voulters Rapha Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Saunders Glendene CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Blomeley Tokyo Morvelo CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jose Jimenez Team Edwardes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Batsford Glendene CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Robert Attreed Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Will Reed-Wright Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Spencer Nash Bishops Stortford CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Stephen Tribe Velosport Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  David Bird London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Andrew Waterman ViCiOUS VELO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Toby Payne Sky Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gareth Turner Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Duncan Coulter Tokyo Morvelo CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Leon Fielding Velosport Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ben Wright VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stuart Lynn Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Greg Conti Finished 3rd 0

24. Greg Conti -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Kevin Attreed Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Charles Batho Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Oliver Jedrej Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Daniel Pieters Eagle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Trevor Whittock Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Niall Shannon Veloclub Edinburgh Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jeremy O'Sullivan Crest Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Ben Willy Southend Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Osama Assem Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Owen Elson Finished N/A 0

34. Owen Elson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Morris Pamplin Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Hisham Al-Ramah VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Kevin Armstrong Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Christopher Hezelgrave Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Andrew Snowball VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  James Long Bishops Stortford CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Edward Rulton Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  James Hockridge Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Juan Pablo Riano Perez Team Edwardes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Alexie Shaw Les Filles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  Benedict Thompson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
46.  Paul Roberts Finished 3rd 0

46. Paul Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Tim Weller University of Exeter Cycling C... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  John Sellars Goscomb - BSR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
49.  Steven Pollard Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Mark Alsop Maldon & District CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Sean Brennan I-Ride.co.uk Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steven Raffe Did not finish 4th 0

49. Steven Raffe -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jack Robson VC Londres Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ben Smith Welwyn Wheelers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sophia Chastell Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jasmijn Muller Kingston Wheelers CC Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Bryony Board Glendene CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tracy Corbett London Dynamo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rachael Cottier Fit to Ride Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rachael Yates Fit to Ride Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Hayley Simmonds GB Cycles.co.uk Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/13 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 18/07/13 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/13 19:16 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 18/07/13 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/13 19:17 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 18/07/13 – 19:17
Women Only, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk